Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Mennyiben határozza meg az Ön munkáját a használt program?
Továbbképzések, rendezvények részletes információi
szeptember
HKSCPSV
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
doki.NET háttér-rendszert használó más társaságok legfrissebb hírei
• Helyszín: Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utca 54. I. emeleti tanterme személyesen és online: >> Magyar Gyermekorvosok Társasága hírei
[ 2024.09.27. ]
• A Magyar Nephrologiai Társaság (MANET) vezetősége tisztelettel meghívja Önöket Társaságunk 2024. évi Nagygyűlésének megnyitójára és díjátadó ünnepségére (Magyar...>> Magyar Nephrologiai Társaság hírei
[ 2024.09.26. ]
• Az MTT 2024.09.19-én tartott vezetőségi ülésén új elnököt választott az előző elnök visszalépését követően és az Alapszabálynak megfelelően.A...>> Magyar Transzplantációs Társaság hírei
[ 2024.09.26. ]
• Kedves MIT tagtársunk! Tisztelettel meghívjuk a MIT 2024. évi közgyűlésére, amelyet a Magyar Immunológiai Társaság 53. Vándorgyűlése (2023....>> Magyar Immunológiai Társaság hírei
[ 2024.09.26. ]
• Kedves Kollégák, Kolleginák!2024. december 6-7-én tartjuk a Magyar Podiátriai, Boka- és Lábsebészeti Társaság akkreditált,...>> Magyar Diabetes Társaság hírei
[ 2024.09.25. ]
Legfrissebb híreink
Hírkategória: Összes hírkategória


Figyelem!

A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

HARDVER II.
[2008.06.20.] - Szöllősi Balázs, Wikipédia - Hírkategória: Általános
VideókártyaHálózati kártya

A hálózati kártya a számítógépek hálózatra kapcsolódását, azon történő kommunikációját biztosító bővítőkártya. Segítségével nem csak a gépek egymás közötti kommunikációját oldhatjuk meg, hanem bizonyos esetekben az internetkapcsolat is ezen keresztül valósul meg.

Ez az az egység, amely minden hálózatra kötött számítógépben megtalálható. A hálózati kártya teszi lehetővé, hogy a hálózathoz (legtöbbször kábellel) hozzákapcsoljuk a számítógépünket. Sok gyártója létezik, de a szabványosítás miatt bármelyik összekapcsolható egymással. A kártyák kezelését driver (vezérlőprogram) végzi, ezek viszont nincsenek szabványosítva, így csak és kizárólag a kártya gyártója által ajánlott, illetve mellékelt szoftver használható.

A hálózati kártya tulajdonképpen kapu a nagyvilágra. Ez a kártya a már elavultnak számító modemet váltotta ki a mindennapi felhasználásban. Manapság legtöbben a hálózati kábellel (UTP) összekötött hálózatokat részesítik előnyben, de szép számmal használják már a vezetéknélküli kapcsolatokat. Az extrém és speciális esetektől eltekintve általában 10 Mbites (10/100 Mbites) és 100 Mbites sebességű hálózati kártyákat használnak. Vezetéknélküli (Wireless) esetén a sebesség 11 Mbit/s, valamint 54 Mbit/s lehet. Ilyenkor a hálózati kártya nem a kábelen kapja a kommunikációs jelet, hanem rádiófrekvencián keresztül kommunikál.

A hálózati kártya csatlakozhat a számítógéphez PCI, USB, PCMCIA csatolófelületeken keresztül.

A hálózati kártyánk hátulján a legtöbb esetben találhatunk két visszajelző lámpácskát (LED).A sárga színű akkor világít, ha a csatlakozással minden rendben van, és villog, ha adatátvitel történik. A zöld lámpa pedig akkor világít, ha a kártya lehetőséget lát a maximális adatátviteli sebesség kihasználására (ez függ a hálózat és a többi résztvevő teljesítményétől). Természetesen ez is villog adatátvitel közben.


Videókártya

A videokártya vagy videoadapter, grafikus kártya vagy grafikus adapter a számítógép része. Feladata, hogy a számítógép által küldött képi információkat feldolgozza, és egy megjelenítő egység számára értelmezhető jelekké alakítsa. Ez az egység lehet monitor, HDTV vagy kivetítő is. A grafikus kártya és a megjelenítő különböző grafikus szabványok szerint kommunikálhat egymással. A videokártya a kivitelezés alapján lehet alaplapra integrált (fizikailag nem eltávolítható, de letiltható) vagy bővítőkártya (cserélhető). Az integrált kártyák teljesítménye nem túlságosan nagy, irodai felhasználásra viszont tökéletes. Ha valaki filmet szeretne nézni, vagy játékokkal játszani, annak bizony be kell fektetnie egy jó paraméterekkel rendelkező grafikus kártyába.

