Az európai rehabilitációs társaságokat összefogó szervezet (European Society of Physical and Rehabilitation Medicine – ESPRM) 18. kongresszusa helyszínéül Thessalonikit választotta. A döntés természetesen évekkel korábban született, amikor nem lehetett még tudni, milyen nehéz helyzetben lesz Görögország illetve többé-kevésbé egész Európa a konferencia időpontjában. Minden bizonnyal ennek a következménye, hogy megállt a résztvevők számának lendületes növekedése, „mindössze” hatszáz prezentációt mutattak be (Brugge-ben 2008-ban közel ezer, Velencében 2010-ben ezerháromszáz előadás és poszter szerepelt.) A regisztrált résztvevők száma 780 volt. Ugyanakkor értékelnünk kell a szervezők határtalan lelkesedését, aminek köszönhetően egyértelműen sikeres konferenciát rendeztek. Szubjektív véleményem, hogy a szakmai színvonal érdemlegesen magasabb volt, mint két éve Velencében, ahol a színvonal kissé felhígult.
A témák felölelték a fizikális és rehabilitációs medicina szinte teljes területét. A korábban szervezett számos FNO szekció helyett most inkább azzal találkozhattunk, hogy sokan építették előadásukat az FNO-ra, a legkülönbözőbb témákban. Az szekciók jelentős része nem egy téma köré összpontosult, hanem „alvállalkozó” szervezte: egyes nemzeti társaságok (görög, olasz, francia, jordán!), illetve az UEMS bizottságai. Így ugyanazzal a témával több időpontban is lehetett találkozni. A „legnépszerűbb” témák a fájdalomcsillapítás, a gerinc és a perifériás izületek megbetegedései, az új technológiák ismertetése és az azokkal végzett klinikai vizsgálatok voltak. Jelentőségéhez képest talán kevesebb szó esett a stroke-ról és a szerzett/traumás agysérültekről. Minden napra jutott egy botulinum toxinnal foglalkozó szponzorált szimpózium. A megnyitón hangzott el az amerikai társszervezet elnökének előadása, amelyben bemutatta, hogyan működik az Egyesült Államokban egy ambuláns rehabilitációs praxis (konkrétan a saját rendelője). Meglehetősen sok invazív beavatkozást végez, főleg fájdalomcsillapítás terén. A szakmai ismeretekkel szinte azonos fokú gazdálkodási tudással is rendelkeznie kell. Elmondta, hogy az USÁ-ban (is) törekednek arra a hatóságok, hogy „eltereljék” a gyógyszergyárakat az orvostovábbképzés támogatásától.
Újszerűen oldották meg a poszterek bemutatását. Mindenkitől elektronikus formában kérték és néhány nagy LCD képernyőn lehetett megnézni őket, illetve számítógépek elé ülve végiglapozni. Sajnos poszter-megbeszélést nem szerveztek. E nélkül pedig az új technika alkalmazása nem sokat ér, hiszen akár az Internetre is fel lehetne tenni és nem kellene utazni a megtekintéshez. A diszkusszió az, ami a többletet jelentené.
A kongresszus adta lehetőséget több európai szervezet is felhasználta arra, hogy vezetőségi ülést vagy közgyűlést tartson. Az ESPRM közgyűlésén az elmúlt években nagy csata folyt a soron következő európai rehabilitációs kongresszusok megrendezésének jogáért. Már tavaly eldőlt, hogy Marseille lesz a 2014-es konferencia házigazdája, most arról született döntés, hogy 2016-ban Portugália rendezheti az ESPRM kongresszusát. A szervezet tagjainak száma eggyel bővült, felvették Macedóniát, amelyet a házigazdákra való tekintettel folyamatosan volt jugoszláv tagköztársaságként emlegettek, elkülönítendő a mostani kongresszusnak otthont adó, azonos nevű görög tartománytól. Szó volt még arról, hogy rövidesen kiadásra kerül az FNO core-set leírásokat tartalmazó könyv.
Az EFRR közgyűlés fő témája a következő, 2013. szeptemberében Istanbulban sorra kerülő kongresszus előkészítése volt. Emellett szóba kerültek adminisztratív ügyek: az EFRR tagjai közé a honlapon keresztül lehet jelentkezni (
http://www.efrr.org/), a tagdíj évi 10 Euro, a tagok ennél nagyobb kedvezményt kapnak a következő kongresszus részvételi díjából. Az EFRR igazi európai együttműködéssel dolgozik: székhelye Helsinki, az elnöke magyar, a titkár angol, a szervezet impakt faktorral rendelkező lapjának (International Journal of Rehabilitation Research) főszerkesztője szlovén, a honlap Németországban van bejegyezve. Jelenleg folyik, elsősorban rehabilitációs rezidensek számára, egy nyári tanfolyam előkészítése, amelyre Rigában kerül majd sor 2013-tól vagy 2014-től.
A Thessalonikiben rendezett kongresszus előnye, hogy ez a város kevéssé vonja el a résztvevőket a konferenciától, így a reggeli első előadásokat nem számítva azok meglehetős érdeklődés mellett zajlottak. A meghívott előadók között egy magyar szerepelt, egyéb hazai prezentációval nem találkoztam. Az absztraktokat a European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine supplementumaként, CD-n publikálták. A rehabilitációs rezidensek számára ezúttal is meghirdetett versenyt egy belgiumi kolléga nyerte, egy holland és egy szlovén előtt. Reméljük, a következő ESPRM kongresszuson, a két évvel ezelőttihez hasonlóan, ismét lesz magyar is a versenyzők között és egészében véve több hazai szakember jut el Marseille-be, 2014-ben.
Fazekas Gábor
http://www.esprm2012.eu/en/