Az érdeklődés minden eddigit meghaladó volt. Az 1034 regisztrált résztvevő összesen 436 előadást tartott és 493 posztert mutatott be, akonferencia jelmondatának ("A sejttől a társadalomig") megfelelően igen széles témakörből. A résztvevők szembesültek a nagyszámú prezentációk szokásos velejárójával, egyidejűleg hat párhuzamos szekcióban folyt a munka.
Az ICF alkalmazásának lehetőségei az érdeklődés középpontjában állnak. A nagy előadóteremben egy egész délelőttöt szenteltek ennek a témának, de ezen túlmenően is számos szekcióban szóba került. Arehabilitáció egyre több területén kap szerepet, javasolják használatát pl. kerekesszék-rendelés esetére is. Megfigyelhető az a törekvés, hogy az ICF közelebb kerüljön a mindennapi munkához, amennyire lehet annak részévé váljon. Ez sehol sem megy könnyen, a "core set"-ek fejlesztése folyamatban van, a rehabilitációs szakemberek lassan barátkoznak meg az ICF használatával. Az állapotfelmérés, a rehabilitációs célok kitűzése, az elért eredmények értékelése mind olyan terület, amely pontosabbá és nemzetközileg is összehasonlithatóvá válik az ICF használata révén.
A finanszirozók is érdeklődnek az ICF alkalmazása iránt, törekvés mutatkozik a személyes tényezők valamilyen szintű alkalmazására is. Javaslat hangzott el legalább a legfontosabb személyes tényezőknek, és azoknak a rehabilitációban támogató, semleges vagy akadályozó jellegének rögzitésére. Célszerű lenne, ha klasszifikáció alkalmazására képzés után kerülne sor.
A spaszticitás, mint a rehabilitáció egyik legtöbb nehézséget okozó területe, súlyának megfelelően szerepelt: négy szekció és két workshop foglalkozott a témával. A hallgatóság az eddig ismert módszerek terén mélyithette ismereteit, főleg a botulinumtoxinról és a baclofen intrathecalis alkalmazásáról. A poszterek között szerepelt Fazekas Gábor és munkatársai prezentációja a robotok által végzett felső végtagi gyógytorna spaszticitást csökkentő szerepéről. A krónikus fájdalom minden klinikai szakterületen,igy a rehabilitációban is napi rendszerességgel előforduló probléma. Az ezzel foglalkozó szekcióban tartott előadást M, Grabois a komplex regionális fájdalom szindrómáról (CRPS), amely elnevezés használatát a Nemzetközi Fájdalom Társaság (IASP) a korábban tucatnyi néven emlegetett Sudeck (CRPS I.), illetve causalgia (CRPS II.) helyett javasolja.
A szekciók témái igen széles területet öleltek fel: amputáció és protetika, derékfájás, urológiai és szexuális problémák, sportsérülések, sport időskorban, muszkulo-szkeletális és neurológiai károsodás, kardio-respiratorikus rendszer begbetegedései következtében jelentkező rehabilitációs feladatok, onkológiai rehabilitáció.
Külön szekció foglalkozott a gyermekek rehabilitációs problémáival és két szekció az idősekével is, kiemelten a szekunder prevencióra helyezve a hangsúlyt. Talán az egyetlen terület, amellyel a konferencia nem foglalkozott, a pszichiátriai rehabilitáció.
Az Európai Unió Szakorvosszövetsége (UEMS) PRM szekciója több előadássorozatot is szervezett.Ezek egyikében több ország rehabilitációs szakemberképzésének rendszerét ismertették. Az UEMS beinditotta a rehabilitációs programok
nemzetközi akkreditációját. A birálóbizottságban szerzett tapasztalatairól Kullmann Lajos tartott előadást. Az első között elfogadott hét programot rövid előadásban mutatták be azok vezetői: hazánkból Dénes Zoltán ismertette a koponya-agy sérültek rehabilitációja terén az OORI-ban folyó, most már az UEMS PRM szekciója által akkreditált programot. Az akkreditációs folyamatról bővebben a
www.europrm.org honlapon tájékozódhatunk.
A konferenciával egyidejűleg tartotta közgyűlését az ESPRM, amelyen az ORFMMT-t Vekerdy-Nagy Zsuzsanna és Fazekas Gábor képviselte. Jelenleg 26 tagszervezete van az európai szövetségnek, valamint mintegy 80 egyéni tagja. A Közgyűlés elfogadta a vezetőség elmúlt évi tevékenységéről szóló beszámolóját, módositotta az Alapszabályt, meghallgatta a következő, 2010 májusában Velencében sorra kerülő európai
Az Orvosi Rehabilitáció és a Fizikális Medicina Magyarországi Társaságának híradója 53-i konferencia előkészületeivel kapcsolatos beszámolót, valamint a 2012-es konferenciára kandidáló Szaloniki pályázatát.
A konferenciák résztvevői mindig igyekeznek időt szakitani a rendezvény helyszinének látnivalóira. Brugge olyan,
mint egy élő múzeum. A meglehetősen kiterjedt belvárosban az épületeken kivül belül megőrizték a múlt emlékeit. Szakmailag is érdekes a ma már csak múzeumként működő középkori Szt.János Kórház megtekintése. A "nevezetességek" közé tartozik a számtalan csokoládébolt és persze a sörözők. Pusztán sörért nem kellett elhagyni a konferencia helyszinét, az ebédhez mindenki kapott egy-egy pohárral.
Dr. Fazekas Gábor