A bővítőkártyás rendszerű videokártya a számítógép alaplapjának megfelelő foglalatába dugható be, vagyis a számítógép egyik cserélhető alkatrésze. Az alaplapunk határozza meg számunkra, hogy mely típusú kártyát választhatjuk. Cseréjével növelhető a számítógép GRAFIKUS teljesítménye, ami megnyilvánulhat a megjelenítés gyorsaságában, az átvitt adatmennyiség növelésében, a képpontok számának növelésében (ez által szebb grafika jeleníthető meg), és számos más paraméterben. Ennek a csatlakozási módnak ismert fajtái (ezek egymással nem felcserélhetők, a videokártya csak a neki megfelelő foglalatba dugható be):

Vesa lokálbusz (VL)
AGP
PCI
PCI-Expressz (PCIe)


Hangkártya

A hangkártya egy számítógép-bővítőkártya, ami hangot fogad és ad ki, számítógépes programok utasítására. Tipikus felhasználási területei: multimédiás alkalmazások, hang és videószerkesztések, szórakozás (filmnézés, zenehallgatás, játékok). A legtöbb mai számítógépben ez az eszköz az alaplapra van építve (integrálva). A professzionális felhasználók szintén külön szoktak hangkártyát vásárolni a sokkal jobb minőség és teljesítmény igénye miatt, de ezek már stúdió-felvételek készítésére is alkalmas hangkártyák.

Egy tipikus hangkártyán van egy hangchip, ami magában foglal egy digitális-analóg konvertert, ami a digitálisan felvett és letárolt állományt újra hallgatható formába, analóg jellé alakítja. Ez az analóg jel általában egycsatlakozóhoz megy, ahová erősítő, fejhallgató, vagy bármilyen hangkeltő eszköz csatlakozik.

A szabványos hangkártyáknak 3 különböző színű csatlakozója van:

A Line Out (ált. zöld) kimenet, ehhez csatlakoztathatunk fej- és fülhallgatót, valamint aktív hangszórókat és erősítő berendezéseket, pl.házimozit is.

A MIC (ált. rózsaszín) bemenetre egy mikrofon csatlakoztatásával felvehetjük és letárolhatjuk a hangokat, vagy különböző chat (beszélgetős) programokon keresztül beszélgethetünk is egymással, mintha telefonálnánk (Pl.:MSN, Skype).

A LINE IN (ált. kék) bemenet, ide bármilyen hangkeltő eszköz becsatlakoztatható, a beérkező analóg hangot (általunk hallható hang) a kártya képes digitalizálni (a hanghullámokat szabályrendszerek segítségével értelmezhetővé teszi a gép számára), és letárolni (szoftveres segítséggel) a számítógép merevlemezére későbbi felhasználás és szerkesztés céljából. Erre a bemenetre nem mikrofont, hanem nagyobb teljesítménnyel rendelkező lejátszót pl.: magnót vagy cd-lejátszót csatlakoztathatunk, és rögzíthetjük tartalmukat jó hangminőségben.

Ha bármi, amire Önök kívácsiak lennének, kimaradt a felsorolásból, vagy csak egyszerűen szeretnének még jobban belemerülni ezen világ alapjaiba, akkor témaötleteiket várjuk az info@mediserver.hu címre.

<< Vissza
2024. szeptember 27.
Adalbert napja
Időjárás
0.1http://www.wundergr.
Min / Max: 2 °C / 14 °C
Szélsebesség: 31 km/h

Kattintson a felkiáltójelre, ha 128 bites titkosított kapcsolaton keresztül kíván bejelentkezni a web-rendszerünkbe! [ Ajánlott! ]

Jelszó
 [ Emlékezzen rám! ]

 
[ Böngésző beállítása ]
[ Elfelejtett jelszó ]

[ Regisztráció ]

Gyorskeresés a dokumentumok között
[ Keresési feltételek ]


[ Vissza az előző oldalra ]

A Web-rendszerben található információk szolgáltatása és gyűjtése a magyar média és adatvédelmi törvények előírásait figyelembe véve történik.
A Web-rendszer teljes tartalmára minden jogot fenntartunk!
Copyright © 2024 Informatika Orvosoknak Egyszerűen: ProFix - Egészségügyi Szoftverház
Internet rendszerének szerkesztősége.

Háttér Portál:

[ www.doki.NET ]