Ezzel kapcsolatban – különös tekintettel a fokozott média érdeklődésre – az MHT a következőket kívánja leszögezni:
1. Ez egy régóta vizsgált és ellentmondásos eredményeket mutató terület. Ugyanakkor az ACE-gátlók hasznát az összhalálozás markáns csökkentésében számos eddigi vizsgálat igazolta.
2. A 2018 évi, a hipertónia ellátásáról szóló ESH/ESC irányelv alapján az ACE-gátlók és az ARB-k egyformán alkalmasak a vérnyomás csökkentésére és ezzel együtt mind a halálozást, mind a szív- és érrendszeri betegség gyakoriságát jelentősen csökkentik.
3. Az elemzésnek – mint minden tudományos eredménynek vannak korlátai:
a.) A további jellemzők figyelembevételének a hiánya (családban előforduló tüdőrák, szocioökonómiai státusz, diéta, sugárzás vagy azbeszt expozíció).
b.) Kevés az adat a dohányzásról. Csak az ismert, hogy aktív, korábbi, vagy nem dohányzó a vizsgálatban résztvevő; a dohányzás mértéke és időtartama nem.
c.) Lehetséges, hogy az ARB-k alkalmazása esetén csökken a kockázat (és nem az ACE-gátlók alkalmazása esetén nő).
d.) Az ACE-gátló intolerancia miatt megjelenő köhögés a tüdőrák korai felismerésében szerepet játszhat.
Összefoglalva: A jelen vizsgálat bár felveti a hosszútávon alkalmazott ACE-gátló kezelés hatását a tüdőrák rizikójának emelkedésére, de azt egyértelműen nem igazolja. A szerzők szerint is további vizsgálatok szükségesek a kérdés pontosabb megítéléséhez.
Mindezek alapján az Magyar Hypertonia Társaság leszögezi, hogy jelenleg semmilyen változtatást nem tart szükségesnek a betegek kezelését illetően, a 2018-ban megjelent európai hipertónia ajánlás változatlan követését tartja szükségesnek.
Az MHT napi szinten követi a híreket és tájékoztatással lesz újabb információ birtokában.
Magyar Hypertonia Társaság