Jelige : Pantha rhei

 

Mit jelent számomra a mozgás ?

 Részletek a Családi Naplóból

- tapasztalatok és érzések -

“[...] Reggel van. Fölébred apa, anya. Kávé, cigaretta. Az iskolás gyerek a vajaskenyeret ülve-állva megeszi. Indulás az autóhoz: apa elviszi anyát a munkahelyre, a kislányt az iskolába. A hivatalban apa, anya ülve dolgozik. Délután a kocsiban vannak mindhárman. “Átülés" a szobában a fotelba: tévé, minden mennyiségben. Fürdés fekvés. Holnap kezdődik elölről: reggel van. [...]"

És ez így megy napról-napra, évről-évre. -- Szomorú, átlagos és általános kép.

“[...] Apának fáj a csípője, térde; apa, anya, a kislány túlsúlyosak apa “kinőtte" a ruháit, a kislány fél levetkőzni tornaórán. Apa elmegy a reumatológiai szakrendelésre. Tablettákat kap, elektromos kezelésre jár és gyógytornára. Hazahozza a tornakazettát. Végzi a gyakorlatokat. Több hét után anya is megpróbálja, a kislány is. Örülnek, együtt tornáznak. Torna után irány a fürdőszoba, megizzadtak. Versengenek, kinek a pólója vizesebb. Ki mennyit fogyott? Természetesen a “ lányok" győznek, de apának csökkenek a fájdalmai és jobban tud mozogni. [...]"

A kép idilli — de nem általános, de nem is utópisztikus.

“[...] Örül a család. Örül a leadott kilóknak, örül a tornaórának, örül a könnyebb mozgásnak. Együtt örülnek. Gyűlnek az információk. A szakorvos jótanácsai, tanfolyamok, kiadványok, újság, rádió, tévé. Kezd “üggyé" válni a mozgás. [...]"

A mozgás az alapvető életjelenségek egyike. Megnyilvánulhat hely-helyzetváltoztatásban pozitív ingerek forrásához (táplálék, másik nem), negatív ingerektől való távolodásban, az ismeretlen ingerekről való tájékozódásban.

Mozgás útján valósul meg sok belső szervi funkció (vérkeringés, légzés, gyomor-béltraktus működése). A mozgások végrehajtásához harántcsíkoltizom, simaizom, szívizom - mozgása fontos.

A gondolatok, gondolkodás lustasága, mozdulatlansága ez a pangás, (kínai tanítás)

Az élet mozgás. Akkor miért nem mozgunk?

Mozgunk mi, csak nem elegendő mennyiségben és nem célirányosan.

Sokszor győztünk egy-egy helyzetben, életünkben (iskolában, dohányzás, szerelem, karrier, stb.) -- de a legnagyobb győzelem, ha magunkat győzzük le.

A mindenkiben meglevő lustaságot, "rosszat" legyőzni nagy dolog. Nem is kell legyőzni, hanem a mindenkiben meglévő szorgalommal, "jó"-val kellene kiszorítani.

Tehetséges embereknél a mozgás lehet gondolatok, érzések, érzelmek kifejezője is (tánc, pantomim, stb.).

A torna, a gyógytorna más a kórházban és más otthon. A kórházban a "sorstársak" hogyléte, ambicionáló ereje hatékonyabbá teszi a szakmailag ellenőrzött, a szakorvos által irányított kezelést. Rájön az ember a mozgás "izére", örömére, az addig nem kivihető mozgások sikeres végrehajtására.

A mozgás egyik követelménye családunkban a fogyás, a jobb, arányosabb test. Különös jelentősége van a vízben végzett mozgásnak (Archimedes-re is gondolhatunk).

Érzékenyen ügyelünk arra -- az orvosi tanácsok alapján -- hogy a csontváz és izomrendszer arányosan viselje a testtömeget. Ha nagyon erős az izom, sok terhet levesz a csontváz tartófunkciójából. Az állandóan átépülő csontnak szüksége van optimális nyomó, húzó, csavaró, stb. erőkre.

“[...] Apa tapasztalatai azt mutatják, hogy lényeges a gyógytorna időpontja a kezelések során. A torna előtt úszással,masszázsai fellazított izomzat többre “képes". Az elektromos kezelés, az iszappakolás helyileg és általánosan is kedvezően befolyásolják a gyógyulást, a jobb közérzetet. [...]"

A "fáradtság-pihenés" ritmusa a regenerálódás, a feltöltődés egyik fontos összetevője.

Az egyéni torna, a csoportos torna és a vízi torna jól kiegészíthetik egymást.

Az izületek "kimozgatása" -- az "optimális fájdalom" --az orvos, a gyógytornász és a beteg ideális kooperálásának eredménye lehet.

Minden torna annyit ér, amennyire az illető beteg személyiségét, tüneteinek jelen állapotát figyelembe veszi.

A jó torna betegre és személyre szabott!

“[...] Apa kínai tapasztalatait is felhasználjuk. Kínai tanítás szerint a legtöbb betegség lehűlés és pangás következménye. Igyekszünk ezt a kettőt a mozgás segítségével csökkenteni.

Természetesen más a mozgásigénye a 7 éves kislánynak és más a mozgásigénye a 49 éves anyának és a 60 éves reumás, mozgáskorlátozott apának. Apa hajlamos a többé-kevésbé megalapozott elméletek gyártására. Anya a látható, direkt dolgoknak a híve. A hét éves kislány lelkesedése a család “mozgatásának" fontos része. [...]"

Jaj nektek törvénytudók, mert megterhelitek az embereket elhordozhatatlan terhekkel, de magatok egyetlen ujjal sem mozgatjátok a terheket. (Biblia, Újszövetség)

Jézus a saját szorgalomból végzett mozgásra irányítja a figyelmet.

Sokféle mozgás van. Az izomzat segítségével történő mozdulatok - kézenfekvő ez a megállapítás. Direkt és átvitt értelemben is igaz -a gondolatok szárnyalása, a gondolatok csapongása, a gondolatok torlódása, stb.

Gondolataink jó irányba is, rossz irányba is elmozdulhatnak. Akár hívő ember valaki, akár nem - a lelkiismeret megsúgja, melyik a jó irány.

Testünk mozgása visszahat lelkünk alakulására. A lélek jobbítása gyógyítja az egész testet. Csökkennek a fájdalmaink. Életkedvünk fokozódik, életcélunk nemesebb lesz a mozgás által.

A Bibliát olvasó embert megérinti a hitelesség érzése, a példamutatás ereje.

Szavaink és tetteink egysége - a mozgás esetében is -- erőt ad és letörli a könnyeket.