Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

diabet partneri hirek

  • 77 Elektronika

    A 77 Elektronika Kft. 1986-ban alakult Budapesten. Hamarosan az egyik legdinamikusabban fejlődő magánvállalkozássá nőtt. Növekedésének, fejlődésének záloga a vevőközpontú, fejlesztésen, innováción alapuló filozófiája.
    A cég termékválasztékát vércukormérő rendszerek, vizeletvizsgáló berendezések alkotják, melyeket mind a hazai piacon, mind világszerte értékesít.

    További információs anyagokért kattintson!
  • Sanofi

    Az új évezred kezdetén a tudomány és a technológia robbanásszerű fejlődése elénk tárja az élet legnagyobb titkait. A tudományos felfedezések és a felhalmozódott tudás eszköz a kezünkben ahhoz, hogy nagymértékben javíthassuk az életminőséget.

    A sanofi-aventis Zrt. a diabet.hu tartalomszolgáltató partnere.

    További információs anyagokért kattintson!
  • Novo Nordisk Hungária

    A Novo Nordisk Hungária Kft. a diabet.hu tartalomszolgáltató partnere.

    Címünk:
    1025 Budapest, Felső Zöldmáli u. 35.

    Telefonszámunk:
    +36 1 325 9161

    További információs anyagokért kattintson!
  • AstraZeneca Kft.

    Az AstraZeneca Kft. az MDT Web-rendszer tartalomszolgáltató partnere.

    További információs anyagokért kattintson!
  • Sandos Hungária Kft.

    A Sandoz Hungária Kft. a dibaet.hu tartalomszolgáltató partnere.

    Levelezési cím:
    Sandoz Hungária Kft.
    1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
    Telefon: +36 1 430 2890
    Fax: +36 1 430 2899
    Email: info.hungary@sandoz.com
    www.sandoz.hu

    További információs anyagokért kattintson!
  • Berlin-Chemie

    A Berlin-Chemie/A. Menarini Magyarország Kft. a BERLIN-CHEMIE, a MENARINI Csoport leányvállalata nevében működik Magyarországon. A MENARINI csoport az olasz gyógyszerpiacon hosszú évek óta vezető szerepet tölt be. Az 1886-ban alakult, firenzei székhelyű MENARINI cég generációk során fejlődött globális, tulajdonos vezette gyógyszercéggé.

    A Berlin-Chemie/A. Menarini Magyarország Kft. a diabet.hu tartalomszolgáltató partnere.

    További információs anyagokért kattintson!
  • Boehringer Ingelheim

    Elérhetőségeink:
    Boehringer Ingelheim RCV Gmbh & Co. KG Magyarországi Fióktelepe

    Cím: H-1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 6. Millenniumi Torony 1.
    Telefon: (+36 1) 299 8900
    Telefax: (+36 1) 299 8901

    További információs anyagokért kattintson!
  • Medtronic Hungária

    Több, mint 25 éves kutatási tapasztalatával a Medtronic vezető a diabétesz terápia technológiában. A Medtronic elkötelezett a mesterséges hasnyálmirigy - a jövő fejlesztésében annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabb kezelést biztosítsa a dibéteszes betegek számára. A Medtronic technológiája egy összetett rendszert kínál, mely az egyedi igényeknek megfelelően alakítható. Mindemellett folyamatosan fejleszti képzési-, és háttérszolgáltatásait.

    További információs anyagokért kattintson!
  • Roche (Magyarország) Diagnosztika

    A Roche (Magyarország) Kft. a diabet.hu tartalomszolgáltató partnere.

    Elérhetőségeink:
    cím: 1112 Budapest, Balatoni út 2/A
    telefon: +36 1 279 4500
    fax: 06 (23) 446-890

    További információs anyagokért kattintson!

Hírek


Hírkategória: Betegtájékoztató
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Interjú a cukorbetegségről - Kossuth Rádió, Reggeli Krónika
    2005.07.20. | Kossuth Rádió | Hírkategória: Betegtájékoztató
    A Kossuth Rádió Reggeli Krónika című műsorának "Gyógyír, egészségügyi tanácsok mellékhatások nélkül" 2005. július 19-i adásában Társaságunk Elnökével, Jermendy György professzor úrral készült interjú. Alábbiakban olvashatja az interjú írásos változatát, illetve meg is hallgathatja a teljes hanganyagot az oldal alján a Kapcsolódó dokumentumok között!
     
