Az első Magyar Hypertonia Symposiumot 1991-ben dr. Török Eszter, dr. de Châtel Rudolf és dr. Farsang Csaba szervezte az Európai Hypertonia Társaság (ESH) Milánóban tartott kongresszusának szatellitarendezvényeként. Ezen a kongresszuson az a tény, hogy több mint 400 magyar résztvevő volt, már jelezte a téma iránti nagy hazai érdeklődést. Itt emeljük ki dr. Illyés Miklós vitathatatlan érdemeit, hiszen ő szervezte meg 1991- ben az I. és 1992-ben a II. ABPM-szimpóziumot és alapvető szerepet játszott az ambuláns vérnyomás-monitorozás hazai elterjesztésében, a Meditech Kft. alapítójaként az első magyar ambuláns vérnyomásmonitor, a Meditech ABPM 1 kifejlesztésében.
Az 1992-es szimpóziumon több mint 100 résztvevő jelenlétében dr. Nagy László főorvos úr javasolta a Magyar Hypertonia Társaság megalapítását. Javaslata osztatlan sikert aratott, ezért a következő évben, az 1993-ban összehívott tudományos kongresszuson megalakult a Magyar Hypertonia Társaság (MHT). A Társaság célul tűzte ki, hogy ösztönözze és kordinálja a szakmai és tudományos munkát a hypertonia területén, fejlessze a hazai, az európai, valamint a világ minden részére kiterjedő, nemzetközi kapcsolatokat és aktívan hozzájáruljon a hypertoniás betegek ellátásának javításához. Ezen célok a harmincéves MHT tevékenységének változatlanul a lényegét jelentik.
Az MHT taglétszáma a kezdeti 120-ról gyorsan növekedett, így a 2007. év végére az MHT-nek közel 1600 tagja volt. Támogattuk és támogatjuk a magyar kutatási eredmények megismerését hazai és külföldi fórumokon. Az MHT kiemelkedő feladatává vált a hipertonológia területén a magas szintű hazai képzés, szakképzés és továbbképzés támogatása.Bekapcsolódtunk az európai és nemzetközi hypertoniatársaságok életébe. A továbbképzések szervezésével, a feltétel- és a vizsgarendszer meghatározásával elősegítettük és elősegítjük a mára már hivatalosan elismert hazai, valaminta nemzetközi akkreditációjú európai hipertonológusképesítés megszerzését.
Megszerveztük és szakmailag elismertük a hypertoniaellátó helyeket. Számos, a hypertoniatudomány egy-egy speciális területével foglalkozó munkacsoportot szerveztünk. Tevékenységünk elismeréseként az Európai Hypertonia Társaság hazánkban is akkreditált hat ellátóhelyet mint Hypertension Excellent Centert.
Számos külföldi szaktekintélyt tiszteletbeli taggá fogadtunk. A kiemelkedő társasági munka elismerésére megalapítottuk a Török Eszter‑, a Marosvári Miklós- és a Kiss István-díjakat. Kongresszusunkra rendszeresen meghívott külföldi (portugál, olasz, német, horvát, szlovák, román és szerb) kollégák nagy örömmel látogatnak el hozzánk. Külön kiemeljük a Portugál Hypertonia Társasággal 2008 óta rendszeresen, utóbbi években két alkalommal, a Horvát Hypertonia Társasággal és a Szlovák Hypertonia Társasággal évente szervezett közös szimpóziumainkat.
Fájó szívvel, ugyanakkor nagy tisztelettel emlékezünk Társaságunk két volt elnökére, akik sajnos már nem jöhetnek el a jubileumi kongresszusra. De Châtel Rudolf és Kiss István professzorok lelkesedése, a hypertoniatudomány iránti elkötelezettségük és a Társaság érdekében végzett elévülhetetlen munkájuk példaként szolgál mindannyiunknak.
Társaságunk aktív tevékenységgel, illetve elvi, szakmai támogatással részt vett és ma is részt vesz különböző szakmai-tudományos programokban. Ki kell emelnünk ezek közül néhány nagyon sikereset, pl. a Világbank támogatásával megszervezett Effective Control of Hypertension (ECHP) projektet, a Guideline And Practice (GAP), a Hypertonia időskorban és diabetes (HÍD), a Tartsa jó karban (TJK) programokat.
Összefogva az egészségipar elkötelezett szereplőivel újabb és újabb nagyszabású projektekbe kezdhettünk. Az Éljen 140/90 Hgmm alatt elnevezésű program hozzájárult ahhoz, hogy 2007-ben a regisztrált hypertoniás betegek 44,2%-a elérte a(z akkori) célértéket (<140/90 Hgmm). Az ÉRV program, melyben hypertoniás betegek körében az alsó végtagi tünetmentes perifériás érszűkület szűrővizsgálata történt, felhívtam a figyelmet a tünetmentes szervkárosodás prognosztikai jelentőségére. A Hypertonia Regiszter, majd a Hypertonia Regiszter 2018–2023, valamint az ABPM Regiszter a rendelői és a rendelőn kívüli vérnyomásmérés rutinszerű alkalmazásának fontosságát támasztja alá egész országra terjedő adatgyűjtés révén. Mikor ezeket a sorokat írjuk, már több mint 4 millió rendelői vérnyomás és 24 ezer ABPM-adat áll rendelkezésünkre, amelyek tudományos feldolgozása révén pontos képet kaphatunk a hazai hypertoniaellátás eredményeiről és feladatairól. A betegek otthoni vérnyomásmérésének segítésére hozzájárultunk a KardioNapló és a Habita applikációk kifejlesztéséhez.
A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékével közösen indított PROJEKT program célkitűzése a megfelelő vérnyomáskontroll arányának javítása. Szakmai támogatással részt vettünk a Kardiometabolikus programban, a Kistérségi egészségügyi programban és a Nők kardiovaszkuláris rizikója programban, illetve a Gyógyszerészi gondozás hypertoniaprogramjában.
A Magyar Nephrologiai Társasággal közösen szerkesztett tudományos folyóiratunk, a Hypertonia és Nephrologia évente hat alkalommal jelenik meg. Hiszünk a betegedukáció fontosságában, ezért támogatjuk a betegeknek szóló Hypertonia – A vérnyomásmagazin lap megjelenését. Aktívan fejlesztettük az Intellimed Kft.-vel közösen honlapunkat, amely immár otthont ad a betegeknek szóló ismeretterjesztő oldalnak is, akárcsak a kollégák számára működtetett online továbbképzési felületnek.
Társaságunk szakmai munkáját alapvetően segítette és segíti az egészségipar: a gyógyszer- és műszergyártók szervezési és anyagi támogatása. Nekik ezúton is köszönetet mondunk.
A 30., jubileumi kongresszusunkra rendkívül gazdag programmal és sok meglepetéssel készülünk. A technikai szervezésben segítséget ismét a jól bevált Expert Quality nyújt. Bizton állíthatjuk, hogy a kongresszus a szakmai képzés mellett igazi ünnepi esemény lesz, amelyre szeretettel várjuk önöket a megszokott helyszínen, az őszi Balaton partján, Siófokon.
Prof. dr. Farsang Csaba
az MHT 30. kongresszusának elnöke
Prof. dr. Járai Zoltán
az MHT elnöke