Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

HÍRKATEGÓRIÁK


MRT társasági hírek>>

A MRT legfrissebb hírei


Hírkategória: Általános
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    A REP rendszer és a Minimumfeltételek véleményezésének összefoglalása
    [2014.04.24.] - web - Hírkategória: Általános
    Tisztelt Kollégák!  

    A REP véleményezés válaszainak összegzése
    A kardiológiai és a pulmonológiai rehab. véleményekre válasz
    Külön megírt tagozati/szakértői válaszok:  1    2    3    4

    Elsősorban és hangsúlyosan szeretnénk mindenkinek megköszönni, aki alaposan tanulmányozta a REP Szabálykönyv aktuálisan közzétett munkapéldányát a revízió jelen fázisában vagy/és a hatályos 60/2003 (X.20.) ESzCsM rendeletet és kritikáival, javaslataival segíti munkánkat.


    A hozzászólások nagy része rendkívül hasznos és tartalmas volt – többsége mindenki által ismert, hiszen részben a március 5-én az EMMI Arany János utcai épületében mintegy kétszáz résztvevő előtt hangzottak el szóban, vagy a megszólított közösség (Tanács, vezetőség, osztályvezetők) nyilvános web felületén történtek, de két külön levelet is kaptunk. Mindezeket nagyon alaposan tanulmányoztuk a bennük felvetett javaslatokat, különösen azokat, amelyeket többen is hasonló módon fejtettek ki, szakértői áttekintést és előkészítést követően két rendkívüli Tanács-Tagozati ülésen is megtárgyaltuk (20014. április 9-én és április 23-án) az EMMI-ben, amelyeken Cserháti Péter miniszteri biztos úr és az általa meghívott minisztériumi, GYEMSZI, OTH és OEP munkatársak is jelen voltak. A társszakmákkal több esetben külön egyeztetések is történtek, ez különösen a reumatológiai-immunológiai és ortopédiai témákra illetve a sportolókkal kapcsolatos témára vonatkozik.

    A javaslatok alapján ésszerű módosításokat foganatosítunk mind a REP Szabálykönyvben mind a 60/2003 (X.20.) ESzCsM rendelet módosításának előkészítése során. Ezek közül kiemeljük a szakmai közvéleményt különösen érdeklő témákat: 

    Profilok tartalma és elnevezése: A profilok tartalmában a az OTH felmérésből beérkezett információk alapján módosítást hajtottunk végre: a 4-2 (daganatos fájdalom) REP-et a NEU (Neurológiai) profilhoz, a 8-2 (lymphoedema) REP-et az AMP (érbeteg-amputált), míga 10-2 (Obesitas) REP-et a GAE (Gastroenterológiai) profilhoz csatoltuk kötelező elemként.  A 11-1 vesebetegekkel foglalkozó REP-et a 12 (immobilitás) és 13 (elkülönítést igénylők) REP-ekhez hasonlóan másodlagos REP-nek nyilvánítottuk. Az utóbbi három REP tehát minden profilban kötelezően ellátandó, de önmagában nem alkalmazható, csak másodlagos REP-ként. A REU profil elnevezését: MSK -REU profilra változtattuk (musculoskletalis-reumatológiai). 

    További módosítás a profilok tartalmi besorolásánál, hogy bevezettük az elsődleges és másodlagos besorolás fogalmát. Ez azért vált szükségessé, hogy a REP-egy része több profilba is tartozhasson (többek részéről felmerült javaslatként). A TEK besorolás alapját az elsődleges REP tartalom képezi, ami azt jelenti, hogy minden REP elsődlegesen besorolásra került valamelyik profilba, amelynek vállalása ezen REP-ek végzését kötelezően előírja. Ugyanakkor az adott profilba másodlagosan besorolt REP-ek opcionálisan vállalhatók. A szabályozás finomhangolása az OTH-GYEMSZI-OEP szakemberei részéről ebben a tekintetben még zajlik. 

    REP-ek címe és tartalma: tartalmi és címbeli változtatás történt a 4-3, 5-2 REP-ekben, aminek a lényege a következő: 

    4-3. REP: A mozgató és támasztó rendszer betegségei és/ vagy ezzel összefüggő beavatkozások után kialakuló fájdalommal járó funkciózavarok / fogyatékosság miatt szükséges rehabilitáció 
    Ebbe a kategóriába egyrészt az endocrin, táplálkozási- és anyagcsere-, valamint hematológiai betegségek okozta ízületi fájdalom tartozik, amely nem gyulladásos jellegű, és más programba nem sorolható. A rehabilitációs szükségletek a fájdalom okozta funkciózavarral és a kialakuló kontraktúrákkal, az ízületi mozgástartomány beszűkülésével vannak összefüggésben. Másrészt, tágabb értelemben minden ízületi és gerincfájdalom okozta funkciókárosodás is besorolható ebbe az ellátási programba, beleértve pl. az ortopédiai vagy idegsebészeti műtét utáni állapotokat. Az esetek egy részében neurológiai tünetek is lehetnek. 

    5-2 REP: Degeneratív izületi és gerinc betegségek/kórállapotok következtében vagy ezekkel összefüggő beavatkozások után kialakult funkció zavar / fogyatékosság miatt szükséges rehabilitáció ellátási programja
    Az ízületi struktúrák valamennyi elemének fokozatos progresszív károsodása jellemzi. Tünetei a fájdalom és funkcionális károsodás. Romlik az ízület mozgásképessége, izomgyengeség, ízületi kontraktúrák alakulhatnak ki. A fájdalom és a funkció mértéke határozza meg a műtétek szükségességét. A rehabilitációt az alapbetegség vagy a műtétek után kialakuló mozgásfunkció romlás és/vagy a kifejezett fájdalom teszi szükségessé, miáltal akadályozott az önellátás, járás, ezáltal a cselekvőképesség és a társadalmi részvétel.

