Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Magas rizikójú, ST elevációval nem járó akut koronária szindrómás esetekben az Nterminális proBNP molekula alkalmazhatósága a korai szívizomelhalás felismeréséreAz akut koronária szindrómában a szívizom iszkémiás károsodása miatt a keringésbe kerül az elhalt szívizomsejtekből a CK-MB és troponin. Ezek szintjének az emelkedése EKG eltérést még nem mutató esetekben is észlelhető. Felvetődött, hogy ezekkel a markerekkel együtt az NT-pro BNP szintje is nő. Ezt a peptidet a szívizom falában lévő szívizomsejtek termelik, expresszióját a fali feszülés fokozódása növeli. Egy holland vizsgálatban azt értékelték, hogy az NT-pro BNP esetleg segíthet az ST elevációval nem járó szívizom elhaláson átesett (NSTE-ACS) betegek korai felismerésében. A 2009-ben végzett OPTIMA vizsgálatba 103 magas rizikójú, átlagosan 63 éves, NSTE-ACS tüneteit mutató beteg került be, akiktől az intervenciós kezelés előtt, valamint azt követően 1, 6, 12, 28, 24 és 36 órával vett szérummintákat retrospektíven elemezték. A betegek közül 34-nél a CKMB, 70 esetben pedig a TnT-MI értéke volt magasabb. A NT-proBNP alapszint magasabb volt azoknál, akiknek infarktusa volt (emelkedett CKMB-nél a NT-proBNP szint 20 pmol/l vs. 47pmol/l, p=0,006; TnT-MI esetén a NT-proBNP szint 17 pmol/l vs. 34 pmol/l, p=0,001). A vizsgálat során elemezték az NT-pro BNP szintjét potenciálisan befolyásoló tényezőket is. A marker szintje nőtt az életkorral, alacsonyabb BMI és tachikardia esetén. A koronária angiográfia során, a rosszabb TIMI áramlási értékkel rendelkezők esetében magasabb NT-proBNP szintet mértek. A stent beültetés iránti igénnyel az NT-proBNP szint nem függött össze. A CKMB pozitív AMI-ban a NT-proBNP szenzitivitása 0,62, specificitása 0,75, emelkedett TNT szint esetén a szenzitivitás 0,47, a specificitás 0,85.
Az adatok alapján az NT-proBNP nem alkalmas az AMI korai felismerésére, legfeljebb abban segít, hogy felhívja a klinikus figyelmét a kedvezőtlen kardiovaszkuláris státuszra.
dr. Várkonyi Tibor
Forrás: Riezebos RK, Laarman GJ, Tijssen JGP, Verheugt
FW: The value of N-terminal proB-type natriuretic peptide for early identification of myocardial infarction in patients with high-risk non-ST-elevation acute coronary syndromes;
Clin Chem Lab Med; 2011 49, 1359-1365.