Hogyan fertőződnek meg az emberek?
A vírus fertőzött állatok és emberek révén terjed. Úgy terjed, mint bármely más légúti fertőzéseket okozó vírus, cseppfertőzés révén A fertőzött ember szájából beszéd, köhögés, tüsszentés során apró cseppek kerülnek a levegőbe. A vírus ezen cseppekben néhány órától kezdve akár több napig is fertőzőképes marad attól függően, hogy milyen felületre kerülnek a cseppek. Ezen felületek megérintését követően a szájba, az orrba kerülhetnek a vírusok. Az alkohol alapú fertőtlenítő szerek a környezetben elpusztítják a vírusokat.
Milyen súlyos lehet a fertőzés?
Jó hír, hogy az esetek döntő többségében csak enyhe betegséget okoz a vírus és a fertőzöttek 98%-a túléli a fertőzést. Az esetek többsége enyhe lefolyású, több mint 80%-ban csak minimális influenza szerű tünetek alakulnak ki és az emberek otthonukban meggyógyulnak. Az esetek mintegy 14%-a súlyos lefolyású és kb 5%-ban alakul ki kritikus betegség. Néhány embernél csak nagyon enyhe megfázás szerű tüneteket okoz a fertőzés. A betegek igen kicsiny részénél a COVID-19 vírus fertőzés következtében súlyos állapot, súlyos tüdőgyulladás alakul ki, amely halálhoz vezethet. Ez gyakoribb olyan főképpen idős embereknél, akik szív-érrendszeri betegségekben, magasvérnyomásban, idült légzőszervi megbetegedésekben szenvednek.
A cukorbetegek magas veszélyeztetettségű csoportba tartoznak, akiknél a fertőzés következtében súlyos betegség alakulhat ki!
Milyen tünetekkel jár a betegség?
A COVID-19 vírussal fertőződötteknél láz, köhögés, légszomj, fáradság és izomfájdalom jelentkezhet. A nehézlégzés akkor jelentkezik, ha a fertőzés érinti a tüdőket és tüdőgyulladást okoz. A tünetek általában a fertőzés után néhány nappal jelentkeznek, legtöbb esetben a 3-7 nappal a vírus szervezetbe való bejutását követően. Néhány embernél a tünetek csak később, akár 14 nappal a fertőzést követően alakulnak ki.
Mit tegyen a beteg, ha felmerül a fertőzés lehetősége?
Ha Ön lázas köhög, légzési nehezítettsége van és a COVID-19 vírusfertőzés merül fel (pl Kínában, Iránban, Dél-Koreában, vagy Észak-Olaszországban járt, vagy találkozott olyan emberekkel akik ott jártak, vagy találkozott coronavírus fertőzöttel), akkor hívja fel kezelőorvosát, vagy az egészségügyi szakdolgozót és kérjen tanácsot. Ne menjen egyenesen a kórházba, vagy szakrendelőbe, mert megfertőzhet másokat a várakozás során. Ha komoly a vírusfertőzés gyanúja, akkor a panaszai alapján soron kívül foglalkoznak Önnel. Amennyiben a kórházba utalják, akkor speciális védőfelszereléssel rendelkező szakemberek szállítják és látják majd el. Az orrból, vagy garatból vett mintából mutatható ki a vírus. Jelenleg nincs specifikus gyógyszere a fertőzésnek, de mivel a legtöbb eset enyhe lefolyású, így legtöbbször nincs is szükség kórházi kezelésre. Alapvető fontosságú, hogy néhány hétig elkülönítsék azt, akinél fertőzést gyanítanak, vagy állapítanak meg. Szükséges annak tisztázása, hogy a fertőzött egyén kikkel került kapcsolatba. Ennek révén akadályozható meg a vírus terjedése.
Mit tegyen, ha azt javasolják Önnek, hogy maradjon az otthonában?
Jól szellőztethető, különálló szobát használjon és a háztartás többi tagja lehetőleg egy másik szobában legyen. Használjon szájmaszkot, ha ezt nem tolerálja, akkor az orra és szája elé minden tüsszentés, vagy köhögés esetén tartson papír zsebkendőt, melyet használat után azonnal dobjon zárt gyűjtőedénybe. Minden érintkezés előtt és után alaposan mosson kezet szappannal vagy alkoholos alapú fertőtlenítőszerrel Ön és környezete is. Az Önt ápoló családtagok, vagy más egyének használjanak az orrot és a szájat szorosan eltakaró maszkot.
Mit tegyen a cukorbeteg?
Nézze meg, hogy megvannak e orvosának az Önt gondozó teamnek az elérhetőségei, A legjobb, ha minden cukorbeteg áttekinti készleteit. Tisztázni szükséges, hogy rendelkezik–e kellő mennyiségű gyógyszerrel, tűvel, inzulinnal, tesztcsíkkal. Ha a cukorbeteg elkapja a vírusfertőzést, akkor arra lehet számítani, hogy emelkedni fognak a vércukor értékek. Kérje diabetológusának, diabetes szakápolójának tanácsát, hogy milyen gyakran ellenőrizze a vércukrát, hogyan változtassa gyógyszerelését, pl az inzulin adagját, a diétáját.
- Fogyasszon sok folyadékot!
- Ellenőrizze a vércukrát a kapott utasítások szerint!
- Mérje rendszeresen, napjában többször a lázát!
- Kövesse az Önt gondozó csapat utasításait!
Hogyan lehet elkerülni a betegséget?
- Gyakran mossa meg a kezét meleg vízzel és szappannal, vagy alkoholos alapú fertőtlenítőszerrel. Ez különösen ajánlott étkezés előtt, közösségben történő tartózkodást követően.
- Élelmiszerét ne ossza meg másokkal, használjon külön eszközöket, poharakat, törülközőket!
- Kerülje a közeli kapcsolatot olyan egyénnel, aki beteg, Ha valaki tüsszög, köhög, akkor kerülje el.
- Ha Önnél légúti panaszok jelentkeznek, akkor értesítse kezelőorvosát és hozzátartozóit.
- Ha Ön köhög, vagy tüsszög akkor orra és szája elé tegyen papír zsebkendőt, majd annak használata után azt zárt gyűjtőedénybe dobja.
- Kerülje a kapcsolatot vadonélő és háziállatokkal egyaránt!
- Ha teheti halassza el külföldi utazását, különösen ha repülőgéppel utazna!
- Ha teheti, akkor a tömegközlekedés helyett a sétálást válassza!
- Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO állásfoglalása szerint nincs szükség szájmaszk viselésére olyanoknál, akiknek nincsenek légúti tünetei!
Magyarországon a legfrissebb, leghitelesebb információkat a www.koronavirus.gov.hu oldalon találhatja meg. Magyarországon jelenleg nincs járvány, nincs góca a fertőzésnek, csak elszigetelt fertőzések fordultak elő.