    * * *
     
    Rip: - Dr. Jermendy György professzor, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház osztályvezető főorvosa. Mire jó az inzulin a szervezetben? Egyáltalán mi a szerepe ennek a vegyületnek?

    Dr. Jermendy György: - Az inzulint a hasnyálmirigy, úgynevezett Langerhan-szigetei meg Béta-sejtjei termelik és az anyagcsere ellenőrzésében tölt be nagyon fontos szerepet. A táplálékba bevitt energiaféleségek közül, a szénhidrátok hasznosulásához nélkülözhetetlen, a szénhidrát, a glukóz bekerüljön a sejten belül és ott elégjen, és ott energiát termeljen, ahhoz inzulin szükséges. Az egyes típusú cukorbetegségnek az a lényege, hogy a hasnyálmirigy bétasejt termelő sejtjei tönkremennek.

    Rip. - Egyik napról a másikra és minden ok nélkül, szinte?

    Dr. Jermendy György: - Az orvostudomány intenzíven vizsgálja, hogy mi az 1-es típusú diabétesznek a kialakulásának a pontos oka, ma úgy tartjuk, hogy egy úgynevezett autoimmun folyamat eredményeképpen ezek a sejtek relatíve rövid idő alatt elpusztulnak. A relatíve rövid idő az azt jelenti, hogy a betegek egy részében, például gyermekeknél, serdülőknél, látványos tünetekkel, néhány nap alatt bontakozik ki a cukorbetegség teljes klinikai képe, szomjazik a beteg, nagyon sok folyadékot iszik, gyakran kell vécére mennie, sok a vizelete, esetleg fogy, hányni kezd, ezek a klasszikus tünetei a cukorbetegségnek, betegek más részében ez a folyamat egy picit lassabb és nem napokba, néha hetekbe, hónapokba és egy bizonyos fajtában a cukorbetegség egy bizonyos típusában még ennél hosszabb idő alatt is zajlik ez a pusztító folyamat, aminek a végén azért sajnos ott van a cukorbetegség teljes klinikai képe.

    Rip: - Ilyenkor inzulint kell adni kívülről bevinni a szervezetbe. A 2-es típusú cukorbetegség ennél jóval lassúbb, akár évekig is eltarthat, mire kialakul.

    Dr. Jermendy György: - A kettes típusú cukorbetegség markánsan különbözik. Az egyes típus, amiről az előbb beszéltünk ez fiatalkorban, gyermekkorban, serdülőkorban, fiatal felnőttkorban kezdődik típusosan, a kettes típus betegség az a felnőttkor vagy időskornak a betegsége, 50-60 éves betegeknél alakul ki, jellemző módon rendkívül tünetszegényen, lappangva indul, éppen ezért más a mechanizmusa is, ebben a betegségtípusban inzulin van a szervezetben, csak az inzulin felhasználása, az inzulin hatására kifejlődése szenved kárt, úgynevezett inzulinrezisztencia kialakulásának következtében.

    Rip.- Mivel számolhat az a beteg, akinek nincsen elegendő inzulinja? Melyek azok a veszélyes tünetek, amiért cukorbetegséget kezelni kell mindenképpen, vagyis be kell állítani az optimális vércukorszintet?

    Dr. Jermendy György: - Az 1-es típusú cukorbetegeknél az inzulin az egy életet mentő gyógyszer, az orvostudomány, a történelem pontosan feljegyzi, hogy 1921-ben fedezték fel az inzulint, 1922-ben kapta az első gyermek az inzulint Kanadában és vannak képek orvostörténelmi könyvekben, amelyek bemutatják azokat a gyerekeket, akik 1921 előtt, ha cukorbetegekké váltak, akkor azok sajnos menthetetlen betegeknek számítottak, néhány hónapig életben tudták tartani a beteget és meghaltak. Az inzulin az 1-es típusú betegeknél az életben tatáshoz szükséges alapvető gyógyszer, ezért mondjuk, hogy ezek a betegek inzulindependensek. Minden körülmények között meg kell kapniuk az inzulint. Ezzel ellentétben a 2-es típusú diabéteszt régen úgy is mondtuk, hogy nem inzulindependens diabétesz, ezek nem minden körülmények között szorulnak inzulinra, hiszen klasszikusan ezeket a betegeket diéta és fizikai aktivitás előírása mellett, például hosszú éveken keresztül tablettával, de nem inzulinnal kezelik. A betegek egy része később inzulinra kell, hogy forduljon, de ez egy más történet.

