Idén rendezzük a 10. Novoszel Tibor Emléknapot. Az eddigi emléknapokon körbejártuk a gerincvelősérültek rehabilitációjának számos területét. Szó esett a felső végtag funkciójavító műtétekről, az urológiai problémák ellátásáról, a gerincvelő-sérüléssel kapcsolatos kutatásokról, a segédeszköz ellátásról, a sportolás fontosságáról. Beszéltünk a gerincvelősérültek jóllétének lehetőségeiről, valamint a sérültek - esetenként az orvosok - között is elterjedt azon tévhitekről, amelyek egyre erőteljesebben jelennek meg a gerincvelősérültek ellátása körül. 2013-ban az emléknap keretében ünnepeltük az osztály fennállásának 50. évfordulóját.
Úgy gondoltuk, hogy az idei, jubileumi emléknap keretében szót ejtünk arról, hogy mit várnak a rehabilitációtól az akut ellátó osztályok, ők hogyan látják a gerincvelősérültek rehabilitációjának helyzetét. Ezért hívtunk el néhány „szállítónkat”, azért, hogy az ők szabad előadás keretében, a saját szemüvegükön keresztül láttassák meg velünk azt, hogy a gerincvelősérültek ellátásában hol, mely területeken és mit kellene változtatnunk a komplex ellátás javítása érdekében.
10.00 Tudományos program (OORI, Kápolna):
Előadók (ABC sorrendben):
Alföldi László Egyesített Szent István és Szent László Kórház
Cserháti Péter Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet
Kővári Viktor Magyar Honvédség Egészségügyi Központ
Viola Árpád SE Traumatológiai Tanszék
Zsolczai Sándor SE Traumatológiai Tanszék
13.30 - Betegtalálkozó film Sir Ludwig Guttmannról („Egy kivételes ember”)
15.00 - Beszélgetés Fejes Andrással, az első magyar paralimpikonnal (1972. Heidelberg) aki személyesen ismerte Guttmannt.
A filmről:
„1944-ben járunk. Miközben a háború lassan a végéhez közeledik, a náci Németországból az angliai Buckinghamshire-be menekült, és a helyi kórházban munkát vállaló dr. Ludwig Guttmann (Eddie Marsan) megdöbbenve látja, hogy a paralízisben szenvedő betegek hosszú ideje ágyhoz láncolva fekszenek, leszedálva, magatehetetlenül. A doktor azonnal új rendszert vezet be, melynek értelmében kiszórja az elhasználódott berendezéseket és a régi gyógyszereket, és ezzel azonnal összetűzésbe keveredik a szigorú Edwards főnővérrel. Eleinte a betegek sem fogadják túl jól a változást, ám idővel mindenki rájön, hogy Guttmann nem egyszerű páciensként, hanem emberi lényekként tekint a kórház lakóira, és mozgásra, mi több, sportolásra ösztönzi őket, ezzel pedig akaratlanul is elindít egy olyan folyamatot, amely az egész világot megmozgatja, és megágyaz egy olyan eseménysorozatnak, melyet ma már Paraolimpia néven ismerünk.”