Retrospektív vizsgálatunk célja az OEP adatbázisának közel másfél évtizedre (2001–2014) visszatekintő, diabetológiai szempontból történő elemzése volt. Jelenlegi közleményünkben a 2-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatos morbiditási mutatók alakulásáról, a kórházi kezelés jellemzőiről és az ellátás költségvonzatáról számolunk be. Az ismert 2-es típusú diabetes prevalenciája – csökkenő incidencia mellett – fokozatosan nőtt, majd az utóbbi években stagnált (2014-ben az adatbázisban szereplő 2-es típusú cukorbetegek száma 727 000 volt, ami a teljes lakosságra vonatkoztatva 7,3%-os előfordulást jelent).
A standardizált prevalencia közel másfél évtized alatt 4,2%-ról 6,4%-ra nőtt. A betegek között női túlsúly mutatkozott. Az előfordulási gyakoriság az életkor előrehaladtával nőtt, 2011-ben a teljes 60–70 év közötti lakosság 19%- a, a 70 év felettiek körében pedig 20% manifeszt 2-es típusú diabetesben szenvedett. A kórházba utalt betegek száma és a kórházi ápolási napok száma emelkedett. A 2-es típusú cukorbetegek teljes egészségügyi ellátásának költsége a prevalenciaadatoknak megfelelően nőtt, az egy betegre eső költséghányad azonban az utóbbi 5-6 évben érdemben nem változott. Jelentős költséget jelent a fekvőbeteg-ellátás, az antidiabetikumra fordított költség a teljes ellátás 11,7%-át tette ki. A 2-es típusú cukorbetegség ellátása egyre nagyobb terhet ró az egészségügyi ellátó hálózatra. A fekvőbeteg-ellátás költségeinek csökkentése érdekében javítani kell az ambuláns szakorvosi ellátás hozzáférhetőségén. Általános törekvésként a 2-es típusú diabetes prevencióját kell előtérbe helyezni, ezen a téren azonban társadalmi méretű összefogásra van szükség.
Kempler P, Putz Zs, Kiss Z, Wittmann I, Abonyi-Tóth Zs, Rokszin Gy, Jermendy Gy. A 2-es típusú diabetes előfordulása és költségterheinek alakulása Magyarországon 2001-2014 között – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatbázis-elemzésének eredményei. Diabetologia Hungarica 2016; 24: 177-188.