Életének 88. évében 2024. április 2-án elhunyt Uray Éva egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszékének alapítója.
Orvosdoktori diplomát 1961-ben szerzett a Debreceni Orvostudományi Egyetemen, az akkori I.-es Sebészeti Klinika első, önálló aneszteziológus orvosa volt. Szakképesítést 1965-ben szerzett, ezt követően megszervezte az aneszteziológia és intenzív terápia utánpótlás képzését a Debreceni Orvostudományi Egyetemen. Kialakította az I-es Sebészeti Klinika intenzív osztályát, amely 1980-ban kezdte meg működését. Tevékeny részt vállalt egyetemünk vesetranszplantációs programjának megszervezésében, részt vett az ezzel kapcsolatos jogszabály kialakításában.
Kandidátusi értekezését 1984-ben védte meg „A műtőben dolgozók narkotikum terhelése és pszichoszomatikus igénybevétele” címmel. A nemzetközi szakirodalomban először számolt be a fentanyl Oddi-sphincter tónusát fokozó hatásáról.
Mind graduális, mind a posztgraduális képzésben számos generáció nevelkedett fel a kezei között. A graduális képzést 1992-től önálló kurrikulum keretében végezte, de megszervezte az aneszteziológus-intenzív terápiás szakorvos képzést a Debreceni Egyetem szakképzési régiójában és 1993-ban az önálló szakvizsgáztatást is elindította. Tevékeny részt vállalt a sürgősségi betegellátás képzésének és a mentőtiszt képzésnek beindításában, megszervezte a regionális aneszteziológus asszisztens képzést. 1999-ben megbízást kapott az önálló Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék elindítására, melyet 2003- ig vezetett.
Számos, rangos hazai és nemzetközi társaság tagja, egyebek között a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság vezetőségének tagja. Uray professzornő halálával fájdalmas veszteség érte a Debreceni Egyetem és az aneszteziológia és intenzív terápiás szakma közösségét.