A krónikus vesebetegség az egyik leggyorsabban növekvő globális egészségügyi probléma, amely magas egyéni, egészségügyi és társadalmi költségekkel, valamint magas halálozási aránnyal jár. A betegség átlagban minden hét felnőttből egyet érint, ami világszerte 850 millió embert jelent. Jelenleg nincs gyógymód erre a fájdalom nélkül, csendben jelentkező betegségre. Általában mire diagnosztizálják a vesebetegséget, a vesék visszafordíthatatlanul károsodnak, és végül szervpótló terápiára (dialízis, transzplantáció) van szükség.
A nefrológia szakmai területén általánosan elfogadott vélemény szerint a vesefunkció látványos javulása vagy visszaállítása csak a veseszövet regenerációjával lenne elérhető. Ennek befolyásolására azonban eddig nem rendelkeztünk semmilyen eszközzel, hiszen nem ismertük a folyamat részleteit.
A Semmelweis Egyetem Doktori Iskola egyik témavezetőjének, Dr. Peti-Peterdi Jánosnak régi személyes és szakmai küldetése hogy gyógymódot találjon a vesebetegségre. Kutatócsoportja a Journal of Clinical Investigation mostani számában számol be egy új mechanizmus felfedezéséről, amellyel a veseszövet képes helyreállítani és regenerálni önmagát (https://www.jci.org/articles/view/174558).
A teljes kutatási eredmény megtekinthető a kapcsolt dokumentum alatt!