A novemberi, diabétesz világnapja alkalmából tartott szimpóziumon ismertettek egy új terápiát, mely reményt jelenthet a cukorbetegeknek
Közel 200 orvos, szakorvos és edukátor vett részt a sanofi-aventis által szervezett, cukorbetegséggel foglalkozó szimpóziumon október 14-én a BM Duna Palotában. Az esemény fő vendégelőadója Prof. Dr. Geremia B. Bolli, a perugiai orvosi egyetem professzora volt, aki kizárólag a szimpózium alkalmából látogatott Magyarországra.
A betegség egy folyamatos harcot jelent a szervezet vércukorszint-egyensúlyának fenntartására, ami komoly kötöttségekkel és megszorításokkal jár a betegek és hozzátartozóik számára. Nem meglepő tehát, hogy a diabétesz kezelésében áttörést jelentő felfedezések, készítmények nagy érdeklődésre számítanak mind a betegek, mind a szakma részéről. A szimpózium aktualitását többek közt az adta, hogy a cég egyik új készítménye 2005 júniusában felkerült az OEP támogatott gyógyszerek listájára.
A szimpózium keretében az 1-es típusú diabétes mellitus intenzív kezeléséről tartott előadást Prof. dr. Geremia B. Bolli a Diabetológiai Tudományok Európai Társaságának és az Amerikai Diabétesz Társaságnak a tagja. Őt követően Prof. Dr. Winkler Gábor, a Magyar Diabétesz Társaság jövendőbeli elnöke beszélt a bázisinzulin pótlás jelentőségéről a 2-es típusú diabétesz betegségre vonatkozóan. Továbbá bemutatásra került egy újonnan forgatott film is, melyben a már készítményen lévő magyarországi betegek számoltak be eddigi tapasztalataikról.
A sajtóbeszélgetésen Prof. dr. Geremia B. Bolli kiemelte a cukorbetegségben felállított korai diagnózis és a megelőzés jelentőségét.
Előrejelzések szerint a következő 20 évben a cukorbetegek száma megduplázódik a világon, így nem lehet figyelmen kívül hagyni a tájékoztatás és a betegek oktatásának fontosságát. A professzor úr többek közt a helyes táplálkozást, a mozgást és a korai, már gyermekkorban elkezdett oktatást hangsúlyozta, melyben szerepet kell vállalniuk a tanítóknak, tanároknak is.
Prof dr. Jermendy György a Magyar Diabétesz Társaság elnöke elmondta, hogy populációs szintű diabétesz szűrés nem indokolt, csak a veszélyeztetett korosztályt vizsgálják. A betegség diagnosztizálásában nagyon fontos szerepük van a háziorvosoknak; a legveszélyeztetettebb csoportba tartoznak a túlsúlyos, 30 év feletti nem sportoló személyek. Kincses János a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke kiemelte a média szerepét a társadalom szemléletének megváltoztatásában a cukorbetegséggel és a cukorbetegek életmódjával kapcsolatban.
Az új terápia
A cukorbetegség jelentősen megváltoztatja az ebben a betegségben szenvedők, illetve azok hozzátartozóinak életét. Minden áttörés új reményt, az életvitelükben könnyítést jelent a betegek számára.
Az új terápiával olyan 24 órán keresztül fennálló stabil bázis inzulinszintet értek el, amely élettanilag szinte egy egészséges ember alapinzulin szintjéhez hasonlít. A vegyület a bázis inzulinszint szélsőséges értékei között, ideális kilengések nélküli állandó értéket biztosít a diabéteszeseknél.
Az APhA (Amerikai Gyógyszerészeti Társaság) szerint is az áttörést az a kontroll jelenti, amelyet a gyógyszer eredményez a bázis cukorszint stabil beállításában, napi 24 órán keresztül. A cukorbetegség típusát tekintve a betegek életminősége megváltozik, annak mértékében, hogy mennyi inzulinpótlásra van szükségük. Ez nemcsak a táplálkozásukra, a sportra- beleértve akár a fizikai erőkifejtést is-, vagy a szexuális életükre van kihatással, hanem sokszor a mindennapi rutinfeladatok ellátására is, mely nagyban befolyásolja a betegek szabadságérzetét.
Az inzulinkezelés egyik legnehezebben megoldható problémája a cukorszint hirtelen megemelkedése a hiperglikémia, mely rendszerint a kora reggeli órákban észlelhető. A másik nagy félelem a diabéteszes beteg életében a hipoglikémia, amely a cukorszint hirtelen csökkenésével jár. A megoldás az új terápiában rejlik, hiszen a hatás csúcskiugrás nélküli állandó szinten tartásával ez is elkerülhető, csökkenthető. Főként azok a diabéteszes betegek lélegezhetnek fel, akik állandó inzulinpótlásra szorulnak.
Az életminőség pozitív változása, melyet a készítménynek köszönhetnek, további javulást eredményezhet a cukorbetegek életében. A bázisinzulin állandó ingadozása hosszú távon szövődményeket okozhat a beteg életében, mindez az új szerrel és a megfelelő diéta használatával kiküszöbölhető. Természetesen a rendszeres kontrollra továbbra is szükség van.
hirado.hu