Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

HÍRKATEGÓRIÁK


MHT társasági hírek>>

A MHT legfrissebb hírei


Hírkategória: Kongresszusi hírek, hírmondók
  • Együttes erővel: orvos-beteg együttműködés szerepe a hipertóniás betegek gondozásában
    [2024.09.13.] - MHT Web-szerkesztőség - Hírkategória: Kongresszusi hírek, hírmondók

    A magasvérnyomás-betegség, illetve tágabb értelemben a szív- és érrendszeri betegségek mind gyakoriságuk, mind jelentőségük kapcsán komoly népegészségügyi kihívást jelentenek. Habár rendkívül kiterjedt eszköztárral rendelkezünk a prevenciótól a diagnosztikán át a terápiáig, ezek kiaknázása és a páciensek eredményes gondozása közel sem tökéletes. A rejtett morbiditás magas, a célértékelérés alacsony, a mortalitási mutatók kedvezőtlenek

    A krónikus betegségek gondozása csapatmunka, amelyben az egészségügyi szakemberek és a beteg közötti megfelelő együttműködés kulcsfontosságú. Régóta hangoztatott közhely, hogy „csak az a gyógyszer hat, amit bevesz a beteg”. Ezt kiegészíthetjük azzal is, hogy „csak az az életmódváltás hat, amit megvalósít a páciens”. Ezek alapján világosan látszik, hogy nem elég a legmegfelelőbb eszközt kiválasztanunk, el kell érnünk, hogy a betegek éljenek is vele. Ebben a folyamatban a puszta információátadás vagy tényközlés nem elégséges. A cél az, hogy pozitív hatást gyakoroljunk a páciensekre, végső soron pedig az egészsége szempontjából kedvező, lehetőség szerint tartós viselkedésváltozást érjünk el náluk. Ebben a hatékony kommunikációnak kiemelt jelentősége van.

    Az orvosi kommunikáció minősége jelentős hatással van a betegek bizalmára és elégedettségére, ami közvetlen kapcsolatban áll a betegadherenciával, -perzisztenciával, ezen keresztül az orvosi tevékenység eredményességével. Másfelől a terápiás kimenetelen túl az orvosi elégedettséget is pozitívan befolyásolja a jó kommunikáció, míg a kiégés szempontjából védő hatással bír. Az orvosok lelki egészsége és az orvosi tevékenység eredményessége között kétirányú, pozitív kapcsolat áll fent. Ezentúl a gondozott páciensek lelki egészsége szintén kulcsfontosságú mind az együttműködés, mind a terápiás kimenetel szempontjából. Abban az esetben, ha a beteg érti, hogy az egyes események miért történnek vele, személy szerint mit profitálhat belőle és ez az ő személyes elképzeléseihez milyen módon kapcsolódik, akkor nagyobb az esély a tartós együttműködésre, terápiahűségre, ami kedvezőbb egészségügyi kimenetellel és jobb életminőséggel jár, ez kulcskérdés a hosszú távú komplex kardiovaszkuláris gondozás során.

    A kongresszuson elhangzó előadásban egy most induló kutatás bemutatása a cél, melyben az orvos-beteg konzultációval kapcsolatos beteg- és orvos-elégedettség felmérése történik a hipertónia-szakellátásban (valamint a háziorvosi praxisokban és a kardiológiai szakellátásban) történő konzultációk során. A vizsgálat további célja az elégedettséget befolyásoló tényezők, különösen a kiégés és a mentális egészség hatásának vizsgálata.

    A vizsgálat jelenleg toborzási, illetve etikai engedélyeztetési szakaszban van, így van lehetőség további érdeklődő orvos kollégák csatlakozására az ország bármely pontjából. A részvétellel kapcsolatos további információk a szerzőtől kaphatók.

    A vizsgálat eredményei révén várhatóan pontosabb képet kapunk arról, hogy milyen tényezők befolyásolják a páciensek, illetve az orvosok elégedettségét, valamint az orvos-beteg együttműködést a hipertóniagondozásban részt vevő szakellátásban történő konzultációk során. Ezen konzekvenciák hozzájárulhatnak a magasabb színvonalú orvosi tevékenységhez, ugyanis az egyre fejlődő technológiák korában sem szabad elfelednünk, hogy nekünk, orvosoknak a kommunikáció is fontos munkaeszköz, elvégre a „szánk mindig kéznél van”.

    Dr. Mohos András

Vissza

HÍRKATEGÓRIÁK


MHT társasági hírek>>