Az Európai Unió és az Európai Diabétesz Szövetség (EASD) kutatási alapítványa (EURADIA) 2004-ben munkaértekezletet hívott össze Brüsszelben, az Európai Parlamentben. A rendezvény (amelynek egyik előadója e sorok írója volt) részvevői (uniós parlamenti képviselők, páciens-szervezetek, az egészségipar és a diabétesz kutatás reprezentánsai) arról tanácskoztak, hogy nemzeti és uniós szinten miképpen lehetne jobban összehangolni a diabétesszel kapcsolatos kutatásokat és hogyan lehetne növelni az erre fordítható támogatásokat. A záródokumentum hangsúlyozta, hogy a diabétesz komplex, komplikált és több szervet érintő betegség és az eddiginél céltudatosabb és jobban koordinált kutatási stratégia szükséges a nemzeti és uniós források hatékonyabb kihasználása érdekében.
Ezt követően az un 7. számú Kutatási Keretprogram (Framework Programme 7) számos a diabétesz kutatással kapcsolatos pályázatot támogatott sokmillió eurós összegekkel.
Az egyik legújabb uniós támogatást élvező un. DIAMAP (
www.diamap.eu) projekt célja az, hogy részletesen feltérképezze az egyes uniós országokban folyó diabetológiai kutatási aktivitást annak érdekében, hogy a közeljövőben meghirdetésre kerülő újabb uniós kutatási pályázatokon a cukorbetegséget kutató munkacsoportok nemzetközi összefogással minél jobb eséllyel indulhassanak.
Dr. Soltész Gyula
A 7. számú Kutatási Keretprogram (Health Research) Tanácsadó Testületének tagja