A csütörtöki ünnepélyes megnyitó után elsőként Réthelyi János professzor plenáris előadását hallgathatták meg a résztvevők, a neurodevelopmentális szemlélet jelentősége a pszichiátriában címmel. Prezentációjában áttekintette az idegfejlődési zavarok teljes spektrumát az autizmus spektrum zavaroktól és az ADHD-tól kezdve egészen a szkizofréniáig és a bipoláris zavarokig. Bemutatta az agy érési folyamatának eltéréseit különös tekintettel a különböző agyterületek és a perceptuális, kognitív, emocionális, magatartási és szociális funkciók kapcsolatára. Hangsúlyozta a háttérben álló genetikai eltérések fontos szerepét és a poligénes rizikó pontszám jelentőségét. Az elméleti áttekintést saját klinikai vizsgálataik eredményeivel illusztrálta.
A következő plenáris előadó Herold Róbert egyetemi docens volt, aki az implicit és explicit mentalizációs készségek kialakulásával és a különböző mentális zavarokban tapasztalt változásaival foglalkozott. Hangsúlyozta, hogy az idegfejlődési folyamatok és a környezeti hatások már a koragyermekkortól kezdve jelentősen befolyásolják a társas kogníció fejlődési potenciáljának kibontakozását.
A pénteki napon Pászthy Bea docens asszony előadása, betegség miatt sajnos elmaradt.
Kovács József bioetikus professzor így egy teljes órában beszélt a pszichiátriai etika klasszikus területei mellett olyan új és nagy vitákat kiváltó témákról, mint például a pszichiátriai eutanázia problémaköre, és a pszichedelikum asszisztált terápia engedélyezésének kérdése, vagy a pszichiátriai megbetegedések jobb megértését elősegítő digitális fenotipizálás. Az előadás után mód volt a hallgatóság kérdéseinek megválaszolására is.
Szombaton Boldogkői Zsolt biológus professzor a modernkori tudományellenesség jelenségét ismertette. Hangsúlyozta, hogy az irracionalizmus térnyerése a kritikus gondolkodás visszaszorulását eredményezi, gazdasági és kulturális veszteségekhez vezet, akadályozza a tudományos fejlődést és gyengíti a társadalmi kohéziót.
Szemelyácz János, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke az addiktológia és a pszichiátria kapcsolódási pontjait tekintette át. Rámutatott, hogy az addikciók hátterében is bio-pszicho-szocio-kulturális-spirituális tényezők állnak, ahogy ezt a mentális zavarok korszerű etiológiai megközelítése is hangsúlyozza.
A Vándorgyűlés programjában ebben az évben is számos izgalmas szimpóziumra került sor. Ezek közül kiemelésre érdemesek a perinatális hangulatzavarokkal, a pszichoonkológiával, az evészavarokkal, a szkizofrénia és az autizmus kapcsolatával, a felnőttkori ADHD-val és a precíziós farmakológiával foglalkozó programok. A Magyar Családterápiás Egyesület a rendszerszemlélet egyéni, párterápiás és családterápiás útjait, valamint a családterápia hatékonyságának hátterét mutatta be. A Semmelweis Egyetem “Fiatalkori pszichés zavarok”-kal foglalkozó kutatócsoportjának eredményeit is megismerhettük. A Gerevich József által szervezett szimpóziumokon a vallomásos költészettel, valamint a mámor és sóvárgás filmes megjelenési formáival ismerkedhettünk meg. Vízi János és kollégái a mesterséges intelligenciával foglalkoztak, számos filmes illusztrációval gazdagítva ezt a programot.
A vándorgyűlés során áttekintést kaphattunk a legújabb egészségpszichológiai, pszichiátriai és pszichoterápiás, addiktológiai, szuicidológiai, pszichofarmakológiai, gerontopszichiátriai, valamint gyermekpszichiátriai kutatásokról, megismerkedhettünk a pszichiátriai gondozás és a közösségi pszichiátriai ellátás aktuális kérdéseivel és a WHO mentális egészségprogramjával is.
A különböző munkacsoportokban betekinthettünk a Tündérhegy és a Thalassa Ház pszichoterápiás rezsimjeinek munkájába, és bemutatásra kerültek a kalandterápia és a viselkedésterápiás tábor alkalmazása során szerzett tapasztalatok is. Számos izgalmas kerekasztal-beszélgetésen is részt vehettünk. Ezeken olyan témák szerepeltek, mint a pszichoterápiás rehabilitáció és a forenzikus pszichiátria aktuális kérdései, a kötelező pszichiátriai gyógykezelés problémái, valamint a katatónia modern szemlélete. Megismerkedhettünk a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának Pszichoonkológia munkacsoportjának, a Veszprémi Nappali Terápiás Részlegnek, valamint a kiskovácsi rehabilitációs intézménynek a tevékenységével. Bemutatkozott a Pszichoterápiás Tanács Szövetség, a Kairosz Pszichoterápiás Rendelő és a Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület (MAKOMP) is. A Fiatal Előadók Szimpóziuma lehetőséget biztosított a fiatal kollégáknak, legújabb kutatási eredményeik bemutatására.
A konferencián a korábbiakhoz képest is jelentős szerepet kaptak a tapasztalati szakértők, akik több előadással, valamint hozzászólásokkal gazdagították a szakmai programot.
A pénteki napon ebben az évben is sor került a MPT Elnöki Fórumára, ahol megbeszélhettük a magyar pszichiátriát érintő legfontosabb problémákat. Ezt követte a díjátadó ünnepség, ahol a köszöntöttük Társaságunk 2024. évi díjazottjait és a vándorgyűlés díjait is átadtuk. A díjakról külön anyagban számolunk be. Programunkban természetesen poszterszekciók és cégszimpóziumok is szerepeltek.
A sok betegség miatti lemondás és átszervezés ellenére egy kicsit több, mint 800 fős, közel 200 prezentációt bemutató jó hangulatú konferencián vehettünk részt.
a Vándorgyűlés Szervező Bizottsága