Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Legfrissebb hírek

Hat a vérnyomásra a front, stressz, a sport, gyógyszerszedés?

Általános 2023.12.05. DR. ÁDÁM ÁGNES

Azt gondolom, hogy a vérnyomás alakulását igazán ezek a tényezők döntő formában nem befolyásolják, de aki eleve érzékenyebb és rosszulléteihez ürügyet keres, az ezeket a tényezőket mindig említi.

A megfoghatatlan "bűnösök"


Az időjárási frontokra mindig mindent rá lehet fogni, hiszen van belőlük elég, és aki „frontérzékeny”, az meg is találja a panaszainak az okát. A vérnyomásnaplóban bőven jelölik, és a magas vérnyomás okaként gondolnak rájuk.

stressz nyilván emeli a vérnyomást, ez a dolga. A stressz szimpatikus hatása felkészíti a szervezetet a menekülésre, a harcra, a túlélésre. Az adrenalin, noradrenalin hormonok hatására a szív, a tüdő, a keringés magas szintre emelkedik, úgymond top-on van, ilyenkor élettani szabály, hogy vérnyomásunk is emelkedik - rövid ideig. Ez rendben is van, a túlélést segíti. De amikor elhúzódóan így marad, vagy amikor minden helyzetet stresszként élünk meg, akkor azt hívjuk a stresszkezelés elégtelenségének.

A megoldás a félelmeink, az aggodalmaink, az élethelyzeteink könnyedébb, reális megélése, a hatékonyabb problémamegoldás. Sokan bele menekülnek az önsajnálatba, önféltésbe, ami újabb szorongást és stresszt okoz.

Ne fogjuk rá a gyógyszerekre sem!

A gyógyszerek barátaink, azért fejlesztették ki őket, hogy segítsenek egészségünk megőrzésében, vagy annak helyreállításában! Ezt a szempontot kellene elfogadni azoknak, akik gyógyszerellenesek, minden panaszukat a gyógyszerek mellékhatásának vélnek. Hosszú listával érkeznek, ami a már panaszt okozó gyógyszereket tartalmazza. A panaszok bizarrok, látni, hogy nem a gyógyszer okozta tünet. Ilyenkor hosszas beszélgetésre van szükség, ami kiderítheti a valós lelki okot.

A gyógyszer „szegény” nem tud tiltakozni, nem tud érvelni, hogy ezeket a panaszokat nem ő okozza. De mi orvosok tehetjük, és tegyük is, legyünk az ő hangjuk, mondjuk el, hogyan hatnak, miért érdemes szedni őket, és soroljuk fel, ha van, a valós (előforduló) mellékhatást. Ha ki tudunk alakítani egy hathatós beszélgetést, akkor eljuthatunk oda, hogy páciensünk elfogadja kezelésünket, és  immár mellékhatás nélkül, panasz nélkül szedi a felírt gyógyszereit.

Sokszor elhangzó mondat, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszer bevétele után emelkedett a vérnyomása. Nyilván nem a gyógyszertől történt, hanem annak hatása kevésnek bizonyult. Ilyenkor további kiegészítő kezelésen kell gondolkodnunk, és türelmesen el kell magyarázni a vérnyomáscsökkentés folyamatát.

Ha mozog a test, mozog a vérnyomás is!

sport, a mozgás egészséges, akkor és úgy, mint minden: egyénre szabva. Döntő az életkor, a testalkat, a munka, az életkörülmények, a betegségek, a szervezet általános állapota. Az orvos, a személyi edző, a gyógytornász tud tanácsolni olyan mozgástervet, ami segít a vérnyomás normalizálásában is.

Összefoglalva: a vérnyomásunk percről percre változó érték, függ a tevekénységünktől, szervezetünk reakcióitól. Amennyiben a normális határokon belül marad (110/70 Hgmm és 140/90 Hgmm), akkor ez így abszolút rendben van. Ha rövid időre emelkedettebb, vagy alacsonyabb, akkor az ok megszűntével helyre fog billenni, különösebb következmény nélkül.

Ha viszont tartós a magas vérnyomás, na akkor jövünk mi hipertonologusok, és megoldjuk!