Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

Társasági hírek


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom archív.

    Incidens rák rizikója incidens 2-es típusú diabetes mellitusban Magyarországon: retrospektív nemzeti adatvizsgálat 2015-2018 között
    2024.06.05. | MDT Web-szerkesztőség, Prof. dr. Jermendy György | Hírkategória: Hazai szerzők nemzetközi publikációi

    Incident cancer risk in patients with incident type 2 diabetes mellitus in Hungary (Part 1)

    Abonyi-Tóth Z, Rokszin G, Fábián I, Kiss Z, Jermendy G, Kempler P, Lengyel C, Wittmann I, Molnár GA, Sütő G.

    Cancers (Basel) 2024 Apr 29;16(9):1745. doi: 10.3390/cancers16091745.

    Összefoglalás

    A 2-es típusú diabetes mellitusban (T2DM) szenvedő betegeknél nagyobb a rák kockázata. Bár a T2DM-nek és a ráknak számos közös kockázati tényezője és kórélettani folyamata ismert, a két betegség kapcsolatának mechanizmusa vitatott kérdés. A cél a magyarországi incidens T2DM-es betegek között a daganatos megbetegedések általános incidenciájának felmérése és az incidencia éves változásának vizsgálata volt.

    Megfigyeléses retrospektív vizsgálatban az incidens T2DM-betegek rákos megbetegedéseinek incidenciáját hasonlítottuk össze a teljes magyar nem cukorbeteg populációval 2015 és 2018 között. A T2DM diagnosztizálása után egy évig vizsgáltuk az ICD-10 C kód jelenlétét. Az elsődleges végpont a rák általános és helyspecifikus megjelenése, valamint a rákos megbetegedések előfordulásának éves százalékos változása volt mindkét populációban.

    A rákos megbetegedések összesített incidenciája 29,4/1000 és 6,6/1000 volt T2DM-mel vagy anélkül, a T2DM-csoportban a rák OR (95%CI) értéke 4,32 (4,14-4,53), p<0,0001 volt. A rákos megbetegedések kockázata korfüggőnek bizonyult, és a 18-39 éves korcsoportban volt a legmagasabb. A tendencia mindkét nemnél azonos volt. A daganatos megbetegedések előfordulása a teljes megfigyelési időszak alatt csökkent a nem cukorbetegeknél, de a T2DM-populációban nem változott. A három leggyakrabban diagnosztizált rák a hasnyálmirigy-, a máj- és a veserák volt. A kockázat szignifikánsan magasabb volt a 18-59 éves korcsoportban, mint a 60 év felettieknél. A rák diagnosztizálásának átlagos késési ideje a T2DM kimutatása után 3,86 hónap volt.

    Az incidens T2DM-ben az incidens rák előfordulása magas általános kockázattal jár, és az életkorral fordított korrelációt mutat. Bár a cukorbetegségtől mentes populáción belül csökkent a rák előfordulása, a T2DM-betegek kockázata változatlan maradt.

     

    Abstract

    Background: Patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) are at higher risk of cancer but how these two diseases associate is still debated. The goal of this study was the assessment of the overall incidence of cancer among patients with newly diagnosed T2DM in Hungary.

    Methods: A nationwide, retrospective, longitudinal study was performed using a Hungarian database. After exclusion of cases of age < 18 years, with gestational diabetes, with polycystic ovary syndrome, and with type 1 and prevalent type 2 diabetes mellitus, the incident T2DM (approx. 50,000 cases yearly) and for comparison, the diabetes-free Hungarian adult population (approx. 7,000,000 cases yearly) was included in the study. The primary endpoints were the overall and site-specific incidence and annual percentage change of the incidence of cancer in both populations.

    Results: The overall incidence of cancer in patients amounted to 29.4/1000 and 6.6/1000 with or without T2DM, respectively, and the OR (95%CI) of cancer of the T2DM group was 4.32 (4.14-4.53), p < 0.0001. The risk of having cancer was age dependent. The incidence of cancer was declining in the non-diabetic but was unchanged in the T2DM population. The average lag time of diagnosing cancer after the detection of T2DM was 3.86 months.

    Conclusions: Incident T2DM is associated with a significantly higher overall risk of incident cancer, with a reverse correlation of age. Newly registered T2DM patients were suggested to be screened for cancer within 6 months.

    Az angol nyelvű közlemény szabadon elérhető (Open Access).

    https://doi.org/10.3390/cancers16091745

    A magyar nyelvű összefoglalást a szerzők bocsátották rendelkezésünkre.

    Prof. Dr. Jermendy György

    Az MDT web-szerkesztősége nevében

Vissza