A terápiás hűség (compliance) fogalma azt jelenti, hogy a betegek mennyire követik az orvos által előírt kezelési terveket és gyógyszerszedési utasításokat. A kifejezés az 1970-es években kezdett elterjedni az orvosi gyakorlatban. A terápiás hűség fontos mérőszám az egészségügyi ellátás hatékonyságának értékelésében, hiszen megmutatja, hogy a betegek mennyire tartják be a terápiás előírásokat. Ezt különböző módszerekkel lehet mérni, például a betegek visszajelzései, gyógyszerszedési naplók, illetve gyógyszerkiváltási adatok elemzésével. A megfelelő terápiás hűség javíthatja a kezelés eredményességét és hosszú távon pozitívan befolyásolhatja a betegek egészségi állapotát.
A betegek együttműködésének hiánya komoly problémát okozhat, hiszen emiatt a terápia gyakran félbemarad. Ez különösen igaz néhány, az életkilátásokat, életminőséget bizonyítottan javító gyógyszer (például vérlemezkegátló szerek, koleszterinszint-csökkentő készítmény) esetében, amelyek csak akkor hatásosak, ha azokat tartósan szedik.
Például az infarktuson átesett betegeknek alig fele váltja ki egy év után a szükséges statin-típusú koleszterincsökkentőt, pedig a kórházi elbocsátáskor közel 100 százalékuknak beállítják a megfelelő dózist az újabb szív- és érrendszeri katasztrófa elkerülése érdekében.