Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

MAITT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

MAGYAR ANESZTEZIOLÓGIAI ÉS INTENZÍV TERÁPIÁS TÁRSASÁG

Tájékoztató film a Műtéti érzéstelenítésről

Nagy sávszélességű, gyors Internet kapcsolaton a film betöltése kb. 20-30 mp-ig tart. Ha nem indul el az automatikus lejátszás, kattintson a bal egérgombbal a fekete felületre, ekkor megjelennek a lejátszásvezérlők és elindíthatja a videót.

Aneszteziológia és Intenzív Terápia

ANESZTEZIOLÓGIA ÉS INTENZÍV TERÁPIA

ANESZTEZIOLÓGIA ÉS INTENZÍV TERÁPIA

* Elnök a MAITT mindenkori elnöke,
tagjai az aktív egyetemi tanárok
és a Szakmai Kollégium
Tagozatának elnöke

dr. Csontos Csaba


Felkért referátumok:dr. Bátai István
Eredeti közlemények:dr. Mühl Diana
Összefoglaló tanulmányok:dr. Iványi Zsolt
Élettani jegyzetek:dr. Babik Barna
Esetismertetések:dr. Bobek Ilona
Folyóirat-referátumok:dr. Szentkereszty Zoltán
Webszerkesztő:dr. Nagy Géza

dr. Gál János

dr. Bogár Lajosdr. Fülesdi Béla
dr. Gál Jánosdr. Babik Barna


Pécsi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzívterápiás Intézet
7624 Pécs Ifjúság u.13
Telefon/fax: +3672535832;+3672503681
e-mail: csontos.csaba@pte.hu, bogar.lajos@pte.hu


dr. Csontos Csaba

ISSN 0133-5405 (Nyomtatott)

ISSN 2732-2459 (Online)

Lapszám választó
  • Tartalom
  • Főszerkesztői levél
  • Az OVSz, Szervkoordinációs Iroda és Központi Várólista Iroda 2024. évi szervdonációs, transzplantációs adatai és tevékenysége

    Mihály Sándor, Trnka-Szántay Kinga, Deme Orsolya, Auer Brigitta, Holtzinger Emese, SamuPásztor Ágnes, Jóna Ildikó

    Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSz) az elhunyt potenciális donorokat jelentő és gondozó kórházaktól és a transzplantációs centrumoktól független szervezetként 18 végzi éve a hazai szervkivételi riadók-, valamint 2012. óta az Eurotransplant nemzetközi szervcsere szervezet együttműködő partnereként az tagállamok közötti szervcserék koordinációs feladatait. Ennek érdekében önálló szervezeti egységként a Transzplantációs Igazgatóság működteti a Szervkoordinációs Irodát, és azon keresztül a háromszintű donor koordinátori hálózatot országos-, szervkivételi- és kórházi koordinátorokkal, valamint a Központi Várólista Irodát, továbbá 2020-tól a Nemzeti Szerv- és Szövetdonációs Tiltakozások Regiszterét is.

  • A Trendelenburg- és anti-Trendelenburg testhelyzet hatásai a légúti nyomásra és gázáramlásra laparoszkópos műtéteknél

    Bogár Lajos, Sütő Balázs, Domokos Kamilla, Csontos Csaba

    Háttér, cél: Laparoszkópos sebészeti beavatkozásoknál a kialakult magas intraabdominalis nyomás (pneumoperitoneum) és a Trendelenburg- , illetve antiTrendelenburg-testhelyzet (TTH, aTTH) jelentősen megváltoztatja a lélegeztetési és a hemodinamikai paramétereket. Korábbi vizsgálatunkban igazoltuk, hogy az alkalmazott 20 vízcm-es intraabdominalis nyomás térfogatvezérelt üzemmódban 28%-kal növelte a belélegeztetési csúcsnyomást, a tüdő és a mellkasfal dinamikus compliance 34%-kal, rugalmasság 50%-kal csökkent, a légúti ellenállás 20%-kal nőtt. Mindezek hatására a kilégzési idő 27%-kal megrövidült, az átlagos kilégzési áramlás sebessége 28%-kal emelkedett. A jelen vizsgálatunkkal azt akartuk kideríteni, hogy a pneumoperitoneum létrehozását követő TTH és aTTH milyen további változásokat okoz.
    Módszer: A lélegeztetési és a hemodinamikai paramétereket, illetve a pulzushullám érkezési idejét 30 betegen a TTH előtt és 4 perccel utána, valamint 30 másik betegen az aTTH előtt és 4 perccel utána rögzítettük. A volumenkontrollált lélegezte- -1 -1 tést 6 ml kg légzési térfogat, 12 perc légzési frekvencia, 3 vízcm PEEP, 2 másodperces belégzési idő és 1:1,5 be-kilégzési arány beállításával végeztük.
    Eredmények: A két csoport (TTH és az aTTH) nemi összetétele és testtömegindexe jelentősen különbözött egymástól, ezért csak a csoportokon belüli értékelést végeztük el. A TTH alkalmazása után 4 perccel a kilélegzési csúcsáramlás jelentősen felgyorsult, a dinamikus compliance szignifikánsan kisebb lett, a légúti ellenállás jelentősen megnőtt. Az aTTH alkalmazása során nem mutatkozott a respiratórikus paraméterek tekintetében értékelhető, azonnali változás a statisztikai elemzések során. Sem a TTH, sem az aTTH nem okozott korai változást az artériás középnyomás tekintetében. Vízszintes testhelyzetben (a testhelyzet változtatása előtt) a pulzushullám érkezési idő és a szívfrekvencia, illetve a pulzushullám érkezési idő és az életkor értékei között jelentős negatív lineáris összefüggés mutatható ki.
    Következtetés: A laparoszkópos műtéteknél kialakított pneumoperitoneum következményeként megnövekedett kilégzési csúcsáramlást a TTH tovább növeli, míg a csökkent mellkasi compliance-t tovább mérsékli. Az aTTH-nak nem volt mérhető jelentős következménye a respirációs paraméterekre.