    Rip: - Többféle feladata lehet talán az inzulinnak vagy többféle fajta inzulin van, de ezt én igazán nem tudom eldönteni, de hallottam, hogy van bázisinzulin és van étkezési inzulin. Mi a kettő között a lényeges különbség.

    Dr. Jermendy György: - Az inzulin felfedezését követő években, évtizedekben a gyógyszeripar hatalmas léptekkel fejlődött, és ma már örömmel jelenthetjük, hogy több fajta inzulin áll a betegeink rendelkezésére, és rendkívül korszerű inzulinkészítmények.

    Rip:- Vagyis a gyógyszerek egyre inkább leképezik a természetes működést, mert gondolom a természetben, az emberi természetben is többfajta, célnak megfelelő inzulint termelünk.

    Dr. Jermendy György: - Ez a kutatóknak, az orvosoknak a célja, hogy az, ami a beteg szervezetben, a cukorbeteg szervezetben hiányzik, azt kívülről bevíve szimuláljuk, megközelítsük leginkább az élettani helyzetet, egyrészt a beadás eszközei rendkívüli módon fejlődtek, minden egyszer használatos kis tollformájában ki van képezve és ma már csak humáninzulint használunk, humáninzulin, azaz emberi inzulin, aminósavösszetételét pontosan tartalmazó inzulin és az a csodálatos az orvostudományban, hogy a fejlődés, a kutatás nem állt meg ennél a stádiumnál, tehát azt gondolná egy logikusan gondolkodó ember, hogy végre ugye már nem állatinzulint használunk, hanem humáninzulint, ugyanazt visszük be a beteg szervezetbe, amit az ember termelne élettani körülmények között, de hát cukorbetegségben ez hiányzik, hanem tovább ment a kutatás. Miért ment tovább a kutatás? Azért, mert a kívülről bevitt humán inzulin, azért nem szimulálja eléggé az élettani helyzetet, mert élettani körülmények között van az emberi szervezetben úgynevezett alap- vagy bázisinzulinelválasztás, ilyen bazális inzulinelválasztás.

    Rip. - Ez állandó?

    Dr. Jermendy György: - Alacsonyszintű, állandó. Éjszaka is nappal is, és ehhez hozzájárul az, hogyha étkezünk, akkor az étkezést követően egy gyors inzulin-elválasztással válaszol a hasnyálmirigy, hogy a fölszívódó vércukrot, inzulin leválasztás beindulásával egyidőben szépen lenyomja. Na most ez a cukorbetegeknél hiányzik, étkeznek felszívódik a glukóz, megemelkedik a vércukor, ezt le kell nyomni, vagy nem megengedni, hogy túl magas szintre emelkedjen.

    Rip. - Ezért kell naponta többször injekciózni az étkezések előtt?

    Dr. Jermendy György: - Igen, tehát a kutatás abba az irányba ment, hogy találjunk egy ideális bázisinzulin-készítményt, ami ahhoz hasonlít, ami az emberi szervezetben van bevive egy lapos állandó szintet biztosít. Ami eddig rendelkezésünkre állt inzulinkészítmény, most bázisinzulinról beszélek, nem voltak rosszak, természetesen, hát évekig, évtizedekig használtuk, nagyon jó volt, de nem volt ideális, gyakran kétszer, olykor háromszor, esetleg bizonyos kombinációkban négyszer kellett adni a betegeknek, 1-es típusú betegeknek és az ugye kényelmetlen volt, és nem szimulálta ezt az állandó vazális inzulin-elválasztást. A fejlődés következő lépcsője az az volt, és hát örömmel jelenthetjük ,most már Magyarországon is megjelent és a betegeink számára hozzáférhetővé vált az az inzulinkészítmény, ami pillanatnyi tudásunk szerint a legjobb úgynevezett bázis inzulinkészítmény. 24 órági kitart és egyszer adva, ezt a bázisinzulin-szükségletet ragyogóan biztosítja a betegek számára, kiváltva, hogy esetleg ebből a régebbi típusú bázisinzulinból kétszer, háromszor, esetleg négyszer kelljen kapnia a betegnek.

