Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

A rendszertelen alvás is emelheti a vérnyomást

Általános 2023.09.13. MHT Web-szerkesztőség

Aki néha éjszakázik, máskor korán kel, egyes napokon alig jut ideje a pihenésre, máskor ki sem lehet szedni az ágyból, annak nagyobb eséllyel lesz magas vérnyomása, mint annak, aki szabályos alvási ritmust követ. Ez a kockázat akkor is fennáll, ha az illető összességében eleget alszik.


A keringési rendszer akkor marad optimális állapotban, ha nem csak arra figyelünk, hogy nagy átlagban eleget aludjunk, hanem arra is, hogy ezt minden nap nagyjából ugyanabban az időben tegyük. Erre Danny Eckert, az adelaide-i Alvásegészségügyi Intézet igazgatója és az adelaide-i Flinders Egyetem Orvosi és Közegészségügyi Kollégiumának professzora hívta fel a figyelmet a Hypertension című folyóiratban publikált kutatásban.

Az Amerikai Szív Társaság ajánlása szerint egy felnőttnek napi hét-kilenc óra éjszakai alvásra van szüksége ahhoz, hogy azzal hozzájáruljon az agy és a szív egészségének fenntartásához. Ez az ajánlás alapkutatásokra hivatkozva készült, amelyekből az derült ki, hogy akik naponta átlagosan hat óránál kevesebbet alszanak éjszakánként, azoknak sokkal nagyobb a kockázatuk a magas vérnyomásra, az elhízásra, a szív- és érrendszeri betegségekre és a korai halál bekövetkezésére. Nem jó hír a „hétalvóknak”, hogy szintén növeli a magas vérnyomás, a stroke, a kettes típusú cukorbetegség és a korai halál kockázatát a 9 óránál többet alvás – amennyiben ez rendszeres.

Több mint 10 ezer ember alvását figyelték

Az előző évek kutatásaiban csak néhány hétig gyűjtötték az adatokat. Ebben a vizsgálatban viszont 20 országban, kilenc hónapon keresztül figyelték 12 287 felnőtt alvási szokásait. A páciensek jellemzően középkorú, túlsúlyos férfiak voltak. A kutatásban a magas vérnyomást úgy határozták meg, hogy a szisztolés (a magasabb) érték 140 Hgmm-nél magasabb, a diasztolés (alacsonyabb), pedig 90 Hgmm-nél több. (Az Amerikai Szív Társaság és az Amerikai Kardiológusok Kollégiuma szerint viszont az minősül magas vérnyomásnak, amelyik 130/80-nál magasabb, és ez az érték tartósan fennáll.)

A kutatók egy mérőeszközt helyeztek el a vizsgálati alanyok matraca alá, és azzal mérték az alvás hosszát (az eszköz azt mérte, hogy mikor feküdt le és mikor kelt fel az illető). Az adatelemzés után kiderült, hogy akiknek az alvásideje 90 percnél nagyobb mértékben variálódik, annak 92 százalékkal nőtt meg a magas vérnyomásra való kockázata azokhoz képest, akiknek állandó, szabályos alvásritmusuk van. Érdekes, hogy már a napi körülbelül 30 perc nagyságrendű variálódás is növeli a magas vérnyomás előfordulásának rizikóját, mégpedig 32 százalékkal.

Bár nem egyforma mindenki cirkadián ritmusa, de nagy átlagban elmondható a kutatás alapján, hogy az alvás rendszeressége és mennyisége jelentősen befolyásolja a vérnyomást, és ha nem fekszünk le időben, akkor az nagyobb kockázatnak minősül hipertónia szempontjából, mint a későbbi felkelés, tehát a reggeli lustálkodás.