Az adatok naplóban történő vezetése segíti, hogy hosszabb távon, visszamenőleg is vérnyomásértékei legyenek, s arról időről-időre a kezelőorvosnak is beszámolhasson
A rendszeres önellenőrzés segíti, hogy ismerje betegségét, a változásokat és a panaszok, a gyógyszerek hatásánakesetleges összefüggéseit. Ehhez rendszeres mérésekre, a mérések adatainak rögzítésére van szükség. A vérnyomásmérésta kezelés beállítása vagy módosítása idején naponta többször is el kell végeznie. Később, ha a gyógyszerhatása kialakult, és az állapota stabil, az önellenőrzésekre ritkábban kell sort keríteni. Megfelelő információkat akkorkaphat, ha a "kritikus" időpontokban több mérést végez. Az adatok naplóban történő vezetése segíti, hogy hosszabbtávon, visszamenőleg is vérnyomásértékei legyenek, s arról időről-időre a kezelőorvosnak is beszámolhasson. A naplóegy oldala egy hónap vérnyomásmérési eredményeinek feljegyzését teszi lehetővé. Ezen vezethető a szisztolés(felső), a diasztolés (alsó) vérnyomás és a pulzusszám értékei. A napi gyógyszeradag rögzítése önmaga és az orvosaszámára is emlékeztetőül szolgálhat.
Mi történhetett, ha a mérési eredmény kiugróan magas vagy alacsony?
A kezelési előírások betartása mellett a vérnyomás általában csak minimálisan ingadozik. Akkor lehet elégedettaz eredménnyel, ha a vérnyomásértékek 5 Hgmmnél kisebb ingadozással, 120/80 Hgmm körüli értékűek és apulzusszám nyugalomban, vagy rövid idővel fizikai terhelés után 70-80 ütés percenként. Egy-egy mérés alkalmávalennél nagyobb vagy kisebb, akár különösen magas vagy alacsony értékeket is mérhet.
A szokásostól eltérő eredmény oka lehet:
- pontatlan mérés, technikai hiba. Erre akkor gyanakodhatunk, ha ez panasszal nem jár, vagy ha a szisztolés és a diasztolés érték között minimális a különbség (például 160/135Hgmm).
- fizikai aktivitás, pszichés terhelés, stresszhelyzet,
- a szívműködés szabálytalan, extra ütések lépnek fel, vagy egyéb okból rendetlen, magával a hipertóniával vagy egyéb betegséggel függ össze a vérnyomás egyensúlyi állapotának megváltozása.
Mi a teendő, ha a szokásostól jelentősen eltérő vérnyomásértéket észlel?
Öt perces várakozás, nyugalmi állapot után meg kell ismételnie a mérést. Ehhez tanácsos a mandzsettát levenni,újból, pontosan felhelyezni, a kart ellazított helyzetben tartva újra mérni. Ha az ismételt mérés közel normálisértékű, akkor az előzőt nem kell feljegyezni, és "kórosnak" tekinteni, illetve a szokásos kezelésen önkényesen változtatni,soron kívül gyógyszert bevenni, vagy más gyógyszer szedését elkezdeni.
Ha a vérnyomás jelentős változását észleli és:
A kiváltó okot valószínősíteni tudja, például rendkívüli fizikai vagy pszichés terhelés, a szokásostól eltérő élvezeti szerfogyasztása (alkohol, kávé, cigaretta stb.), akkor tanácsos lepihenni és 5-10 perces, vagy hosszabb várakozás után amérést megismételni. Amennyiben a vérnyomás eltérése továbbra is jelentős, feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát.