Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Figyelem!

A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

Beszámoló a Sebész Szakmai Kollégium 2002. november 14-én megtartott üléséről

Hír kategóriája: Általános

A cikk kelte: 2003.01.07.

Prof. Dr. Nagy Attila


A Szakmai Kollégium az alábbi napirendi pontokat tárgyalta meg:

A Semmelweis Egyetem egyetemi tanári pályázatai: A Kollégium a jelölteket különböző szavazati aránnyal, de minden esetben alkalmasnak tartotta a megpályázott intézet vezetésére. Kifejezésre juttatta azonban aggodalmát, hogy az ország legjelentősebb sebészetét oktató intézeteinek élére az esetek zömében csak egy, de legfeljebb két pályázatot nyújtottak be, ezeket is döntően az anyaintézetből. Bizonyos fokú mobilitás, a szemlélet felfrissítése, és az egészséges Vidék–Budapest kapcsolat újjáéledése kívánatosnak tűnik. Ugyanakkor örömteli lehet, hogy a vidéki tanszékek vezetői helyben jól érzik magukat, nem tekintik a vidéki katedrákat ugródeszkának, és munkájuk bizonyítja, hogy ma Magyarországon az egyetemek egyenlően magas színvonalú oktatási és gyógyítási feladatot látnak el.

A III. sz. Sebészeti Klinikára egy társprofesszori pályázatot nyújtottak be, a jelöltet szintén alkalmasnak találtuk a kinevezésre.

A Kollégium – az OEP felkérésére – javaslatokat tett azokra a sebészetet érintő témakörökre, amelyeket kiemelten fontosnak tekint az elkövetkezendő időben, s fejlesztésüknek, a nehézségek megoldásának prioritást szán. Javasoljuk a minimálisan invazív beavatkozások anyagköltségének arányos fedezetét.

Második legfontosabb kérdésnek a sérvműtétek feszülésmentes technikával történő megoldásához szükséges technikai és anyagi feltételek biztosítását tartjuk. Felajánlottuk, hogy a jelenleg folyamatban lévő multicentrikus vizsgálatunk eredményeit néhány hónapon belül, a hasfali sérvekre vonatkozó adatokat kb. 2 év múlva átadnánk az OEP-nek.

Javasoljuk továbbá a nyelőcső daganatok szekunder prevenciója érdekében az antireflux műtétek gyakoribb végzését. Mivel a műtét indikációjának felállításához komoly diagnosztikus háttér szükséges, pályázat kiírását javasoljuk az eszközök beszerzéséhez. A nyelőcső és rectum anastomosisok biztonságát bizonyítottan növeli a varrógépek használata, ezért javasoljuk, hogy az OEP minden egyes műtét elvégzéséhez finanszírozza a gépek beszerzését.

Sürgős megoldás szükséges ahhoz, hogy a progresszív ellátás során legköltségesebb műtéteket végző intézetek ne a legkatasztrófálisabb anyagi helyzetben legyenek. Az alulfinanszírozások miatt extra költségeik rendszeres pótlását javasoljuk.

Az egészségügyi kormányzat meghatározta az ágazati minimum feltételeket, ezek azonban a legtöbb intézetben anyagi okok miatt nem valósulhattak meg. Javasoljuk a minimum feltételek biztosításához külön keret biztosítását és pályázat kiírását.

Országszerte szaporodnak a kártérítési perek és a megítélt összegek csillagászatiak. Kormányzati szinten kellene felhívni a bíróságok figyelmét arra, hogy a kártérítés az esetek igen nagy részében nem a kárt szenvedett személy érdekeit szolgálja, s ezeknek a pereknek nincs olyan következménye, mely az egészségügy anomáliáinak megszüntetését, azok kiküszöbölését segítené elő, inkább még reménytelenebb helyzetbe taszítja az egészségügyi intézményeket (még annyi pénzük sem marad a legkorszerűbbnek törvényesen előírt eljárások, eszközök beszerzésére, mint az ügyvédek mesterkedései előtt). Javaslatot teszünk az OEP-nek egy központi keret elköltésére, mely az ilyen ügyek által bajba jutott kórházak gazdálkodását elősegítené.

Az egyéb témák között két külföldi kolléga diplomájának honosításával, országos gyógyszerbizottsági képviselet biztosításával és egyéb kérelmek elbírálásával foglalkozott a Kollégium. Megtárgyalta továbbá az elmúlt évi egyedi finanszírozású varrógép keret felhasználása során észlelt súlyos anomáliákat, melyek korrigálására közös tervet dolgozott ki az OEP-pel és a Gyógyinfokkal. Ezek meg fogják akadályozni, hogy tévedésből vagy szándékosan olyan esetek finanszírozását lehessen elérni, amelyek nem felelnek meg a jelenleg érvényes szabályoknak és teljesítésük a pontosan és korrekt módon kódoló kórházakat sújtják. A Kollégium Titkára ismertette, hogy a következő évre kb. 5–10%-kal több gépre lesz szükség mint a folyó évben, ehhez plusz pénzügyi keret biztosítására van szükség. Úgy tűnik, hogy a tavalyi 23%-hoz képest mind a nyelőcső, mind a vastagbél, végbél műtéteknél sikerült 20% alá vinni a nem finanszírozott esetek számát.

Veszprém, 2002. november 15.

Prof. Dr. Nagy Attila
a Sebész Szakmai Kollégium titkára