Budapest
Színházjáró körútjának utolsó állomásához érkezett a „Stroke - Ne késlekedj” kampány, melynek fő célkitűzése, hogy megismertessék a lakosságot az agyi érkatasztrófa tüneteivel, hangsúlyozva az időfaktor és a megelőzés jelentőségét. A kezdeményezéshez a kultúra, a szakma, a civil szerveződések, valamint politikusok is csatlakoztak.
A szélütés nemcsak világszerte, hanem Magyarországon is a leggyakoribb halálokok közé tartozik. Hazánkban évente 40-50 ezren szenvednek el stroke-ot, ugyanakkor 13 ezer ember veszíti életét agyi-érkatasztrófa következtében. Akiknek sikerül a betegséget túlélni, azokra is komoly veszély leselkedik, hiszen közel 24 százalékuk még az első évben, további 5 százalék a második esztendőben életét veszíti.
Becsült adatok szerint 200-250 ezren élnek a betegség árnyékában. A szélütés hatással van az emberek további életvitelére. A túlélők közel fele szenved féloldali bénulásban, közel egynegyedük járásképtelen, ráadásul valamilyen mértékű kognitív hanyatlás az esetek több mint 60%-ában jelentkezik. Emellett a depresszió (32%), valamint a beszédzavar (12-18%) is az esetek nagy százalékában jelent komoly problémát. A stroke nemcsak az idősek betegsége, hiszen egyre fiatalabb korosztályt érint.
A figyelemfelhívásban a Madách Színház is aktívan részt vett. Az ország neves színészei nem csak a sajtótájékoztatókon hangsúlyozták az azonnali mentőhívás és a megelőzés fontosságát, hanem maguk is megtették az első lépést egészségük érdekében. A művészek vérnyomás-, vércukor-, és koleszterinszint mérésen, valamint nyaki ultrahang vizsgálaton estek át.
A sajtótájékoztató alkalmával Dr. Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke elmondta, hogy 10-12 percenként kerül be stroke-os páciens a kórházba, ugyanakkor félóránként veszíti életét valaki szélütés következtében. Ahhoz, hogy ez a szám csökkenjen, mindenkinek tisztában kell lennie a stroke tüneteivel - féloldali látásvesztés, beszédzavar (értelmetlenné váló szavak, mondatok), végtagok féloldali elgyengülése, az arc félrehúzódása, a kinyújtott nyelv ferdesége, a test féloldali zsibbadása vagy érzéketlensége, a végtagok ügyetlenné válása (pl. nem tudja felvenni vagy begombolni a ruháját), látótérkiesés-. Ha bárkinél ezeket a jeleket észleli, akkor ne késlekedjen, azonnal hívja a mentőket, hiszen minden perc számít. Minél hamarabb kerül valaki kórházba, minél hamarabb kapja meg az életmentő vérrögoldó kezelést, annál nagyobb esélye van a teljes felépülésre. Nem szabad elfelejteni, hogy a tünetek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, valamint akár együtt, akár külön-külön is jelentkezhetnek. Mint a professzor hangsúlyozta, egyetlen tünet is figyelmeztethet az agyiér-katasztrófa kialakulására. Senkit ne tévesszen meg, ha a jelek gyors javulást mutatnak, mert bármikor visszatérhetnek és akár visszafordíthatatlan folyamatot is elindíthatnak.
A Társaságot továbbra is segíti az Országos Mentőszolgálat (OMSZ). Dr. Mártai István, az OMSZ főigazgatója szerint nagyon fontos, hogy a lakosság tudja, ha valakinél a szélütés tüneteit felismeri, azonnal tárcsázza a 104-et. Ha valaki csak egy tünetet is felismer a három legjellemzőbb közül - végtagok ügyetlensége- beszédzavar, az arc asszimetriája - akár 70-75 százalékban, míg mind a három jel esetén 80-85 százalékban biztos, hogy stroke-os betegről van szó. A főigazgató is hangsúlyozta az időablak jelentőségét, fontos, hogy a páciens minél hamarabb a megfelelő ellátóhelyre kerüljön. Ezért ne a családtagokat, ne a szomszédokat és
ne a háziorvost értesítsék, hanem egyből a mentőket hívják, ezzel elkerülhetik, hogy a beteg több lépcsőben kerüljön a kórházba. Hiszen az idő múlása, - mint mondta - az agyszövet károsodását vonja maga után.
Kissné Dr. Horváth Ildikó az Egészségügyért Felelős Államtitkárság képviseletében kiemelte, hogy a stroke kialakulásában jelentős szerepet játszanak a rizikófaktorok. Felhívta a figyelmet arra, hogy a cigarettázók körében 2-3-szor nagyobb a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának lehetősége, mint a nemdohányzók esetében. A megelőzés jegyében, mindenkinek azt tanácsolja, hogy hagyjon fel a káros szenvedélyével, táplálkozzon egészségesen és mozogjon sokat, mert ezzel megelőzhetik akár a szívinfarktust, akár a stroke-ot.
Dr. Szentes Tamás főpolgármester helyettes, mint hangsúlyozta, a város felelősséget érez és felelősséggel tartozik a budapestiek egészségéért. Elmondta, a stroke-kal kapcsolatos megbetegedések vonatkozásában jelentős különbségek vannak a fővárost tekintve. A férfiak esetében a legrosszabb a helyzet a VII., VIII., IX., X., XX. és XXI. kerületekben, míg a nők vonatkozásában ez kiegészül a XXIII. és XVII. kerületekkel. A legjobb statisztikai adatokat Budán, valamint az V. és a XVI. kerületben mérték. Szentes Tamás szintén a megelőzést tartja a legjobb megoldásnak.
Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója személyes tapasztalatairól is beszélt és elmondta, sokat tesz azért, hogy megőrizze egészségét, mert szerinte is a megelőzés a legcélravezetőbb. Ő személy szerint megpróbál minden nap úszni, és mindenkinek azt tanácsolja, hogy ne fossza meg magát ettől a fizikai örömérzéstől, hiszen a szervezet idővel ezt meghálálja. Bízik abban, hogy kollegáival együtt segíteni tudnak a figyelemfelkeltésben, és abban, hogy a szűrővizsgálat életet menthet.
Magáról a betegségről, valamint az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról további információt kaphat, ha ellátogat a
www.szelutes.hu weboldalra, vagy a
www.facebook.com/nekeslekedj közösségi oldalra.
További sajtóinformáció:
Fadgyas Zsuzsa
mobil: +36 (20) 933 9619
e-mail:
zsuzsa.fadgyas@diamondagency.hu
Farkas Zsuzsa
mobil: +36 (30) 749 3470
e-mail:
zsuzsa.farkas@diamondagency.hu
www.diamondagency.hu