Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Elkészült és honlapunkon olvasható a Magyar Diabetes Társaság Nemzeti Diabetesprogramja2011.06.03.MDT Web-szerkesztőségHírkategória: Általános Nemzeti Diabetesprogram létrehozásának gondolata 1989-ig, a St. Vincent-i Deklaráció megszületéséig nyúlik vissza. Ekkor már felismerésre került a cukorbetegség egyre kifejezettebb népegészségügyi jelentősége – az érintettek számának rohamos növekedése, az akut, de még inkább a krónikus szövődmények egészségkárosító hatása, szociális és egyre növekvő egészség-gazdasági terhe –, a korai felismerés, hatékony gondozás és a társszakmákkal történő szorosabb együttműködés betegségkimenetelre, a cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatása. A növekvő prevalencia mérséklése, a szövődmények megelőzése, a már kialakult károsodások visszafordítása vagy progressziójuk lassítása összehangolt szervezési intézkedéseket, kimeneteli mutatókban meghatározott akcióprogramot és mindehhez az egészségpolitika hathatós, a célok megvalósításában elkötelezett támogatását igényelte.
A St. Vincentben tartott értekezlet befejezésekor valamennyi részt vevő európai ország – közöttük hazánk – hivatalos képviselője aláírásával megerősítetten kötelezettséget vállalt határozott intézkedések meghozatalára az ajánlásokban foglaltak megvalósítása érdekében. Ennek jegyében született meg a hazai Nemzeti Diabetesprogram első változata 1991-ben, amelyet hosszas huzavona után, 1995-ben végül a Népjóléti Minisztérium is elfogadott, s amely erőforrások hiányában és más egészségügyi prioritások előtérbe kerülésével azonban kormányzati szinten megvalósulatlan maradt.
Új egészségügyi vezetés felállásával 2005-ben a munka ismét lendületet kapott. 2006 első felében a program átdolgozott-kibővített, a kor követelményeihez igazodó változatán dolgoztak a szakértők, ám hamar kiderült, megvalósulásához az anyagi erőforrások ismét hiányzanak, s végül a műhelymunka is félbeszakadt. A cukorbeteg-gondozás jelentősége rövidített formában és csak a legfontosabb szempontokra kiterjedő tartalommal helyt kapott azonban egy általánosabb célkitűzéseket tartalmazó programban („A szív- és érrendszeri meg betegedések megelőzésének és gyógyításának nemzeti programja”), ám érdemi intézkedésekre ennek keretében sem került sor.
Az eredeti program számos elemét a Magyar Diabetes Társaság (MDT) saját erőből mégis megvalósította: létrejött a társaság Oktatási, Minősítő és Koordinációs Bizottsága (OMKB), amely kidolgozta a speciális diabetológiai jártasság elismerését szolgáló MDT diabetológus orvosa minősítés (licenc) megszerzésének és ötévenkénti megújításának rendszerét, beindult a diabetológiai szakápolók képzése, kidolgozásra került a cukorbeteg szakellátó-helyek akkreditációs feltételrendszere. Mindezzel összefüggésben javult a gondozás hatékonysága, a cukorbetegek ellátásában részt vevő társszakmák együttműködése.
Az MDT 2008-ban csatlakozott a Changing Diabetes® Programhoz. Ennek keretében sor került az ismert hazai epidemiológiai és gondozási adatok közzétételére (Changing Diabetes® Briefing Book, 2008). Kísérlet történt az egészségpolitikai döntéshozókkal való kapcsolatfelvételre (Tanácskozás a Magyar Tudományos Akadémián: javaslat Nemzeti Diabetes Prevenciós Kerekasztal létrehozására, 2009), majd az eddigi legnagyobb visszhangot kiváltó eseményként, az országgyűlés elnökének és az egészségügyi államtitkárság vezetőjének, valamint rangos hazai és külföldi díszvendégek részvételével megrendezésre került a Nemzeti Diabetesprogram megújításának szándékát középpontba állító parlamenti fórum (Changing Diabetes® Program – Parlamenti fórum a cukorbetegekért, 2010).
Ez utóbbi megerősítette az MDT vezetőségének határozatát, a Nemzeti Diabetesprogram megújítását és elfogadására a kormányszervekhez történő benyújtásának szükségességét. Minderre kiváló alkalmat ad a Semmelweis Terv, ami a magyar lakosság egészségének javítására irányuló közép- és hosszú távú célkitűzések eddigi legátfogóbb kormányprogramja. A jelen kiadvány a megújított Nemzeti Diabetesprogramot adja közre. Megvalósítása valamennyiünk, a cukorbetegek, családjaik és a diabetes ellátásában részt vevők közös feladata.
A Nemzeti Diabetesprogram a Diabetologia Hungarica 2011/3. supplementumában 2011. június 3-án jelent meg nyomtatásban, ezzel egyidőben olvasható a Magyar Diabetes Társaság honlapján.
Olvassa el a Nemzeti Diabetesprogramot most, kattintson a kapcsolódó dokumentumra!
Kapcsolódó dokumentumok(1)