Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Betegségek 2024.11.27. MKT
Az MKT legfrissebb hírei

Aortarepedés - műtét nélkül gyógyíthatatlan

Az utcán vagy otthon bekövetkező aortarepedés – vagyis az aorta érfalának szakadása – sajnos rendkívül alacsony túlélési eséllyel jár. Az ilyen esetek gyors vérvesztéssel és vérnyomáseséssel járnak, ami perceken belül sokkos állapothoz és halálhoz vezethet. Az életmentéshez elengedhetetlen a sürgős sebészeti beavatkozás, de ahhoz el kellene jutni a műtőig.


Miért alacsonyak a túlélési esélyek utcán bekövetkező aortarepedés esetén?

Az aortarepedés egy rendkívül súlyos állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Ha az utcán következik be, a túlélési esélyek drasztikusan csökkennek az alábbi okok miatt:

1. Gyors vérveszteség és vérnyomásesés

Az aorta repedése során a vér gyorsan kiáramlik az érpályából, ami drámai vérnyomáscsökkenést okoz. Ez az életfontosságú szervek oxigénellátását veszélyezteti, ami rövid idő alatt ájulást és akár halált is okozhat.

2. Azonnali orvosi beavatkozás szükségessége

Az aortarepedés kizárólag sürgős műtéti beavatkozással kezelhető, ahol az orvosok összevarrják vagy cserélik a sérült érszakaszt. Az újraélesztés önmagában nem oldja meg a problémát, hiszen a vérzés folytatódik, és a keringés helyreállítása csak ideiglenesen lehetséges. Már 5-10 perces vérzés is végzetes lehet. Az újraélesztés egy rövid időre átmenetileg fenntarthatja a keringést, de az alapvető problémát – a szivárgó vérzést – nem oldja meg.

3. Kórházi ellátás

Mire a beteg kórházba kerül, gyakran olyan mértékű vérveszteséget szenved, hogy a szervi oxigénhiány miatt maradandó károsodások keletkeznek. Még a gyors műtéti beavatkozás sem garantálhatja a túlélést, ha a létfontosságú szervek már károsodtak.

A statisztikai esélyek

Az aortarepedés (különösen az akut forma) halálozási aránya nagyon magas. A statisztikai adatok nem egyformák, de jóval többen halnak bele, mint akik túlélik.

  • Kórházba érkezés előtti halálozás - A betegek 65-75%-a már a kórházba szállítás előtt életét veszti a repedés következtében kialakuló belső vérzés miatt. A gyors vérveszteség miatt a keringési rendszer összeomlik, az oxigénellátás megszűnik, így a beteg gyorsan eszméletét veszíti, majd meghal. A korai halálozás vezető oka a pericardiális tamponade (szívburoki vérgyülem) kialakulása.
  • Sebészeti ellátásig eljutók túlélési aránya - Azoknál, akik elérik a kórházat, és megkezdik az előkészületeket a sebészeti beavatkozáshoz, a túlélési arány javul, de még mindig magas, kb. 10%-os a halálozási kockázat a műtét során vagy közvetlenül utána. Ez azt jelenti, hogy a műtétet elérők közül is csak körülbelül 10-20%-nak van esélye a teljes felépülésre.

Mi történik az aortarepedés során?

  • Belső vérzés: az aortarepedés hatására a vér az érpályából a test üregeibe áramlik, ami eredményét tekintve olyan, mintha a beteg külsőleg vérezne el, tehát az érrendszerből eltűnik a vér. 
  • Vérnyomásesés: a vér távozása az érpályán kívülre gyors vérnyomáscsökkenést okoz, ami lelassítja vagy megszünteti az oxigénszállítást az életfontosságú szervekhez. A szív, az agy és a tüdő oxigénhiányos állapotba kerülnek.
  • Sokk és ájulás: a gyors vérveszteség és a vérnyomásesés sokkos állapotot eredményez, amit eszméletvesztés követhet.
  • Halál: ha a vérzés nem állítható meg, a szervezet oxigénellátása megszűnik, ami halálhoz vezet.

A hiteles tartalom mindig Szívderítő!

Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!

Címke felhő

aorta aortarepedés

Ez is érdekelheti

Az 50 év alattiak szívinfarktusának veszélyei

Hat európai ország orvosai így látják a mesterséges intelligencia jövőjét

Mi az a lábon kihordott infarktus?

Hamisítottak egy videót, amelyben látszatra a Semmelweis Egyetem rektora lebeszéli a betegeket a gyógyszerszedésről

A stroke megelőzése: fontos tudnivalók és teendők

A szív leggyakoribb jóindulatú daganata: a myxoma