A nyár legforróbb napjai mindenkit megviselnek, azonban a cukorbetegeknek különösen kell vigyázniuk a nagy hőségben.
Mint mindenkinek, a cukorbetegeknek is kiemelten fontos a megfelelő folyadékfogyasztás, azonban diabéteszben ez talán még fontosabb, ugyanis az alacsonyabb vércukorszint gyorsabb kiszáradáshoz vezethet. Nagyon fontos ilyenkor a napi akár 3-4 liter folyadék elfogyasztása, és a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.
A vércukorszint ellenőrzése azért is kiemelten fontos, mivel a szervezet a nagy melegben extra energiát fordít a test hűtésére, így gyakoribb a hirtelen vércukoresés (hypoglicaemia), mint hűvösebb időjárás esetén.
A cukorbetegség szövődményei, főleg az idegkárosodás (neuropathia) gyakran hozzájárul a hőháztartás felborulásához. Az idegszálak károsodása esetén a szervezet nem tud megfelelően izzadni, és melegben még kevésbé tudja leadni a hőt, mint az egészséges emberek.
Mind az inzulinnal kezelt, mind a gyógyszeres kezelésben részesülő betegeket érinti a meleg időjárás. 30 fok feletti hőmérséklet esetén a gyógyszerek tárolására is oda kell figyelni. Ilyenkor érdemes hűtőtáskát használni, ha valaki hosszabb ideig tartózkodik melegben.
A napkrém használata elengedhetetlen, kerülni kell a napsütést a déli órákban, hiszen a bőr leégése észrevétlen lehet, és a cukorbetegekben a bőr gyógyulása is lassabb. Tartózkodni kell az alkoholfogyasztástól is, hiszen az fokozza a vércukor csökkenését és gyorsítja a vízvesztés folyamatát.
A fenti tanácsok megfogadásával cukorbetegen is bátran élvezheti a nyári napsütést és egészségesen pihenhet a forró délutánokon.
Forrás:
DiabetesPro SmartBrief