TUBERKULÓZIS

 

A tuberkulózis főleg a 15 és 35 év közötti fiatal felnőtteket érinti, különösen azokat, akik gyengék, alultápláltak és rossz lakáskörülmények között élnek.

Az esetek több mint felében a tüdőt betegíti meg, de szóródhat az ízületekbe is, és krónikus artritiszt okozhat. Ha nem kezelik az ízületet, súlyosan károsodhat, vagy akár teljesen elpusztulhat. A tuberkulózis érintheti a gerincoszlop csontjait és ízületeit is. Ez fájdalmas, és a hát görbüléséhez vezethet. A gerinccsatorna és az idegek nyomása a lábak bénulását okozhatja.

A tuberkulózis gyógyítható. Hogy megelőzzük a maradandó rokkantságot, korán kell elkezdeni a kezelést. A tuberkulózis könnyen terjed át másokra, ezért a korai kezelés megvéd másokat is. Az első tünetek jelentkezésekor már jelentkezni kell orvosi vizsgálatra, ezek a tünetek a krónikus köhögés, hőemelkedés délutánonként, izzadás éjszaka, fájdalom a mellkasban és a felsö háti szakaszon, súlyvesztés és nagyfokú gyengeség. (A fekete bőrüeknél a bőr gyakran világosabbá válik, különösen az arcon).

Össze kell hasonlítani a bőrszínt a család egy másik tagjának a színével. A megfelelő antibiotikumot legalább egy évig kell szedni, még azután is, amikor a beteg már jól érzi magát.

Az antituberkulotikus terápiát addig kell folytatni, amíg orvosi utasítás meg nem szünteti.

Mindenkit a családban le kell szűrni tuberkulózisra. A tuberkulózisos betegnek külön szobában kell aludni, amíg köhög.

A tuberkulózis megelőzhető jobb lakáskörülményekkel, jobb táplálkozással és immunizációval. Az újszülötteket ma már születésük után immunizálják.