Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Az MRE hírarchívuma


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    A Magyar Reumatológusok Egyesülete Elnökségének ajánlása gyógyszeres kezelések melletti laboratóriumi vizsgálatok elvégzésére gyulladásos reumatológiai vagy autoimmun betegségekben a COVID-19 járvány idején
    2020.03.25.

    Tisztelt Laboratóriumok!

     

    A COVID-19 járványügyi helyzet miatt minden egészségügyi intézményben halasztásra került a nem sürgős esetek ellátása. Ez vonatkozik a laboratóriumi vizsgálatokat végző egységekre is.
    Ugyanakkor a gyulladásos ízületi vagy immunológiai kórképben szenvedő betegek kezelését mindenképpen ajánlott folytatni a betegség aktiválódásának megelőzése céljából a hagyományos betegségmódosító vagy célzott terápiákkal (lásd alább).

     

    Ahhoz, hogy ezeknek a gyógyszereknek az alkalmazása biztonságos legyen, szükséges az előírás szerinti laboratóriumi kontroll. Ennek elmaradása e betegnél fel nem ismert mellékhatásokhoz, esetleg súlyos szövődményekhez vezethet: ez a törvény szerint a maradandó egészségkárosodás fellépésének lehetőségét jelenti, emiatt sürgős szükség esetét kimeríti. Ezért szükséges az orvos által meghatározott laborkontroll elvégzése a laboratóriumok számára úgynevezett „nem sürgős” esetként besorolva is. A laborkontroll szükségességét a készítmény alkalmazási előirata és a NEAK finanszírozási protokolljai szabályozzák, az alábbi ajánlás ennél jóval ritkább, orvosi szempontból és a szükséghelyzet lehetőségeit is figyelembe vevő ajánlást tartalmaz.

     

    A laboratóriumi kontroll (általában We, vérkép, GOT, GPT, CRP, esetleg KN, Kreatinin, GFR) újonnan indított gyógyszer esetében az indítás után 2 héttel, majd 6 héttel, majd a harmadik hónapban szükséges. Ezt követően a stabil, jól beállított esetekben 3 havonkénti kontroll javasolt.

     

    Az alkalmazott gyógyszerek: metotrexat – Trexan, Methotrexat Orion, Metoject, Namaxir, Methotrexat Sandoz, Ebetrexat; leflunomid – Arava, Leflunomid Sandoz, leflunomid Teva; azathioprin- Imuran; ciklosporin A – Sandimmun Neoral; ciklofoszfamid – Cytoxan, Endoxan; sulfasalazin – Salazopyrin EN; mikofenolát mofetil – Cellcept, Myfenax, Myfortic; tacrolimus - Adport, Advagraf, Envarsus, Modigraf, Prograf, Tracforius; biológiai terápiák – Amgevita, Benlysta, Cimzia, Enbrel, Humira, Hyrimoz, MabThera, Simponi, Orencia, Taltz, Cosentyx, Roactemra, Remicade, Zessly; JAK kinázgátlók – Xeljanz, Olumiant; bosentan - Stayveer.

     

    Köszönjük, hogy segíti a betegek biztonságos ellátását.

     

    Debrecen 2020. március 19.

     

    A Magyar Reumatológusok Egyesülete Elnöksége

     

Vissza