Napi munkánk során észleljük az intenzív forráskivonást az egészségügyi szektorból. A krónikus betegek, így a cukorbetegek ellátásának körülményei megítélésünk szerint jelentős mértékben romlottak. A terápia eredmény alapú finanszírozásával elviekben egyetértünk, de páciens edukáció nélkül sikeresen a fenti koncepció nem megvalósítható.
A 2-es típusú cukorbetegség orális kezelése terén napvilágot látott finanszírozási – kezelési algoritmust szakmai szempontból támogatjuk. Az analóg inzulin készítmények rendelhetőségének megváltoztatása elsősorban az 1-es típusú betegek kezelését és életét nehezítette meg, hiszen az anyagcsere helyzetet számos, a betegtől független tényező is befolyásolhatja.
Tudomásunk van arról és kifogásoljuk, hogy az anyagcserehelyzet megítélését szolgáló HbA1c vizsgálat elvégzésnek gyakorlata régiónk egyes területeinek laboratóriumainak gyakorlatában nem felel meg a járóbeteg szabálykönyvben foglaltaknak (Vas megye, Tapolca és Sümeg kistérség).
Támogatjuk az egészségügyi kormányzat e-Health koncepcióját, amely a telemedicina és a telemonitoring térnyerését tűzi ki célul. Előnyeit, különösen a cukorbetegség esetében hasznosnak tartjuk. Ennek elterjedéséhez, az orvosi vizitek közötti időszakban történő kapcsolattartáshoz és a vizitek hatékonyabbá tételéhez megfelelő finanszírozás hozzárendelése szükséges.
Évente e kötetlen szakmai eszmecsere megismétlését tervezzük.
A konferencia 62 résztvevőjének nevében:
Dr. Hidvégi Tibor
Magyar Diabetes Társaság főtitkára
Dr. Oroszlán Tamás
Magyar Diabetes Társaság vezetőségi tagja
Dr. Vándorfi Győző
Magyar Diabetes Társaság vezetőségi tagja
e-DDCT szervezője