Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Paradigmaváltás a véralvadásgátlásban - hatékony stroke megelőzés pitvarfibrilláló betegeknekA nemrégiben Európában is törzskönyvezett új generációs szájon át szedhető véralvadásgátlóról bebizonyosodott, hogy egyidejűleg más terápiákkal is biztonságosan alkalmazható. Ez elsősorban azok számára jelent óriási előrelépést, akik koszorúér-betegség vagy szívritmuszavar miatt párhuzamosan egyéb készítményeket is szednek.
Az Európai Kardiológiai Társaság éves kongresszusán ismertették azokat a vizsgálati eredményeket, amelyek egy új véralvadásgátló terápia előnyeit támasztják alá pitvarfibrilláló betegek esetében. A szívritmuszavar ezen típusánál jelentősen megugrik a vérrögképződés valószínűsége ezáltal akár ötszörösére növelve a stroke kockázatát. Az ilyen eredetű stroke különösen súlyos lehet, s sokkal gyakrabban végződik rokkantsággal vagy akár halállal, amely az esetek mintegy 20 százalékánál következik be. A stroke azonban szakszerű trombózisgátló kezeléssel megelőzhető, kockázata csökkenthető.
A kongresszuson bemutatott véralvadásgátló készítmény hatásmechanizmusát tekintve direkt trombin-inhibitor. A hagyományos szájon át adható véralvadásgátló terápiákkal szemben akár 35 százalékkal is képes csökkenteni a stroke és a szisztémás embolizáció kialakulásának kockázatát, emellett más gyógyszerekkel együtt is biztonságosan adható. A pitvarfibrilláló betegek mintegy 20 százaléka szenved valamilyen koszorúér betegségben, ezért trombocita aggregáció-gátlót kell szednie. Ez véralvadásgátló terápiával kombinálva növeli a súlyos vérzések gyakoriságát, ezáltal óriási dilemmát okozva az orvosoknak. A kongresszuson publikált eredmények óriási előrelépést jelentenek, hiszen kimutatták, hogy a trombocita aggregáció-gátlót szedő betegek esetében az új véralvadásgátló terápia nyújtotta előnyök ugyanúgy érvényesülnek: a stroke és a koponyaűri vérzés kockázata jelentősen csökken a hagyományos szájon át adott antikoagulánsokkal szemben, ugyanakkor a vérzéses szövődmények kockázata hasonló.
Az ismertetett adatok a RE-LY vizsgálat alcsoportelemzésén alapulnak, amely 44 országban több mint 18000 beteg bevonásával készült. A készítményt Európában 2011. augusztus 4-én törzskönyvezték.