Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

Valamelyik hibát Ön is elköveti ezek közül vérnyomásmérésnél?

Általános 2023.09.21. Dr. Móczár Csaba

Adott egy jószándékú, lelkes páciens, tegyük fel, hogy az én betegem. Ő a mintapéldája annak, hogy miként kell rosszul mérni a vérnyomást: rossz eszközzel, rossz időben, rossz technikával, rossz rendszerességgel és rossz szituációban.

Ülök és nézek. Nézek egy számhalmazt mindenféle rendezettség nélkül. Kicsit túlozva azt is mondhatnám, hogy ez egy eklektikus káosz. Több mint húsz éve vagyok a szakmában, de ilyen vérnyomásnaplót vagy mit még nem láttam. Pedig elmagyaráztam, de nyilvánvalóan nem voltam világos. Akkor kezdjük újra!

- Hogy is mondjam, kedves asszonyom, egy kicsit nehéz eligazodni ezen a naplón...


- Gondoltam, doktor úr! Majd mutatom. Tudja, amikor a fiaim megtudták, hogy baj van a vérnyomásommal, megleptek egy okosórával, ami állandóan méri a vérnyomásomat is. Azt tetszett mondani, hogy 140-es és 90-es érték felett már nem jó a vérnyomás. Ha nagyobb értékeket mért az óra, akkor én azt bejegyeztem ide, előre - és rámutat a napló margóján alig olvasható apró számokra. Így már látom, hogy az időpontok és mérések eddig titkosírásnak tetsző sora mit akart jelenteni.

- Értem. És gondolom ezek mellett ez a három érték az a mérés, amelyet a múlt héten megbeszéltünk.

- Igen doktor úr. Tudja, nekem csuklós mérőm van. Szeretem, mert egyszerű vele mérni, pikk-pakk megmérem, akár naponta tízszer is. Még a férjem kapta valamilyen patikai akcióban...  

- Nem értem. Napközben több mérés is volt? – kérdezek vissza kicsit bizonytalanul.

- Ja igen! – és elmosolyodik. – Tudja, ebéd után a szomszédasszonyomnál szoktunk kávézni. Neki mandzsettás mérője van, és azzal is leellenőrizzük egymás vérnyomását. Mint látni tetszik, azért néha elég nagy eltérések vannak a mérések között. Nem tudom, ennek mi az oka.

- Elmondom, de kezdjük az elején. Először is: mivel mérjük a vérnyomást, pontosabban milyen vérnyomásmérővel? A helyes válasz: a vérnyomás mérésére kizárólag a felkaros vérnyomásmérők alkalmasak.

- Olyan, mint a szomszédasszonyomé?

- Az elmondása alapján úgy vélem, hogy igen. Gondolom, neki is olyan mérője van, amelynek van egy mandzsettája, amelyet a felkarra helyezünk. Helyesen csinálva, úgy, hogy alsó szélével a könyökhajlat fölött legyen egy-két centivel. Ezek az eszközök általában automatikusan felfújják a mandzsettát, és le is eresztik vérnyomásmérés közben.

- Igen, igen.

- Nos, ilyen felkaros vérnyomásmérőt kell vásárolnia. Jó minőségű, hitelesített műszereket lehet kapni a gyógyászati segédeszköz boltokban és a gyógyszertárakban. Sajnos a csuklós mérő nem alkalmas pontos vérnyomásmérésre, csak nagyon vastag felkarú betegek esetén elfogadott a használata. Az okosórák is hasznosak, de nem erre. Egyelőre csak arra képesek, hogy nagyon nagy eltérések, jelentős vérnyomás-, pulzusemelkedéskor vagy ritmuszavar gyanúja esetén jelezzenek. Ha ilyet tapasztal, ha ez tartósan előfordul vagy panaszokat okoz, akkor legyen szíves hívjon fel, és megbeszéljük a problémát.

- Akkor holnap megkérdezem a szomszédasszonyomat, hogy hol vette a mérőjét – mondja izgatottan, és elgondolkodóan figyel.

- Na igen, a szomszédasszony. Az ebéd utáni kávézás, beszélgetés nagyon kellemes, én is szeretem. De nem alkalmas a vérnyomás ellenőrzésére! A vérnyomásméréshez nyugodtan le kell ülni a konyhaasztalhoz, feltenni a mandzsettát az előírás szerint, várni nagyjából öt percet, és legalább kétszer, két-három perces időközzel megmérni a vérnyomást. Előtte nem kávézunk, közben nem beszélgetünk, nyugodtan ülünk, nem olvasunk és nem tévézünk-rádiózunk.

- Értem! És mindkét mérési eredményt be kell írni a naplóba? Nem gondoltam, hogy ennyi mindenre oda kell figyelni vérnyomásméréskor.

- Oda kell figyelni, mert a mozgás, izgalom, beszéd, az étkezés, koffein, tea fogyasztása befolyásolhatja a vérnyomás értékét. Fontos, hogy megfelelő helyzetben mérjünk: ülő helyzetben, lábak egymás mellett a talajon, nincs lábkeresztezés! Az alkar az asztalra támaszkodik, a mandzsetta pedig nagyjából a szív magasságában legyen. Ezért jó az ebédlőasztalnál mérés, mert magassága folytán kényelmesen és helyesen tarthatjuk a karunkat. Érdekességként mondom – mert az ön esetében ennek nincs jelentősége – a mandzsetta mérete is fontos. Vastag felkarú betegeken szélesebb mandzsettát kell alkalmazni.

Nos, az így mért adatok átlagát írja be a naplóba, ha nem nagy köztük az eltérés. Ha 5 Hgmm-nél nagyobb az eltérés a két mérés eredménye között, akkor bizony megint meg kell mérni (a szükséges pár perc szünet után), és a két legkisebb eltérést mutató értéket kell átlagolni. Reggel, ébredés után, délelőtt és este még gyógyszerbevétel előtt mérje meg a vérnyomását, és csak ezt a három alkalmat jegyezze a naplóba. Ez alól kivétel, ha rosszullét, szédülés, fejfájás jelentkezik, mert akkor is mérje meg a vérnyomását, és azt is írja fel ide, mellé írva a tüneteket is.

- Köszönöm, doktor úr! Már mindent értek. Akkor vásárlok egy hitelesített felkaros vérnyomásmérőt. Azzal reggel és este (gyógyszerbevétel előtt), illetve egyszer napközben megmérem a vérnyomásom egymás után kétszer, pár perc szünettel, és bejegyzem a naplóba a mérések átlagát. Vigyázok arra, hogy nyugodt körülmények között mérjek, nem akkor, amikor például a szomszédomnál kávézunk, vagy a híreket nézem. A mérés során figyelek arra, hogy az ebédlőasztalnál ülve a két lábam a padlón legyen, a karom pedig az asztalon támaszkodjon. A mandzsettát az előírásnak megfelelően a könyökhajlat fölé egy-két centiméterrel helyezem fel, és ha jól sejtem, a fekete csőre is figyelnem kell, hogy ne gabalyodjon.

- Helyesen tetszett mondani, én pedig várom a jövő héten a vérnyomásnaplóval. Viszontlátásra!