Lassítson!
Próbáljon meg lazábban és lassabban mozogni, beszélni, viselkedni lazítson, engedje ki a gőzt
Próbáljon meg lazábban és lassabban mozogni, beszélni, viselkedni, s így figyelje meg, hogy a stressz egy részeeltűnik. Dr. Stephan Rechtschaffen, az Omega Holisztikai Kutatóintézet igazgatója az alábbi lassító ötletekkel szolgál:
- Vezessen 15 km/órával lassabban. Különösen akkor figyeljen a gyors vezetésre, ha különben nem siet sehová.
- Várjon egy kicsit az asztalnál, mielőtt hozzálátna az evéshez. Az asztali áldás vagy egy kis nyugodt üldögélés utánjobban élvezzük az ételt, ha nemcsak magunkba tömjük, jegyzi meg Rechtschaffen. Evés közben tudatosabbanrágja meg az ételt, mint ahogy szokta.
- Töltsön el öt percet a kocsibeállón, mielőtt bemenne a házba. Hallgassa a rádiót, vagy csak lazítson, engedje ki agőzt és készüljön fel lelkileg a hazatérésre.
- Munka után zuhanyozzon le. Lazít, és jelzi szervezetének a váltást a munkahelyi környezetből az otthoniba.
- Hagyja néhányszor csörögni a telefont, mielőtt felvenné. Mindig újabb stresszt okoz, ha átrohan a szobán,hogy első csöngetésre felkaphassa a kagylót.
Jutalmazza önmagát!
A jutalom - a feladat elvégzésének elismerése - a stressz kezelésének fontos összetevője. Előnyös élettani hatása,hogy endorfinok szabadulnak fel: ezek a hormonok csillapítják a fájdalmat és elősegítik, hogy jól érezzük magunkat,vagyis csökkentik a stresszt. Jelentős vizsgálatok igazolták, hogy a rendszeres jutalmazásnak egyéb előnyei is vannak:a New York-i Állami Egyetem stony brook-i központjában Arthur Stone pszichológus vizsgálata szerint azok, akikvalami kellemes elfoglaltsággal jutalmazzák magukat, utána több napon át érzik, hogy az immunrendszerük sokkalhatékonyabban küzd a betegségek ellen.
Miféle jutalmakat javasolunk? Bármilyen tevékenységet vagy helyzetet, ami örömet okoz önnek vagy mosolyrafakasztja, és egyáltalán nem szükséges, hogy sok pénzbe kerüljön: lehet az egy mozi, nézelődés a kedvenc könyvesboltban,séta egy kellemes parkban, lapozgatás kedvenc magazinjában, tízpercnyi telefoncsevegés egy jó baráttal...a lehetőségek végtelenek. Ha munka közben nincs ideje valami igazi jutalomra, legalább veregesse meg egy kicsikéta saját vállát, álljon le tíz percre (sétáljon egyet a hivatalban, végezzen lazító gyakorlatokat, kapjon be egy egészségesfalatkát). Folytassa valami különlegessel a munkanap végén. A stressz leküzdésének egyik igen alkalmas módszere,ha naponta legalább egy élvezetes tevékenységet beiktat, akár törődik a jutalmazással, akár nem.
Bátorítsa önmagát!
Próbáljon pozitívan beszélgetni Önmagával, akik a kellemetlen eseményeket az élet mindennapos, normálisan előforduló velejárójának tekintik, és pozitívan beszélik azt meg önmagukkal sokkal többre becsülik magukat, és lényegesen alacsonyabb a stressz-szintjük
Amennyiben hajlamos arra, hogy gyakran (vagy mindig) önmagát okolja a problémáiért, még akkor is, ha azok nema saját hibájából keletkeztek, akkor az Ön bűne a negatív belső beszéd, mely stresszhatással jár. Próbáljon inkábbpozitívan beszélgetni Önmagával - ha kell, gyakoroljon tükör előtt. Mondja magának: "Jó munka volt" vagy "Ügyesenoldottad meg ezt a nehéz helyzetet".
A pozitív válasz végül automatikussá válik. Vizsgálatok bizonyítják, hogyazok, akik a kellemetlen eseményeket az élet mindennapos, normálisan előforduló velejárójának tekintik, és pozitívanbeszélik azt meg önmagukkal sokkal többre becsülik magukat, és lényegesen alacsonyabb a stressz-szintjük.
Legyen a szervezés szakértője!
