A koronavírus-fertőzöttek klinikai jellemzői, illetve a fertőzés miatt bevezetett intézkedések számos kérdést vetnek fel a hipertóniás betegek ellátása kapcsán.
Ezek közül az egyik legfontosabb az, hogy vajon a hipertónia az új típusú koronavírus-fertőzés kockázati tényezője-e, azaz milyen a magasvérnyomás-betegség gyakorisága a fertőzött betegek körében és van-e összefüggés a fertőzés és a hipertónia jelenléte között? Ezek a kérdések már az első megfigyeléses vizsgálatok publikálásánál felmerültek a hipertónia rendkívül magas populációs gyakorisága miatt.
A járvánnyal sújtott területekről szóló és rendelkezésre álló beszámolók alapján a vírusfertőzést megkapó betegek között jelentős számban (15–50%) fordulnak elő hipertóniások. A megfigyeléses vizsgálatok azt mutatták, hogy amennyiben a betegség lefolyását és kimenetelét nézzük, akkor azt találjuk, hogy a hipertóniások között több volt a súlyos lefolyású betegség és több esetben végződött az infekció halállal.
Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen beszámolók retrospektív módon gyűjtött adatokat feldolgozó, leíró statisztikát alkalmaztak. A megfigyeléses vizsgálatok nem bizonyítják, hogy a hipertónia önmagában okozója a súlyosabb lefolyásnak. Azok az elméleti megfontolások, amelyek az ACE-2 (a koronavírus celluláris receptora) hipertónia kapcsán észlelt fokozottabb expressziója kóroki szerepét hangsúlyozzák a fertőzés súlyosabb kimenetelében, nem egyértelműek. Különösképpen azért, mert eddig semmilyen adat nem igazolta, hogy a hipertóniának önmagában bármilyen hatása lenne bármilyen fertőzés lefolyására vagy éppen súlyosságára (szemben pl. a diabétesszel). Természetesen kézenfekvő magyarázat lehet a hipertónia fertőzöttek között észlelt fokozott előfordulására, hogy az idősek fogékonyabbak a fertőzésre és jól ismert, hogy a hipertónia nagyon szoros korfüggést mutat, így az idősebb populációban több a fertőzött és több a hipertóniás is.
Ezt a feltételezést támasztja alá Williamson és munkatársai 2020 derekán a világ legrangosabb tudományos folyóiratában, a Nature-ben közölt publikációja. Ebben a cikkben azt vizsgálták, hogy vajon melyek a COVID halálozásért leginkább felelős kockázati tényezők. Ehhez egy hatalmas adatbázist (OpenSAFELY) használtak fel, amelyben az angliai Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (National Health Service of England) által biztosított angol lakosság 40%-ának adatai szerepelnek. A több mint 17 millió felnőtt adatát vetették össze a 10 926 COVID-19 okozta halálesettel. Azt találták, hogy az idősebb életkor mellett a férfi nem, a diabétesz jelenléte, a súlyos asthma, a fekete vagy ázsiai rasszhoz tartozás még más faktorra történt illesztés után is jelentősen emelte a halálozási kockázatot, ugyanakkor a hipertónia esetében ezt nem tudták igazolni.
Összefoglalva úgy tűnik tehát, hogy a hipertónia önmagában nem növeli a COVID-fertőzés halálozását, ugyanakkor a COVID-fertőzöttek jelentős hányada hipertóniás, akiknek az ellátása a pandémia idején is kiemelten fontos cél kell, hogy maradjon.
Dr. Járai Zoltán