    Új REP-ek képzése: Két új REP kialakítása körvonalazódik: „9-2b. Verseny és amatőr sportolók sportsérülései következtében kialakult funkciózavar / fogyatékosság miatt szükséges rehabilitáció ellátási program” valamint az 5-4 REP, amely a súlyosabb állapotú, szövődményes (elsősorban idegeket érintő) degeneratív csont-ízületi folyamatokkal összefüggő állapotok leírására készül. 

    REP-ek szint besorolásának változtatása: (1) a reumatológiai –immunlógiai szakmával közösen kialakított álláspont alapján az 5-1 arthristises betegek rehabilitációs ellátását II szintre emeltük, emellett a különösen súlyos esetek ellátását „Arthritis-immunológiai rehabilitációs központ”-okban fogadtuk el – utóbbiak nevesített szolgáltatók lesznek, akik az 5-3 (szisztémás immunbetegek) REP-be tartozók számára is  III szintű rehabilitációs ellátást nyújtanak (szintén a súlyos esetekben); (2) a 3-1 (felsővégtagi-kéz funkciózavarok) besorolásából a III. szint kikerült; (3) a 16-1 és 16-3 (kardiológiaibetegek rehabilitációja) REP-ekben a súlyos esetek ellátásában a III. szint szükségességét pontosítottuk. 

    A III-as szintű speciális ellátások értelmezése: Ebben a tekintetben az OTH felmérés során minden szolgáltatónak megküldött „ESZK FizMedRehGyse Tagozat véleményéhez szükséges adatok a III. szint-re aspiráló osztályokról (REP profilonként kérjük kitölteni)” adatlap kitöltése okozott a legtöbb nehézséget, mivel a III. szintű rendelkezésre állást a speciális program(ok)ra sokan félreértelmezték és a teljes évi adatforgalmukkal próbálták osztályuk/osztályaik III. szintre alkalmasságát bizonyítani. A speciális programok megfogalmazásának további csiszolását, finomhangolását szükségesnek tartjuk, ezzel a félreértések minimalizálhatóak vagy legalább is lényegesen csökkenthetőek lesznek. A 60/2003 (X.20.) ESzCsM rendelet bevezető részének átszerkesztése és újraértelmezése megtörtént, a rendeletek előkészítésének jogszabály által előírt időszakában nyilvánosságra kerülnek a módosítások.   

    További általános megjegyzések: 

    Barthel-FIM súlyossági kategóriák: egységesen vannak kezelve az összes REP-ben, miután ezek képezik az összes rehabilitációs ellátás összevethetőségének egyik szempontját – megegyezés szerint tehát a kategória besorolás nem lehet eltérő. 

    Szakorvosi létszám a kardiológiai é a pulmonológiai rehabilitációs osztályokon: többen javasolták ennek mérséklését. Ezzel a szakmai vezetés nem ért egyet. Az egységes orvos létszám a 2200, 2205, 4003 és 1903 szakmakódokon folyó tevékenységeknél azonosan lett elfogadva. Az összes terapeuta létszámban (összetételben nem) az azonosság szintén elvárás. Ennek a finanszírozásban megjelenő következménye is azonos ugyanis jelenleg: a 43/1999. (III.3.) kr 8/A melléklete szerint. Létszám engedményt tettünk viszont az ápolószemélyzetnél, ahol a kardiológiai és pulmonológiai osztályokon kisebb ápolói létszámot fogadtunk el. Ez tehát költségkímélő tényező annak ellenére, hogy a bevételi oldalon nincs ennek megfelelően érvényesítve kisebb szorzó. A méltányosabb és igazságosabb finanszírozás az egyedi, beteghez (pácienshez) kötődő finanszírozás bevezetésétől várható. 

    A pszichológusi létszám és a munkapszichológia: A minimum rendeletben korrigáltuk a rendkívül alacsony pszichológiai létszámot és a Klinikai Szakpszichológia és Pszichoterapeuta Klinikai Szakpszichológus Tagozattal egyeztetve a munkapszichológusok működési feltételei is újratárgyalásra kerültek. A rendelet módosítása során ezek a változtatások láthatók lesznek.   

    Összefoglalva 

    A Fizikális Medicina, Rehabilitáció és Gyógyászati segédeszköz Tagozat és Tanács tagjai köszönetüket fejezik ki mindenkinek ismételten, hogy segítségünkre voltak javaslataikkal a REP Szabálykönyv, valamint a jelenleg érvényben lévő rendeletek – elsősorban a  60/2003 (X.20.) ESzCsM rendelet – pontatlanságainak kiküszöbölésében és a rendszer egészének jobbá tételében. Azon javaslatok, amelyek jelen szakaszban nem kerültek terítékre, a próba időszakot követően egyéb módosítási szükségletekkel együtt újra tárgyalhatóak lesznek, kérjük a kollégák szíves türelmét és továbbra is számítunk aktív segítségükre.   

    Budapest, 2014. április 24.   

            dr. Vekerdy-Nagy Zsuzsanna                                      prof. dr. Kullmann Lajos 
          Tagozat tagja, a Tanács elnöke                                         Tagozat vezetője   

     


    A REP Szabálykönyv munkaverziójának letöltése (2014.02.14.)
    Az eredetileg a véleményezésre felhívó oldal

Vissza

HÍRKATEGÓRIÁK


MRT társasági hírek>>

Legfrissebb kongresszusok

További rendezvények
Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
cochranebs
cochrane
emo's statement on the central role of medical doctors