A fronthatásokra (hideg-, illetve meleg frontra,) a hőmérséklet-változásokra mindenki egyéni érzékenységgel reagál (pl. fejfájás, szédülés, vércukorszint ingadozások, stb.). A hidegfront hatására a páratartalom csökken, a légnyomás nő, ezáltal a paraszimpatikus idegrendszer izgalma fokozódik, a betegek nagy részénél a vércukorszint emelkedhet. Gyakran reumás és migrénes jellegű fájdalmak jelentkezhetnek, a reflexidő meghosszabbodik, amelynek következménye lehet az álmosság, ezáltal a baleseti kockázat is fokozódhat. A melegfrontot kísérő páratartalom és légnyomás csökkenés a szimpatikus idegrendszer állapotára kedvezőtlenül hat. Hatására fokozódik az anyagcsere, a szívműködés szaporább, a vércukorszint csökkenhet. A hőmérséklet-ingadozások (amely akár 15-20 Celsius fok is lehet), amely Magyarország időjárására jellemző, megemelheti az infarktus és a stroke kialakulásának esélyét.
Mire ügyeljünk?
- Célszerű a szabadságot, a nyaralást előre megtervezni annak figyelembevételével, hogy pihenésen, vagy túrázáson, sportoláson lesz a hangsúly.
- Hypo- és hiperglikémia elkerülése: a nagy meleg miatt gyakran alakulhat ki vércukorszint csökkenés, amely mozgással, sétával, túrázással fokozódhat. (Ezért nagyon fontos a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.)
A hipoglikémia felismerése nem minden esetben egyszerű, mivel a nagy meleg miatt a hőség vércukorszint csökkenés nélkül is hasonló tünetekkel járhat. Indulás előtt és napközben is gyakrabban ellenőrizze a vércukor értékeit!
Alacsony vércukorszint esetén: fogyasszunk 15 gramm gyorsan felszívódó szénhidrátot, például 3-4 db szőlőcukrot, vagy 2 dl gyümölcslevet, esetleg szénsavas üdítőitalt (az esetben fontos, hogy az elfogyasztott üdítő ne diabetikus legyen). 15 perc elteltével ellenőrizze vércukorszintjét, ha az értéke nem emelkedett a 3,9 mmol/l fölé, akkor ismételje meg a kezelést.
- Fontos az étkezésre a nyári kirándulások alkalmával is odafigyelni. Gyakori hiba lehet a „dietetikai bűnbeesés”.
A nyár bőven kínál finomabbnál finomabb gyümölcsöt, amelynek igen nehéz ellenállni. A magas gyümölcscukor tartalmú gyümölcsök, mint például szőlő, szilva, aszalt gyümölcsök, kerülendők, helyettük érdemes alacsony szénhidráttartalmú, a diétába beszámolható gyümölcsök fogyasztása (alma, málna, földieper, szeder, görögdinnye, stb.). A késő estékbe nyúló túlzott vacsoráktól, túlzott alkoholfogyasztástól tartózkodjunk. Az étkezések tartalmazzanak naponta többszöri friss, illetve párolt zöldséget.
- Fontos a megfelelő mennyiségű folyadék, lehetőség szerint víz, ásványvíz fogyasztása.
Az alkoholfogyasztás veszélyeire nyaralás ideje alatt is érdemes odafigyelni. A söröknek, édes boroknak vércukoremelő hatása van, ezért ajánlatos erre odafigyelni. Naponta egy fröccs vagy egy pohár sör megengedhető. Kerülje a cukros koktélokat, édes borokat, likőröket. Az alkohol másik kedvezőtlen hatása, hogy a májban keményítőként tárolt cukor mozgósítására kedvezőtlenül, azaz gátlólag hathat. Így megakadályozhatja, hogy egy esetleges hipoglikémia alkalmával a szervezet fő kompenzáló mechanizmusa érvényes érvényesülhessen.
Előnyös lehet, ha a szálloda vagy panzió büfé-rendszerű vagy svédasztalos étkezési lehetőséget biztosít, így az étkezés összeválogatása könnyebb lehet.