A szervezetlenség valószínűleg több időt vesz el és több stresszt okoz, mint bármely más tulajdonság. A szervezéstudományát azonban meg lehet tanulni. Kezdje azzal, hogy végiggondolja mit akar megcsinálni adott idő alatt, éshogyan lehetne hatékonyabban elvégezni az adott feladat(ok)at. Döntse el, hogy a szokásos tevékenységeire milyengyakran és mennyi időt szán, és ragaszkodjon döntéséhez. Végezze például a nagy bevásárlásait kizárólagcsütörtökön. Bizonyosodjon meg arról, hogy egyes dolgokat nem pusztán megszokásból csinál. Kérdezze megÖnmagától, hogy miért csinál egy adott dolgot, vagy miért ragaszkodik bizonyos szokáshoz. Mérlegelje, hogy nemtud-e időt vagy stresszt megtakarítani azzal, hogy másként vagy egyáltalán nem csinálja azt. Ha egy irattal mindenképpenfoglalkoznia kell, végezzen vele egyszerre - intézze el, amit kell, vagy dobja ki. A számláit gyűjtse egyhelyen, és jelöljön ki hetente egy napot, amikor összeszedi és kifizeti azokat. Ha a munkahelyén, otthon az alagsorbanvagy a raktárhelyiségekben akkora a rendetlenség, hogy azt sem tudja, mit kezdjen vele, fontolja meg, nem kellene-e rendet raknia.
Lazítson!
A hipertónia élethossziglan odafigyelést és legtöbbször gyógyszeres kezelést kíván, eredményesen kezelhető, ami a vérnyomás tartós normalizálását eredményezi. Ezzel a késői szövődmények megelőzhetők
Szokjon hozzá, hogy időnként ellazítja görcsbe merevedett tagjait. A "rongybaba" gyakorlat végzésekor megtanulja,mit okoz a stressz a testében, s a gyakorlat segít ellazítani görcsbe rándult izmait és csökkenti a stresszt. Előszörlazítsa el a rágóizmait a nyugalmi állkapocshelyzetben: fogai ne érjenek össze, és a nyelve ne érjen egyik fogáhozsem. Azután lazítsa el a kezét, és figyeljen arra, hogy az ujjai ne legyenek begörbítve. Figyeljen a vállaira is, és lazítsael, ha görcsösen előre- vagy összehúzta azokat. Minden órában álljon fel, hagyja vállait lelógni, karjait és kezeit lazánhimbálózni. Eressze le az állát a mellkasára és gördítse fejét egyik vállától a másikig. Néhányszor rázza meg lazánlelógó kezeit.
(Forrás: C. B. Inlandr és C. K. Moran: Ismeri Ön a stressz enyhítésének 63 módját?)Érdemes kezelőorvosa életmódjára tett javaslatait is komolyan vennie és megfogadnia, mert a magasvérnyomáskezelésének ez is nagyon fontos része. Mindezek segítenek jó testi és szellemi állapotának megőrzéséhez, és emelletttámogatják a gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását.
A vérnyomás gyógyszeres csökkentése
Amennyiben az első hónapok gyógyszer nélküli kezelésével nem sikerül a normális vérnyomás szintet elérni, vagy aznem ígér eredményes kezelést, elkezdődik a gyógyszeres terápia. A kezelés megválasztása egyénre szabott, akezelőorvos az életkort, a hipertónia súlyosságát, az esetleges szervi elváltozásokat és a kockázati tényezőkösszességét mérlegeli. Gyógyszercsaládok sora áll az orvosok rendelkezésére, a hatás módja és tartama, valamint agyógyszerek nyújtotta fontos járulékos előnyök jelentősen eltérnek egymástól.
A gyógyszeres kezelés fontosabb elvei:
- érje el a kitűzött célvérnyomásértéket, amely 140/90 Hgmm alatt van,
- biztosítsa, hogy a vérnyomás tartósan ezen a szinten maradjon,
- fokozatosan, a gyógyszer adagjának akár többszöri emelésével érhető el a célvérnyomás,
- ha több gyógyszer alkalmazására van szükség, akkor ezek kiválasztása is fokozatosan történik,
- célszerű olyan gyógyszert választani, amelynek hatása tartós, elegendő naponta egyszer szedni,
- a kezelésnek ne legyen mellékhatása, vagy olyan minimális, amely nem zavarja a normális életvitelt, munkavégzést,
- a gyógyszer ne okozzon jelentős, hirtelen vérnyomáscsökkenést.