Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Mennyiben határozza meg az Ön munkáját a használt program?
Továbbképzések, rendezvények részletes információi
október
HKSCPSV
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
doki.NET háttér-rendszert használó más társaságok legfrissebb hírei
• A kimagaslóan sikeres Szeptemberi Bükfürdői I. Felső Végtag Konferencia után ismét Vállsebészeti haladó oktatás lesz 2024.11.15-én...>> Magyar Ortopéd Társaság hírei
[ 2024.10.18. ]
• Az idei Francia Radiológus Kongresszus (Journées Francophones de Radiologie Diagnostique & Interventionnelle – JFR) 2024. október 4-7. között került...>> Magyar Radiológusok Társasága hírei
[ 2024.10.17. ]
• TISZTELT KOLLÉGANŐ / KOLLÉGA! – MEGHÍVÓTisztelettel meghívjuk Önt a Semmelweis Egyetem és a Novartis Magyarország október 24-én megrendezésre...>> Magyar Kardiológusok Társasága hírei
[ 2024.10.17. ]
• Kedves Doktornő/Doktor Úr,A Diabétesz a 21. században – Új kihívások és válaszok 6....>> Magyar Diabetes Társaság hírei
[ 2024.10.16. ]
• A Semmelweis Egyetem Gyermekklinikájának szervezésében 2024.10.14-16. között, nagy sikerrel zajlott le a hiánypótló >> Magyar Gyermekaneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság hírei
[ 2024.10.16. ]
Az Profix hírarchívuma

Hírkategória: Összes hírkategória


Figyelem!

A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

Hálózatos útvesztő!
[2009.05.28.] - Szöllősi Balázs - Hírkategória: Általános
Nagyon sok Felhasználónk számára ismert tény az, hogy a ProDoki Plus családorvosi rendszer hálózatosan is működtethető. Néha előfordul, hogy telefon érkezik hozzánk azzal a problémával, hogy a ProDoki a hálózatos felhasználás során lelassult a kiszolgáló gépen, vagy esetenként mindegyik gépen. Ha már telefonon, informatikus közreműködésével sem sikerül megoldani a problémát, először az adatbázis átvizsgálását kezdeményezzük. Legtöbbször azonban ilyenkor nem találunk hibát, sérülést az adattáblákban. Mostanában több alkalommal személyesen, egy-egy helyszíni kiszállás alkalmával próbáltuk kivizsgálni és megszüntetni ezt a bosszantó jelenséget, és a helyi viszonyok között megkeresni a probléma okát. Érdekes, és tanulságos tapasztalatokra tettünk szert, mert szinte minden esetben kiderült, hogy valamely apró Window-os vagy tűzfalas beállítás volt a felelős. A hálózatos lassulás kiküszöbölésére pont azért nem adható egyértelmű megoldási kulcs, mert rengeteg összetevő felelős lehet, akár minden számítógépen más és más.
A következőkben megpróbáljuk összefoglalni, milyen tapasztalatokat sikerült gyűjteni a telefonok, egyeztetések és helyszíni hálózat-átvizsgálások során, azt remélve, ezzel másoknak is jó ötleteket adhatunk.

Kezdjük a hardverrel, számítógépünk fizikai alkatrészeivel! Ha hálózatban szeretnénk üzemeltetni gépeinket sajnos nem elég az, hogy viszonylag jól használható és „eldöcörög” rajta az operációs rendszer, hiszen a hálózatos felhasználás során gépünknek több erőforrásra van szüksége. Az alaplap, processzor, memória (RAM), hálózati kártya, router (hálózati elosztó eszköz), mind-mind befolyásolják, milyen gyorsan tudja gépünk szolgáltatni vagy megkapni az információt a vele összekötött társaitól. Mivel a rendelőkben nem használunk szervert – ez egy olyan nagyon nagy teljesítményű számítógép, mely több feladata mellett azért van, hogy felügyelje és ütemezze a hálózati feladatokat és a résztvevő gépeket – ezért ez a munka az általunk főgépnek nevezett számítógépre marad.
Nem kell azonnal lecserélni a gépparkunkat, ha „gyengének” ítéljük a hálózatos üzemeltetésre, de mindenképpen érdemes megkérnünk egy informatikust, hogy vizsgálja meg a bővítési lehetőségeket, ő biztosan meg tudja mondani milyen lehetőségek állnak rendelkezésre és ez elegendő lesz-e a hálózatos igénybevétel kiszolgálására.
A hálózat kialakításakor sokan használnak routert, amit a szakemberek az intelligens eszközök csoportjába sorolnak. Ebben a berendezésben sok beállítási lehetőséget találunk, amely mind a hálózatunk biztonságát és gördülékeny működését segíti elő; persze csak ha MEGFELELŐEN van konfigurálva. Több beállítás mellett a routerben is található tűzfal, amelyben a ProDoki programot, vagy a hálózatban résztvevő gépeket érdemes felvenni a megbízható-programok, vagy helyek közé. Erre azért van szükség, mert ezután a belső hálózaton történő adatforgalmat – ami a programok együttes használata során jelentkezik – nem veszi nagyító alá és nem keres minden kis csomagban vírust, támadást. Ha ezt nem tesszük meg, tűzfalunk minden apró kommunikációt gondosan átvizsgál, ami elveszi az erőforrást a gépünk és hálózatunk gyors működésétől.

