Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Szórakozás 2024.09.23. MKT
Az MKT legfrissebb hírei

Igaz vagy hamis? Ha kiveszünk egy sejtet a szívből egy petricsészébe, az továbbra is pulzálni fog!

Ön szerint igaz ez az állítás? Eláruljuk!


A szívizomsejtek (kardiomiociták) önállóan is képesek működni. A szív saját elektromos impulzusokat generál, amelyek koordinálják a szívverést. Ezért ha egy szívizomsejtet izolálnánk a testből, az még mindig képes lenne összehúzódni és pulzálni, mert a sejt belső ritmusa és elektromos aktivitása lehetővé teszi ezt. Ezt a jelenséget a szív "automatikus" tulajdonságának nevezik, amely lehetővé teszi, hogy a szívverés az agytól függetlenül is működjön egy ideig.

Az elektromos jel a szív egy speciális részéből, a színuszcsomóból (szinoatriális csomóból, SA-csomó) indul ki. Ez a csomó felelős a szív elektromos impulzusainak elindításáért. Azért nevezik a szív "természetes pacemakerének" (ritmusszabályozójának), mert ez a rész határozza meg a szívverések ütemét. Amikor az SA-csomó kibocsát egy elektromos impulzust, ez a jel végighalad a szívizom sejtjein, és összehúzódásra készteti őket, ami lényegében a szívverést jelenti. A színuszcsomó helyileg a szív egy apró területe, amely a jobb pitvar felső részében található.

A válasz tehát: ha egy szívizomsejtet kivennénk a testből, az egy ideig még mindig képes lenne összehúzódni, mert az elektromos impulzusok belső ritmus alapján jönnek létre. A szív ritmusát ugyanis alapvetően a saját belső elektromos rendszerének köszönheti, nem pedig közvetlenül az agy irányítja. 

Ez is érdekelheti

Vérrögképződés - a hosszú repülőutak különösen kockázatosak

Új gyógyszer pókméregből: áttörés lehet a szívinfarktus kezelésében

Vérrög a tüdőben - tüdőembólia, thromboembolia

Az alvás és a szívbetegségek kapcsolata: hogyan hat a pihenés a szív egészségére?

Szex és szívbetegség: fontos kérdések férfiaknak és nőknek egyaránt

Félelem az állapotunkat jelző információtól - természetes, de tenni kell ellene