Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 


Publikációs adatbázise-GFR kalkulátorKidney and Blood Pressure ResearchHypertonia és Nephrologia
Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Hypertonia és Nephrologia
A Hypertonia és Nephrologia a Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Nephrologiai Társaság hivatalos lapja.

Alábbiakban lapszámonként tekintheti meg a megjelent cikkek címét, szerzőit és összefoglalását. Amennyiben Ön az MHT vagy a MANET tagja a teljes cikket is megtekintheti és le is töltheti PDF formátumban.
  • Borító
  • Tartalomjegyzék
  • Szerkesztői levél
  • Hirtelen nyári időjárás-változás és a halálozás összefüggése

    Dr. Barna István, PAKSY András, KÉKES Ede

    A 25 fok feletti maximum-hőmérséklet, a hőmérséklet-ingadozás jelentős kockázati tényező, amelynek során irodalmi adatok alapján növekszik a szív- és érrendszeri betegségek, az akut vesebetegségek és a halálesetek száma egyaránt. Saját elemzésünk során szoros összefüggést találtunk a napi maximális hőmérséklet és az ugyanazon a napon meghaltak száma között. Az összefüggés az ország egyes régióiban hasonló volt. A korai felismerés, a betegekkel való szoros együttműködés és a legfontosabb életmódbeli tanácsok betartásával jelentősen enyhíthető a hősokk okozta hirtelen állapotromlás. A megelőzés létfontosságú a betegek egészségének megőrzéséhez a szélsőséges hőség időszakaiban is.

  • A kamrai izomzat szerkezetével és működésével kapcsolatos új ismeretek jelentősége a mindennapi klinikai gyakorlatban

    Dr. Vályi Péter, Kékes Ede

    A forma és funkció összefüggése a kardiológiában is fontos. A szív igen összetett, háromdimenziós működését csak akkor érthetjük meg, ha a szívizomról, elsősorban a kamrai myocardiumról, annak szerkezetéről, működéséről alkotott korábbi ismereteinket rendszeresen felülvizsgáljuk. A kamrai izomzat rétegszerű szerkezete alapján ma már nem vagy csak korlátozottan érthetők meg a korszerű vizsgálóeljárások (például mágneses rezonanciás képalkotás, a szív deformálódásának az elemzése) eredményei, nem vagy alig érthetők a szív szerkezetváltozásával kapcsolatos funkcióváltozások. A kamrai izomzatnak a helicalis köteg (helical ventricular myocardial band) modellje alapján érthető meg, hogy a kamrák izomzata miért képez funkcionális egységet, miért képes a bal kamra szűkülni, tágulni, deformálódni, elfordulni, csavarodni, ezekkel ellentétes irányú mozgásokat végezni, amelyek alapvetően befolyásolják a szisztolés és a diasztolés működést. A szívciklussal kapcsolatos korábbi ismeretek is felülvizsgálásra szorulnak. A kamrák működése nem homogén módon változik meg a szív betegségeiben, hanem az egyes szerkezeti elemek károsodásának a típusától, annak mértékétől függően változnak a szív funkciójának az összetevői. Mindezek ma már jól elemezhetők a korszerű vizsgálóeljárásokkal. A szívbetegségek mai kezelése jelenleg még elsősorban a funkcióváltozások, azok következményeinek a befolyásolására épül. A jövő kezelésének a szerkezeti változások megelőzésére, a károsodott kamrai szerkezet reparációjára, rekonstrukciójára kell irányulnia, ami a funkcionális következményeket is visszafordíthatja, mérsékelheti.

  • IgA-nephropathia – 1. rész. Epidemiológia, patogenezis, klinikum

    Dr. Kurucz Petra Anna, TISLÉR András

    Az IgA-nephropathia a primer glomerulonephritisek leggyakoribb formája és a veseelégtelenség kialakulásának egyik vezető oka. A kórkép patogenezisének leírására a négycsapás-modellt alkalmazzuk, amelynek kulcselemei az aberráns galaktózdeficiens IgA képződése, az ez elleni autoantitesttermelődés és ezáltal immunkomplexek kialakulása, majd ezek lerakódása a
    vese mesangiumában, ahol ennek eredményeként lokális gyulladás és immunválasz jön létre. A betegség megjelenési formája kifejezetten heterogén, a tünetmentes, esetenként makroszkópos haematuriától kezdve az aszimptómás haematurián és proteinurián át egészen a rapidan progrediáló glomerulonephritisig bármilyen klinikai képben jelentkezhet, jellemző lefolyása azonban a lassú progresszió a végstádiumú veseelégtelenség eléréséig. Az IgA-nephropathia diagnózisa csak vesebiopsziával állítható fel, amelynek immunfluoreszcens mikroszkóppal való vizsgálata során domináns IgA-mintázat látható a glomerularis depozitumokban. Mivel az IgA-nephropathiára nem létezik betegségspecifikus kezelés, az érintett betegek esetében az első lépés a rizikóstratifikáció végzése, majd a rizikóbesorolás alapján döntés a kezelés formájáról. Maximális szupportív terápia mellett számos egyéb terápiás lehetőség is szóba jöhet a gondozás során, mint szisztémás glükokortikoidok vagy célzott felszabadulású budezonid használata, endothelinreceptor-antagonisták alkalmazása, illetve a betegek klinikai vizsgálatokba való bevonása. A közleménysorozat jelen első részében a patogenezist és klinikai megjelenést, míg a második részben a kezelés lehetséges módozatait foglaljuk össze.

