Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Étrend

Egy amerikai munkacsoport által kidolgozott DASH-diéta: A diéta neve a kutatási program nevéből képzett mozaikszó: Dietary Approaches to Stop Hypertension: diétás étrend a magas vérnyomás megállításáért. A korábbi étrendek elsősorban a só, az alkoholfogyasztás megszorítására törekedtek illetve a testtömeg csökkentésére. Fontos mindemellett a táplálkozási szokások megváltoztatása, több zöldség, gyümölcs fogyasztása, az étrend tápanyag-, vitamin-, ásványi anyag tartalma segítse a szív és érrendszer egészségének megőrzését. A diéta káliumban, kalciumban, magnéziumban, élelmi rostban és fehérjében gazdag, alacsony telített-, és transzzsírsavtartalmú és kevesebb finomított gabonafélét tartalmaz.

Étrendi kezelés célja az ideális testsúly elérése, a közel normális vérnyomás és vérzsír szintek elérése és a szövődmények kialakulásának megelőzése illetve késleltetése.

Étrendi kezelés főbb szempontjai:

Egyénre szabott energia bevitel: Az étrendjének energiatartalma a tápláltsági állapotához és fizikai aktivitásához kell, hogy igazodjon.

Étkezési ritmus kialakítása: Fontos a napi rendszeres étkezés beiktatása, és a megfelelő mennyiségi és minőségi ételek fogyasztása. Minimum napi 3x-i főétkezésre van szükség, de ha az életmódba beilleszthető, akkor két kisétkezés beiktatása is javasolt.

A megfelelő konyhatechnika alkalmazása: Élelmiszerválasztás: A kívánatos tápanyagtartalomnak megfelelően és a páciens preferenciáinak figyelembe vételével történik. Jó minőségű alapanyagokból kisebb mennyiség felhasználásával az étrend nem lesz drágább!

Főzés

Ételkészítés:

A megfelelő nyersanyag válogatás mellett fontos a megfelelő konyhatechnológia alkalmazása. A hagyományos ételeket is el lehet készíteni kis változtatással zsírszegényebben például rántás helyett használhatunk habarást vagy diétás rántást, de sűríthetjük saját anyagával is a főzelékeket. Elsődlegesen a zsiradékszegény elkészítési eljárásokat részesítsük előnybe - főzés, párolás, fóliában vagy sütőzacskóban sütés, cserépedényben sütés, teflon edények használata. Javasolt csökkenteni az étrendben a konyhasó felhasználását! Illetve a különböző sós fűszerkeverékek, leveskockák mellőzését, helyette több zöldfűszer vagy friss zöldség használata javasolt. Kerüljük a félkész/kész termékek (levesporok, szószok) fogyasztását.

Végül néhány hasznos tanács:

  • Elsősorban teljes őrlésű/élelmi rostban gazdag gabonát fogyasszunk
  • Naponta többször (5x) fogyasszunk zöldség és salátaféléket
  • Naponta fogyasszunk nyers gyümölcsöt desszert vagy kisétkezés helyett.
  • Mértékkel fogyasszunk tejet és a csökkentett zsírtartalmút válasszuk
  • Mértékkel fogyasszuk a tojást, átlag heti 2-3 db-ot.
  • Hozzáadott cukrot tartalmazó ételek, italok kerülése
  • Korlátozzuk a zsírok fogyasztását, zsírszegény konyhatechnológiai eljárást válasszuk –grillezés, alufóliában sütés stb…
  • Hetente legalább egyszer fogyasszunk halat
  • Ételek ízesítésére különféle friss és szárított zöldfűszereket használjunk, kevés sóval. Sós íz helyettesítésére használhatunk több zöldfűszert és vasfüvet is.
  • Naponta 2-2,5 l folyadék elfogyasztása javasolt, elsősorban tiszta víz formájában.
  • Vezessünk táplálkozási naplót.
  • Rendszeres testmozgás heti 3-4x alkalommal – illetve válasszuk a sétát vagy kerékpárt az autó helyett.
  • Mértékletes alkoholfogyasztás
  • Stresszhatások kezelése
  • Dohányzás abbahagyása
Boldog család, étrend

Az étrendje mindig egyéni, személyre szabott és az alkalmazott kezeléshez igazodik.


Ajánlott szakirodalom:

Magas vérnyomás – Dr. Barna István - SPRINGMED kiadó 2008

Szív- és érbetegek nagy diétáskönyve – Dr. Zajkás Gábor, Gyurcsáné Kondrát Ilona - SPRINGMED kiadó 2010


Étrendkiegészítőkről itt olvashat:

Táplálkozási Akadémia - Étrend-kiegészítők