Dr. Taybani Zoltán és kollégái egy „való élet” vizsgálat eredményeképpen dolgoztak ki egy módszert, amely leegyszerűsíti a diabétesz kezelését. A nagyon magas vércukorértékekkel orvoshoz kerülő cukorbetegeknek általában napi három-négyszeri inzulin injekcióból álló terápiát állítanak be. Később a vércukorértékek javulása után ezt lehetne módosítani, de arra, hogy mikor, milyen feltételekkel és hogyan lehet ezt megtenni, eddig nem voltak követhető szakmai útmutatások. Ezért sok cukorbetegnél az eredeti bonyolult és kényelmetlen kezelést folytatják. A vizsgálat célja egy olyan módszer kidolgozása volt, amellyel ki lehet választani azokat, akiknél be lehet vezetni az egyszerűsített kezelést. A kiválasztás szempontjai: az átlagos vércukorszint (HbA1c), a betegek önálló inzulintermelési képessége és a testsúlyhoz viszonyított napi átlagos inzulindózis. A kiválasztott betegek kezelését napi egyszeri adagolású injekcióra cserélik, ami egy 24 órás hatású inzulin és egy nem inzulin típusú hatóanyag kombinációját tartalmazza. A tapasztalatok alapján a Békés megyei kutató team megfogalmazta a módosított kezelés bevezetésének lépéseit, és ezt nyilvánosságra is hozták, hogy máshol is alkalmazhassák.
Az egyszerűbb terápia előnye, hogy kevesebb injekcióra és vércukor mérésre van szükség, kevésbé szigorú étrendi szabályokat kell követni, a betegek vércukorszintje kiegyensúlyozottabbá válik, és sokszor fogyás is tapasztalnak. Hosszútávon javítható a betegek életminősége, könnyebb a kezelés betartása is számukra.
„Fontos, hogy a fiatal kutatók, folyamatosan keressék, hol tudnának javítani a betegek gyógyulási esélyein és életkörülményein. Ezt szeretnénk e díjjal ösztönözni.” – emelte ki dr Kádár Éva, a Wörwag Pharma igazgatója.
További részletek ide kattintva olvashatók.