Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Terápiák 2025.01.30. Debreceni Egyetem
Az MKT legfrissebb hírei

Debrecenben már tíz éves a kardiológiai rehabilitációs osztály

A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján 2015 januárjában kezdte meg működését a rehabilitációs osztály, ahol szívműtéten, valamint infarktuson átesett betegek teljes felépülését segítik. A rehabilitáció fontos része a gyógytorna mellett a betegek képzése is. A páciensek a klinika szakembereitől hasznos tanácsokat kaphatnak többek között a helyes táplálkozással és a mozgással kapcsolatban is. Az évforduló kapcsán a kardiológiai rehabilitáció történetéről és a jelen kihívásairól tartottak tudományost ülést a klinikán.


A debreceni kardiológiai rehabilitáció története a gyógytornával kezdődött, a mellkassebészet épületében 1965-ben már kialakították az első tornaszobát, 1983-ban pedig elindult a szív- és érrendszeri betegek mozgásterápián alapuló rehabilitációja, az országban másodikként. Később a jelentősen megemelkedett betegforgalom, az egyre több szívműtét miatt a korábbi, ágy melletti rehabilitáció már nem elégítette ki az igényeket, egyre inkább szükség volt a szervezett korai intézeti rehabilitációra.

A kardiológiai rehabilitációs osztály 2015 januárjában alakult, és már 2016 végére a legmagasabb progresszivitási szinten működött.

Dr. Homoródi NóraA szakorvosok mellett dietetikus, gyógytornászok, szakpszichológus és szakápoló segíti a betegek teljes felépülését, segítik a mindennapi életbe való visszatérést.

A kardiológiai rehabilitációs osztály jelenleg több mint húsz ágyon működik, szoros szakmai együttműködésben a kardiológiai és a szívsebészeti osztályokkal. A team tagjai az aktív ellátásban is dolgoznak, ez is azt mutatja, hogy a rehabilitáció nem egy különálló tevékenység, hanem a terápia szerves része – hangsúlyozta Homoródi Nóra adjunktus, a DE Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika kardiológiai rehabilitációs osztályának vezetője.

Fiák EditA betegek ellátása az osztályon töltött 2-3 hét után a járóbeteg rehabilitációval folytatódhat.

Tevékenységünk magában foglalja a felügyelt gyógytornát, a rendszeres testmozgásra „nevelést”, emellett kiemelt szerepe van a betegek edukációjának, oktatásának, a betegségükkel kapcsolatos felvilágosításnak. Szakembereink életmódbeli tanácsokkal látják el a pácienseket, de a rehabilitáció része a dohányzásról történő leszoktatás is. A betegek a táplálkozással, többek között az étrend összeállításával, a hosszútávú, eredményes fogyókúrával kapcsolatban is hasznos információkat kaphatnak. Tartunk pszichológiai foglalkozásokat, melyek egyik célja a szorongás, a depresszió felismerése és kezelése. Emellett a gyógyszeres terápia beállításával is segítjük a betegek felépülését – ismertette Fiák Edit, a DE Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika járóbeteg rehabilitációs részlegének vezetője.

Balatoni IldikóA kardiológiai rehabilitációs osztály megalakulásának tízéves évfordulóján tudományos ülést rendeztek a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikán. A szakmai rendezvényen Balatoni Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának koordinációs alelnöke köszöntőjében méltatta a szakmaterületen dolgozók teljesítményét és hangsúlyozta, hogy a klinika munkatársainak szakmai elkötelezettsége, tudása, tudományos tevékenysége egyaránt kiemelkedő.

Prof. Dr. Csanádi ZoltánA fekvő-, és a járóbeteg rehabilitáció a betegellátás szempontjából két kulcsfontosságú terület, az osztály és az ambuláns rehabilitáció elindulásával lett teljes a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika palettája. Reményeink szerint a jövőben még több beteg rehabilitációját segíthetjük – tette hozzá Csanádi Zoltán, a DE Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója.

A tudományos ülésen a klinika munkatársai felelevenítették az osztály, illetve az ambuláns rehabilitáció történetét, szó esett a jelen kihívásairól, az ápolók, a gyógytornászok szerepéről, valamint a mozgásprogram és a pszichológiai támogatás fontosságáról is.

A hiteles tartalom mindig Szívderítő!

Megelőzéssel, betegségekkel, vizsgálatokkal, terápiákkal kapcsolatos információkat olvashat nálunk. A Szívderítőt a Magyar Kardiológusok Társasága hozta létre és felügyeli. Kövessen minket a YouTube-on is!

Ez is érdekelheti

Újabb AI-forradalom: szívinfarktus előrejelzése évekkel korábban

Új remény a szívgyógyászatban: genetikailag módosított sertésszív mentett életet

Több mint 5,5 millió magyar él súlytöbblettel

Szívtumorok, jóindulatú és rosszindulatú daganatok

A hétfői szívinfarktusok rejtélye: miért ilyen veszélyes a munkahét első napja?

2024 - mi történt idén a kardiológiában?