Az egészségügyi világszervezet (WHO) felmérése szerint a csontritkulás (osteoporosis), a szív és érrendszeri és a daganatos megbetegedések mellett a harmadik legjelentősebb egészségügyi kihívás lett világszerte. A csontritkulás a helytelenül táplálkozó, a dohányzó, a változó korban lévő, a keveset mozgó személyeket és azokat fenyegeti, akik örökölték az osteoporosisra való hajlamot. Kedvez a betegségnek a hosszú ideig tartó fekvés (pl. műtét után), a tartós gipszrögzítés, a sokízületi gyulladás és egyéb belgyógyászati betegségek.
Csonttörések
A csontritkulás a felnőtt lakosság kb. 10 százalékát érinti. Európában, Japánban és az Egyesült Államokban közel 75 millió beteget. Földünkön 200-250 millió ember él csontritkulással. Magyarországon mintegy 600 ezer nőnek és 300 ezer férfinak van csontritkulása, és szinte ugyanennyi ember D-vitamin-hiányos. Ezek következménye az évente 30 ezer embert érintő csigolyatörés, és 50 ezer egyéb csonttörés. Utóbbiakból 14 ezer csípőtáji, 27 ezer csuklótáji, és 9 ezer felkartörés. Leggyakrabban az idős embereket érintik az elesések. Ennek következtében a csonttörés, a tartós gipszkötés, a mozdulatlanság segíti a csont további leépülését.
Biztonságos otthon kialakítása
Az elesések megelőzéséért tanácsos biztonságossá tenni az idős emberek otthonát. Érdemes a fürdőszoba padozatára csúszásgátlót helyezni. A kádba, - a zuhanyzóba, gumiszőnyeget rakni, kapaszkodót szerelni a kád, a zuhanyzó, és a WC mellé. A hálószobában az ágy mellé éjjeli lámpát, elemlámpát helyezni és az elektromos vezetékeket kábeltakaróba rejteni a fal mellé. Megfontolandó felszedni vagy rögzíteni a szőnyegeket; megszüntetni a küszöböket, eltenni az útból a felesleges bútorokat; csúszásmentes padozatot lerakni a konyhában, korlátot szerelni a lépcsők mindkét oldalára. Nem tanácsos felkenni a padozatot és a lépcsőt csúszós ápolószerrel bekenni.
Nem veszélytelen hétköznapok
Az otthontól távol is érdemes figyelni a biztonságra. Élelmiszerboltban bevásárlókocsit tolva tanácsos vásárolni, nem kosárral cipekedni. A megvásárolt holmit ajánlatos kiegyenlítve mindkét karba elosztani, a gerincre minél kisebb terhet róni. Vasalásnál olyan magasra állítsa a vasalódeszkát, hogy ne kelljen lehajolnia munka közben. Üléskor ne tegye keresztbe a lábát. Emeléskor ne derékból emeljen, hanem guggoljon le a felemelendő tárgyhoz, és vele együtt álljon fel. Ne hordjon otthon papucsot, zárt cipőben járjon a lakásban is. Ne hordjon hosszú ruhát, nehogy elbotoljon benne.
Napfény, mozgás, táplálkozás
Azt, hogy fiatalkorban kinek mennyi a legnagyobb csonttömege, és milyen mértékben veszti el, 60-80 százalékban a szüleitől örökölt gének befolyásolják, 20-30 százalékban egyéb kockázati tényezők határozzák meg. A napfényen való tartózkodással, mozgással, egészséges táplálkozással megerősíthetők a csontok. A napfény a bőrön keresztül bejut a szervezetbe, ott D-vitaminná alakul és erősíti a csontot. A csontsejtek fontos ingere a mozgás. Hatására megnő a csont tömege, sűrűsége. A csontritkulás megelőzése szempontjából a függőleges helyzetben végzett mozgásfajták a legjobbak, mint pl. a labdajátékok: pl. kézi-, kosár-és röplabda, tánc, aerobic, futás, kocogás, tempós séta, kerékpározás. A kerti munka is kiváló erőnlétet ad. Rendszeres testmozgással, a hasizom és a hátizom erősítésével megizmosodnak a testtartást segítő izmok. A mozgást minden esetben a fizikai aktivitást végző állapotához kell igazítani, aszerint, hogy milyen stádiumban van a csontritkulása. A mozgás mellett a táplálkozás is segíti a csontok erősítését, különösen a zöld növények fogyasztásával, ajánlott a spenót, brokkoli, káposztafélék, zöldborsó, spárga, petrezselyem. Hasznos a zab, a citrom és a tejtermékek.
Árulkodó jelek
Aki úgy veszi észre, hogy nem éri el azt a felső polcot, amit korábban használt, vagy nagy rá a kabát, hosszú a szoknya, a nadrág, annak jó tudni, hogy ezek a csontvesztés árulkodó jelei lehetnek. Belgyógyászhoz, reumatológushoz, vagy nőgyógyászhoz kell fordulni a tünetekkel. Az orvos csontsűrűség-mérésre küldi a beteget, és a lelettől függően gyógyszert is rendelhet. Nem tanácsos ezeket a jeleket megvárni, érdemes egész életen át rendszeresen sportolni. Soha nem késő elkezdeni! A változókorban elengedhetetlenül fontos a mozgás, mind a nők, s mind a férfiak esetében. Minél tovább mozgunk, annál tovább élünk. Ki ne szeretne hosszú, egészséges életet? Az ára az egészséges táplálkozás és a mozgás.