Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

Az MDT hírarchívuma


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    CAROLINA
    2019.11.12.MDT Web-szerkesztőség, Prof. dr. Jermendy GyörgyHírkategória: Tudományos újdonságok

    Az EASD (Európai Diabetes Társaság – European Association for the Study of Diabetes) ez évi kongresszusán, Barcelonában, 2019. szeptember 19-én ismertették a CAROLINA vizsgálat (Cardiovascular Outcome Study of Linagliptin vs Glimepiride in Type 2 Diabetes) eredményeit. A DPP-4-gátló linagliptin már szerepelt (placebóval szemben) a CARMELINA vizsgálatban (a linagliptin kardiovaszkuláris szempontból biztonságosnak bizonyult), a CAROLINA vizsgálatban a linagliptin és a szulfanilurea-csoportba tartozó glimepirid közvetlen összehasonlítását végezték el, a kardiovaszkuláris kimeneteli események alakulását elemezve. Az eredményeket tartalmazó közlemény - értékelő kommentár kíséretében - rögtön elérhetővé vált a JAMA hasábjain.

    A randomizált, kontrollált, kettős vak, a non-inferioritást tesztelő vizsgálat 43 ország 607 vizsgáló helyén folyt, a beválasztás 2010. nov. és 2012. dec. között zajlott. A tanulmányban 6042 felnőtt, T2DM-ben szenvedő, fokozott kardiovaszkuláris kockázatú egyén szerepelt, a beválasztási HbA1c-érték 6,5-8,5% volt. A vizsgálat 2018 augusztusban zárult. Az aktív ágon a betegek (n=3023) napi 5 mg linagliptint kaptak, az összehasonlító ágon (n=3010) napi 1-4 mg glimepirid szerepelt, a zajló antidiabetikus kezelés mellett. A noninferioritás akkor teljesült, ha a 95,47% CI felső értéke <1,3 volt. Elsődleges végpontként a 3-pontos MACE (kardiovaszkuláris halál, nem végzetes myocardialis infarctus, nem végzetes stroke) szerepelt. Az értékelt 6033 beteg életkora 64,0 év, a HbA1c 7,2%, a diabetes-tartam 6,3 év volt, ismert kardiovaszkuláris betegség 42%-ban, metformin-monoterápia a beválasztáskor 59%-ban fordult elő. A követési idő median 6,3 évnek adódott.

    Az elsődleges végpont (3-pontos MACE) alakulása terén nem volt értékelhető különbség a két csoport (linagliptin vs. glimepirid) között: HR 0,98; 95,47% CI 0,84-1,14; a non-inferioritás teljesült, p<0,001; szuperioritást nem lehetett igazolni: p=0,76). A két csoport között nem volt értékelhető különbség a fontosabb másodlagos végpontok (össz-mortalitás, kardiovaszkuláris mortalitás, nem-kardiovaszkuláris mortalitás, instabil angina miatti hospitalizáció, koronária-revaszkularizáció, szívelégtelenség miatti hospitalizáció) terén sem.

    A glykaemiás kontrollt tekintve a két ág érdemben nem különbözött egymástól. Hypoglykaemia-esemény értékelhető ritkábban fordult elő a linagliptin (vs. glimepirid) ágon (HR 0,23 [95% CI: 0,21-0,26]). A testsúly előnyösebben alakult a linagliptin ágon. A pancreatitis, pancreasdaganat előfordulása terén a két ág között nem volt érdemi különbség.

     

    Az MDT web-szerkesztősége nevében
    Prof. Dr. Jermendy György

     

    Rosenstock J, Kahn SE, Johansen OE, Zinman B, Espeland MA, Woerle HJ, Pfarr E, Keller A, Mattheus M, Baanstra D, Meinicke T, George JT, von Eynatten M, McGuire DK, Marx N; CAROLINA Investigators: Effect of linagliptin vs glimepiride on major adverse cardiovascular outcomes in patients with type 2 diabetes: The CAROLINA randomized clinical trial. JAMA 2019 Sep 19. doi: 10.1001/jama.2019.13772 [Előzetes elektronikus közlés]

    Wexler DJ: Sulfonylureas and cardiovascular safety: the final verdict? JAMA 2019 Sep 19. doi: 10.1001/jama.2019.14533 [Előzetes elektronikus közlés]

Vissza