A magasvérnyomás-betegség a Magyarországon leggyakrabban előforduló népbetegség, megközelítőleg 3 millió ember érintett, ezért számos esetben „epidemiológiai járványról” beszélnek, amikor erről a betegségről esik szó.
A hipertónia tipikusan a modern életvitellel összefüggő betegség, kialakulásában a genetikai tényezők mellett, a helytelen életmódnak, a túlsúlynak, a dohányzásnak, illetve a krónikus stressznek egyaránt fontos szerepe van.
A betegség gyakran nem jár látványos tünetekkel, így akár éveken át is folytatódhat például az érrendszer károsodása, anélkül, hogy erről az érintettnek bármilyen sejtése is lenne. Bár a magas vérnyomás felismerése egy egyszerű, és szinte bárhol elvégezhető vizsgálattal (vérnyomásméréssel) megoldható, mégis sokaknál csak későn, már a szövődmények jelentkezésekor ismerik fel a problémát. Ezért kiemelten fontos az öngondoskodás, annak részeként az otthoni vérnyomásmérés, hiszen a többször mért, 140/90 Hgmm-es értéket meghaladó vérnyomás figyelmeztető jel, amely észlelésekor mielőbb orvoshoz kell fordulni, hogy időben felismerhető legyen a betegség, és elkerülhetőek legyenek az olyan súlyos szövődmények, mint a szívinfarktus, a szélütés vagy a vesebetegség.
Nem véletlen tehát, hogy az idei világnap szlogenje is az otthoni vérnyomásmérés fontosságát helyezi a középpontba: Ismerd meg vérnyomásod, és tartsd célérték alatt! (Know Your Numbers and Target Your Blood Pressure). Ugyanis mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy egyrészt elkerüljük, másrészt időben felismerjük, harmadrészt pedig a szövődmények elkerülésre érdekében a kezelőorvosunkkal együttműködve, megfelelően kezeljük a betegségünket.
A vérnyomásmérés jelentősége kettős:
• Kulcsszerepe van a felismerésben, azaz a magasvérnyomás-betegség diagnózisának felállításában. Érdemes minden, nagyobb kockázattal rendelkező személynek rendszeresen, ha lehetősége van rá, akkor otthon is megmérni, vagy megméretni a vérnyomását. Rizikócsoportba tartozók az elhízottak, dohányozók, akiknek már ismert szív- és érrendszeri problémájuk van, vagy azok, akiknek a családjában már előfordult magasvérnyomás-betegség. Ugyanakkor minden felnőttnek, rizikócsoporton kívül is érdemes évente ellenőriztetnie vérnyomását, hiszen a hipertónia kezdetben tünetek nélkül jelentkezik és károsítja az ereket!
• A már felismerésre került beteg esetében az otthoni vérnyomásmérés az orvos-beteg együttműködés fontos eszköze, hiszen az otthon mért értékek pontosabb képet adnak a kezelőorvos számára a terápia sikerességéről, mint a rendelőben, egyszer mért érték, hiszen otthon rendszeresen, több alkalommal meg tudjuk mérni vérnyomásunkat, és fel tudjuk jegyezni azt a vérnyomásnaplóba, amelyet meg tudunk mutatni a kezelőrvosunknak a kontrollvizsgálat alkalmával.
Az otthoni vérnyomásmérés szabályai:
1. Győződjön meg róla, hogy a mandzsetta megfelelő méretű – mielőtt vérnyomásmérő készüléket vesz, mérje meg felkarja kerületét, és válassza a megfelelő méretet.
2. Legyen nyugodt – ne igyon koffeines üdítőt vagy kávét, ne végezzen megerőltető fizikai tevékenységet a mérést megelőző 30 percben.
3. Üljön a megfelelő testtartásban – a vérnyomásmérés során egyenes háttal üljön, támassza hátát a szék támlájának. Ne keresztezze végtagjait. Tartsa lábát egyenes tartásban a padlón, a karját fektesse egy kemény felületre oly módon, hogy felkarja a szív magasságában helyezkedjen el.
4. Mindig több mérést végezzen – ahányszor méri a vérnyomását, mindig végezzen el két vagy három mérést egy percnyi különbséggel, és jegyezzen fel minden eredményt.
5. Mindig ugyanakkor mérjen – mivel a vérnyomás folyamatosan változik fontos, hogy vérnyomását mindig azonos időpontban mérje meg. A javasolt időpontok: reggel, rögtön a felkelés után, majd este érdemes megismételni.
6. Mindig írja fel a kapott eredményt.