    Rip. Kiknek ingyenes ez az inzulin?

    Dr. Jermendy György: - Július elején jelent meg az a rendelet, ami a felírhatóságát szabályozza ennek az új inzulinkészítménynek, csak úgynevezett diabetológiai szakellátóhely orvosa, magyarul diabetológus orvos rendelheti, csak háziorvos csak a mi javaslatunkra, az indikációját, hogy ki kaphatja azt a diabetológusnak kell eldöntenie és 1-es típusú betegeknél, azok a betegek akik kétszer vagy többször kaptak ebből a régebbi típusú bázisinzulinból, illetve, miután ennek az új inzulinnak még az a többletelőnye, hogy a hipoglikémiák száma is csökken alkalmazásuk mellett, különösen az éjszakai hipoglikémiák száma, a rendelet úgy szól, hogy azoknak is írható, akiknél a korábbi kezelés mellett, a hipoglikémia nagyon megnehezítette a beállítást, vagy a betegnek a mindennapi életét.

    Rip. - A hipoglikémia ugye a cukorbetegség rosszulléti állapota?

    Dr. Jermendy György: - A hipoglikémia, az a kívánatosnál nagyobb mértékű vércukorcsökkenés, vércukoresést, magyarul a túl alacsony vércukor értéket jelent, ami a betegnek gyakran panaszt, tünetet, hát szerencsétlen esetben még ennél komolyabb dolgokat is eredményezhet. Ez mindenképpen kerülendő, tehát ezért nehéz beállítani jól egy cukorbeteget, mert ugye van egy mezsgyénk, amin haladnunk kell, ne legyenek magas értékek, akkor a szövődmények kialakulása fenyegetheti a beteget.

    Rip. - Érszövődmények.

    Dr. Jermendy György: - Kísér és nagy-érszövődmények, szemészeti, vese és hát idegrendszeri szövődmények, de ugyanakkor el kell kerülnünk, hogy abbeli törekvésünk, hogy a vércukrot normális tartományban lehozzuk, elkerüljük azt, hogy túlalacsonyra, az úgynevezett hipoglikémia tartományába gyakran belesodornánk a beteget. Óhatatlan egy inzulinkezelt beteg életében, hogy egyszer-egyszer saját maga meg ne tapasztalja a hipoglikémiának a tüneteit, tehát ez kiiktatni és garantálni, hogy egy inzulinnal kezelt betegnek ne legyen hipoglikémiája ne legyen, azt nem lehet, de törekedni kell arra, hogy azért szorítsuk egy normális mennyiségű tartományba, és ez az új inzulinkészítmény ebben az irányban is előrelépést jelent, mert tanulmányokkal igazolni lehetett azt, hogy a korábbi bázisinzulinhoz viszonyítva ha ezzel kezeljük a betegeket, akkor a hipoglikémiák száma csökken, nem nullára, tehát nem, ahogy próbáltam hangsúlyozni, nem azt jelenti, hogy nem lesz többet, de csökken és ennek jelentőssége van.

    A Gyógyír riportere P. Kiss Zsuzsa volt.

Vissza

A Magyar Diabetes Társaság Vezetősége megbízásából az Edukációs munkacsoport elkészítette a "Teljes élet cukorbetegen” című oktató anyagot, amely tartalmazza, és egységes keretbe foglalja a legfontosabb ismereteket.
A kiadvány egészében és fejezetenként is letölthető.

A Magyar Diabetes Társaság Edukációs Munkacsoportjának szakmai ajánlásával és a Zentiva támogatásával elkészítette az Életmód kisokos cukorbetegeknek című kiadványt.
A kiadvány egészében letölthető.