Ha a hardverrel már minden rendben, akkor jöhetnek a szoftverek - vagyis a programok. Legelőszőr is kiemelnénk a megfelelő operációs rendszer – esetünkben Windows – kiválasztását. A megfelelő „alap” nélkül, szinte esélyünk sincs, hogy problémamentes hálózati működést alakítsunk ki, ugyanis nem mindegyik Windows típus alkalmas hálózatos felhasználásra. Erre a célra talán a Windows XP Professional a legmegfelelőbb; bár elérhetők kifejezetten hálózatos üzemeltetésre készült Windows típusok is, ezek viszonylag drágák, nagyobb teljesítményű hardvert igényelnek, és nagyobb hálózatokhoz tervezték őket.
A következő program, mely nagyban felelős lehet a lassulás tünetéért, a sokat emlegetett TŰZFAL. Sok jó tulajdonsága ellenére, egy rosszul beállított tűzfal sok bosszúságot okozhat. A hálózatban résztvevő összes tűzfalban – hasonlóan, mint a routernél – a ProDokit vagy a gépeket fel kell venni a megbízható-programok, vagy – helyek közé.
A sebességet befolyásolhatja még a Windows-zal együtt betöltődő programok mennyisége, vírusirtónk „gondoskodása” – mely esetleg épp a munka közepén kezd nagy átvizsgálásba – vagy az automatikus frissítések letöltése, melyet szinte már az összes Windows-ba telepíthető szoftver előszeretettel használ. Ezek nagy része időzíthető és beállítható, hogy mikor nézzen utána a program a frissítéseinek. Nem utolsó sorban meg kell említenem a vírusokat is. Ha ugyanis bejutottak gépünkre, ugyancsak rombolhatják hálózatunk és számítógépünk törékeny egyensúlyát.

A fent leírt tapasztalatok csak az alapok, a legfontosabb részek, amelyeket érdemes ellenőrizni/ellenőriztetni szakemberrel. Csak arra tudunk mindenkit bíztatni, hogy tartsa rendben és karban számítógépét, a Windows-át, akárcsak az otthonát, mert meghálálja a gondoskodást azzal, hogy rendelés közben nem tör borsot az orrunk alá. :)

<< Vissza
2024. október 20.
Vendel napja
Időjárás
0.1http://www.wundergr.
Min / Max: 2 °C / 14 °C
Szélsebesség: 31 km/h

Kattintson a felkiáltójelre, ha 128 bites titkosított kapcsolaton keresztül kíván bejelentkezni a web-rendszerünkbe! [ Ajánlott! ]

Jelszó
 [ Emlékezzen rám! ]

 
[ Böngésző beállítása ]
[ Elfelejtett jelszó ]

[ Regisztráció ]

Gyorskeresés a dokumentumok között
[ Keresési feltételek ]


[ Vissza az előző oldalra ]

A Web-rendszerben található információk szolgáltatása és gyűjtése a magyar média és adatvédelmi törvények előírásait figyelembe véve történik.
A Web-rendszer teljes tartalmára minden jogot fenntartunk!
Copyright © 2024 Informatika Orvosoknak Egyszerűen: ProFix - Egészségügyi Szoftverház
Internet rendszerének szerkesztősége.

Háttér Portál:

[ www.doki.NET ]