Két magyar orvos történelmet írt Csádban. Ebben az afrikai országban a háborúk, az éhínség és az egészségügyi infrastruktúra szinte teljes hiánya állandó kihívást jelent, ahol a modern orvosi technológia szinte elérhetetlen luxus. A misszió során három pacemaker-beültetést hajtott végre két magyar orvos. Dr. Toldy-Schedel Emil és Dr. Hartyánszky István szívsebész nemcsak gyógyított, hanem a szakmai fogásokra tanította is a helyi szakembereket. Ezen túlmenően olyan eszközöket hagytak hátra, amelyeket helyi körülmények között is könnyen lehet javítani és karbantartani.
„A helyi orvosok tudással rendelkeznek, de hiányoznak az eszközök és a tapasztalat az ilyen típusú beavatkozások elvégzéséhez” – mondta Dr. Toldy-Schedel Emil kardiológus, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója Kun J. Viktóriának adott interjújában.
„Az ország, ahol nincs mentő, ahol kuruzslók és varázslók próbálnak a panaszokon enyhíteni, ha tényleg nagy a baj, ahol teherautóval viszik be a beteget a kórházba, akivel azután többnyire nem is tudnak mit kezdeni, még az ország legmagasabb szintű gyógyító helyén sem.”
A misszió során most olyan innovatív technikákat is alkalmazott a csapat, amelyek a helyi körülményekhez igazodva megteremtették a modern orvosi technológiák használatának alapjait olyan országokban, ahol az erőforrások jelentősen korlátozottak. A mostani akció célja a súlyos szívritmuszavarral küzdő helyi betegek életének megmentése volt.
Az elmúlt két hónapban a Budapesti Szent Ferenc Kórház által koordinált egészségügyi önkéntesek több mint 140 munkanapot töltöttek Csádban, ahol menekülteket láttak el, kórházi munkát végeztek és oktatási programokat tartottak. A programok hátterét a Hungary Helps - Magyarország segít Program biztosította.
Emellett a képzés nem áll meg Csádban: a helyi orvosok hamarosan a Semmelweis Egyetemen folytathatják tudásuk bővítését, és évente több alkalommal terveznek továbbképzéseket tartani számukra.
A Kun J. Viktória által készített interjút teljes terjedelméban az Elitmed oldalán olvashatják.
A hiteles tartalom mindig Szívderítő!
Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!