A Magyar Hypertonia Társaság (MHT) 2014. május 17-én a Hypertonia Világnapja alkalmával szakmai kongresszust is tartott Társaságunk. Kiemelt szempont volt a témakörök között, a lakosságnak szóló felvilágosító, egészségmegőrző és betegségszűrő program tevékenységének ismertetése is szakmai fórum keretében. A tapasztalatok alapján Társaságunk a következő években is hagyományosan meg kívánja rendezni a Tavaszi Kongresszusát, melynek keretében sor kerül az előző gazdasági évet záró, mérlegbeszámolót elfogadó közgyűlésre is.
A MHT közgyűlésén Finta Ervin pénztáros beszámolt a Társaság gazdasági helyzetéről, a tavalyi kongresszus pénzügyi eredményességéről, a tudományos munkák támogatásáról, illetve a kiadásokról és bevételekről, a vagyoni helyzetről. Az Ellenőrző Bizottság jelentése urán a Közgyűlés elfogadta a beszámolót. Sor került a szükségessé vált Alapszabály módosításra, valamint megválasztásra került az Alapszabály módosítással összhangban Társaság Vezetőségének 4 póttagja.
Prof. Dr. Kiss István az MHT Elnöke ismertette a Hypertonia világnappal kapcsolatban a magasvérnyomás betegség jelentőségét és a magyarországi epidemiológiai helyzetet. Beszámolt arról, hogy a 23/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet kiegészítéseként lehetővé vált a hypertonologia licenc vizsga elvégzése a meglévő belgyógyászati, gyermekgyógyászati, geriátriai, háziorvostani, kardiológiai, nephrologiai, szülészeti és nőgyógyászati, és endocrinologiai szakképesítés mellett. A képzés és a vizsga feltételeit és a képzési menetrend is meghatározásra került, így a gyakorlati lépések is elindultak. A négy egyetemen hipertonológia szakmai grémiumok alakultak, melyeknek illetékessége van a képzési terv meghatározásában és a vizsgára bocsátás feltételeiben. A szakmai és szervezeti vitában megbeszélésre került az is, hogy milyen lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a már elismert hypertonologusok mily módon nyerhetik el a licencet.
Prof. Dr. Kiss István a Társaság elnöke, a Prof. Dr. Járai Zoltán a Társaság főtitkára a Kongresszus első szünetében sajtótájékoztatót tartott, ahol beszámoltak a hypertonia betegség helyzetéről, a Társaság célkitűzéseiről, eredményekről, valamint a hypertonologus képzés jelenlegi helyzetéről. Kékes Ede professzor az „Éljen 140/90 alatt" Program koordinátora ismertette a program 8 évének legfontosabb eredményeit és a betegek kiemelt gondozásának jelentőségét a vérnyomás célérték elérésében.
A Kongresszusnak három fő témája volt:
1. Az
"Éljen 140/90 alatt" Program összefoglaló értékelése. Dr. habil. Barna István, Prof. Dr. Kiss István és Prof. Dr. Kékes Ede előadásaiból a Kongresszus résztvevői tájékoztatást kaptak arról, hogyan illeszkedett a program a nemzetközi és hazai irányelvekhez, a Szív- és Érrendszeri Nemzeti Programhoz és Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramjához.
Ismertetésre került, hogy a program sikere (a célérték minél nagyobb arányú elérése) abban rejlett, hogy az orvos, beteg, ápoló, gyógyszerész kapcsolatrendszert új alapokra helyezték. Közvetlen kommunikációs csatornákat alakítottak ki a társadalommal, felhasználva a média (újság, TV, weblap, stb.) minden lehetőségét, valamint a betegek gondozásának új eszközeit (otthoni vérnyomásmérés, gyógyszeradagoló, zöld recept, lépésszámláló, stb.) alkalmaztak és ezekkel már 60-80%-os arányban voltak képesek vérnyomás célértéket elérni a Tudatos Törődés Alprogram részeként.
2. Ismertetésre és vitára került az összeállított új szakmai irányelv („
A hypertonia betegség kezelése"). Számos hozzászólás és észrevétel történt, melyek figyelembevételével fog elkészülni a végleges változat még az első félévben.
3. A harmadik főtéma címe „
Hipertonológia és a családorvosi gyakorlat". A kerekasztal megbeszélés résztvevői a négy Orvostudományi Egyetem Családorvosi Tanszékeinek vezetői, illetve megbízottjai voltak.
4. A Kongresszuson 6 bejelentett szabadelőadást tartottak, nagy sikerrel.
Prof. Dr. Kékes Ede