- Túrázáshoz, sportoláshoz ajánlatos kényelmes, kellően tág, de nem túl tág cipő viselése, amely lehetőség szerint természetes anyagból készüljön.
Zoknit minden esetben célszerű használni, mely kényelmes, természetes anyagból készült legyen. A cipő felhúzásakor a zoknit is húzzuk meg, hogy az összegyűrődést megakadályozzuk. Ajánlott fehér vagy világos színű pamut zokni használata, így az esetleges sérülések nyomai könnyen észrevehetők. Óvakodni érdemes a forró talajon történő mezítláb járástól. A lábhigiénia fenntartása különösen ajánlott, mivel a cukorbetegség gombás fertőzésekre hajlamosíthat.
Érdemes a napleégés ellen óvintézkedéseket tenni. Minimum 15 faktoros naptej használata ajánlott. 11 és 15 óra között nem szabad a tűző napon tartózkodni, mivel a nap által kibocsátott UV sugarak nagymértékben károsíthatják a bőrt és a szemet. Viseljen napszemüveget és kalapot! Napozás után ajánlatos napozás utáni bőrnyugtató testápolókat, olajokat használni. Ne használjon testápolót a testhajlatokban és a lábujjak között, mivel gombás fertőzések alakulhatnak ki.
- Az utazás során érdemes időközönként megállni, és a végtagok átmozgatásáról gondoskodni (repülőn is megszívlelendő tanács, hogy kis időre álljon fel, esetleg ha módjában áll, sétáljon pár lépést).
Inzulinnal kezelt cukorbetegség esetén fontos:
- Az inzulint direkt napfénytől vagy túlzott lehűléstől óvni kell!
- Az inzulinadagolót, tűket, tartalékinzulint célszerű a kézipoggyászban tartani.
Repülővel történő utazás során TILOS az inzulinpatronokat poggyászként a rakodótérbe feladni, mivel a hőmérséklet akár mínusz 50 °C fokig is süllyedhet, így az inzulin ez esetben megfagy és használhatatlan lesz! Ha a kirándulás valamilyen trópusi országba történik, gondoskodni kell az inzulin hűvös helyen történő tárolásáról. Erre kiválóan alkalmasak a kisméretű hűtőtáskák (az inzulin közvetlenül ne érintkezzen a jégakkuval, érdemes a patronokat egyenként becsomagolni). Autóval történő utazás során tilos az inzulint a gépkocsi kesztyűtartójában tárolni! Mindig legyen tartalék pen (adagolótoll) arra az esetre, ha a használatban levő adagolótoll meghibásodna, eltörne vagy elveszne.
Minden esetben érdemes tudni az inzulin nevét, típusát és a kezelési módját.
- Inzulint használó cukorbetegnek tanácsos magával vinnie orvosi igazolást, amely angolul, németül, esetleg a célország nyelvén igazolja az inzulin használatát, szükségességét.
- A szabadság alatt a napi típustól eltérő módon alakulhatnak a vércukor értékek, mivel a mozgásmennyiség megváltozása módosíthatja az inzulinigényt annak függvényében, hogy a mozgás és a szénhidrát bevitel hogyan adódik. Ennek megfelelően kell emelni, illetve csökkenteni az inzulin adagját.
- Az országok közötti időeltolódások miatt az inzulinadagok átmenni módosítására kerülhet sor, ezért érdemes még indulás előtt a betegnek a kezelőorvosával erről konzultálni.
- Hányás, hasmenés, hasi panaszok esetén, amelyek vírusfertőzés vagy akár az elfogyasztott táplálék, esetleg fertőzött víz válthat ki, ilyen esetben igyekezni kell a megfelelő mennyiségű szénhidrát folyadék formájában történő bejuttatásáról gondoskodni.
Ebben az esetben is adjon magának kis mennyiségű gyors hatású inzulint, és rendszeresen ellenőrizze vércukor szintjét. Minden esetben keressen fel egészségügyi intézményt a további ellátás érdekében!
Mindenkinek kellemes pihenést és jó időtöltést kívánunk!
MDT Web-szerkesztőség nevében
Molnárné Molnár Ágnes