  • Újdonságok az ACC/AHA és az ESC 2024-es perifériás verőérbetegség kezelésére vonatkozó irányelvekben

    Dr. Farkas Katalin

    Az alsó végtagi perifériás verőérbetegség (PAD) gyakori szívés érrendszeri betegség, amely jelentős morbiditással, mortalitással és életminőség- romlással jár. A becslések szerint az Egyesült Államokban 10-12 millió 40 év feletti egyént érint, és a betegek száma a világon elérheti a 236 milliót. A betegség korai felismerése, illetve megfelelő kezelése világszerte jelentős szerepet játszik a cardiovascularis mortalitás csökkentésében. 2024-ben a 2016. évi Amerikai Kardiológiai Kollégium/Amerikai Szívszövetség (ACC/AHA) irányelvét és az Európai Kardiológus Társaság (ESC) 2017-ben kiadott perifériás verőérbetegségre vonatkozó irányelvét megújították az elmúlt években megjelent új tudományos eredmények alapján. A korai felismerés és a betegség minden stádiumában ajánlott optimális életmód és gyógyszeres terápia jelentősen befolyásolják a betegek prognózisát. Jelen közlemény célja ezen irányelvekben megfogalmazott új ajánlások ismertetése a diagnosztika, konzervatív kezelés és gondozás területén az alsó végtagi verőérbetegség vonatkozásában.

  • A megtartott ejekciós frakcióval járó szívelégtelenség és a krónikus vesebetegség kapcsolata

    Dr. Ágoston Gergely

    A megtartott ejekciós frakciójú szívelégtelenség (HFpEF) heterogén etiológiájú és patomechanizmusú betegség, változó klinikai manifesztációval. Amennyiben a HFpEF krónikus vesebetegséggel (CKD) szövődik, magas morbiditással és mortalitással jár. A HFpEF és a CKD számos közös társbetegséggel és rizikófaktorral rendelkezik, mint a hypertonia, az obesitas, a diabetes vagy a metabolikus szindróma. A HFpEF a vesét elsősorban a magas centrális vénás nyomáshoz köthető patomechanizmus által károsítja, míg a CKD a proinflammatorikus miliő kialakításával indítja el a balkamra-remodellinghez vezető folyamatot. A diagnózis felállítása nem mindig egyszerű, a HFpEF tekintetében pontrendszerek állnak rendelkezésre, amelyek a klinikumot, társbetegségeket, echokardiográfiás paramétereket és az NT-proBNP-szintet veszik alapul. Kérdéses diagnózis esetén a terheléses vizsgálatoknak van egyre nagyobb létjogosultsága, hiszen jellemzően fizikai aktivitásra jelentkeznek panaszok. Kezelés tekintetében eddig az SGLT-2-gátlók bizonyították prognosztikus jelentőségüket mind a HFpEF, mind pedig a CKD tekintetében. A folyamatban lévő klinikai vizsgálatok pedig a GLP-1-agonistákkal és mineralokortikoidreceptor-antagonistákkal mutatnak biztató eredményeket. Várhatóan a HFpEF-CKD kezelésében is a több támadáspontú, kombinációs kezelés vezet majd eredményhez. A betegség egy megfelelően felépített, jól együttműködő multidiszciplináris csapatot igényel a teljes spektrumban (korai diagnózis, kezelés, hosszú távú gondozás), mivel így a betegek számára kedvezőbb életminőséget és kimenetelt biztosíthatunk.

  • Krónikus vesebetegség kezelése – az SGLT-2-gátlás alapterápia

    Dr. Brasnyó Pál

    A krónikus vesebetegség (CKD) jelentős közegészségügyi probléma, amely becslések szerint 850 millió embert érint világszerte. A CKD vezető oka a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegség, amelyek együttesen a végstádiumú vesebetegségben szenvedők több mint 50%-át teszik ki. A CKD növeli a stroke, az alsó végtagi perifériás érbetegség, a daganatos betegségek, a cardiovascularis betegségek (koszorúér-betegség, szívelégtelenség stb.) kockázatát. A korai felismerés kulcsfontosságú a vesebetegség, annak progressziója és a kapcsolódó szövődmények megelőzésében. A nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT-2) -gátlók használata még nem széles körű, annak ellenére, hogy a folyamatosan bővülő klinikai adatok alapján egyre több terápiás irányelv részét képezik, hiszen többek között a krónikus vesebetegségben szenvedő betegeknél csökkentik a vesebetegség progresszióját vagy a cardiovascularis eredetű halálozás kockázatát. Fontos lenne az SGLT-2-gátlók szélesebb körű alkalmazását célzó stratégiák kidolgozása, hiszen populációs szintű előnyökre csak így számíthatunk.

  • Hypercalcaemia hosszú trópusi tartózkodás után – a D-vitamin-túladagolás tanulságos esete

    Dr. Sági Veronika, GÁLL András, BÁNYÁSZ Emese, RICZU Alexandra, HANUSKA Adrienn, LIGETI Éva

    Esettanulmányunkban egy 53 éves férfi kivizsgálását és kezelését mutatjuk be, aki az elmúlt két évben Közép-Amerikában élt falusi környezetben. Infektológiai osztályos felvételére gyengeség, hányás, subfebrilitas, bőrkiütések, exsiccosis, polyuria miatt, trópusi fertőző betegség gyanújával került sor, azonban laborvizsgálata során igazolódott 3,42 mmol/l-es szérumkalciumszintje új irányt adott a további vizsgálatoknak. Tumorkutatás negatív eredménnyel zárult, azonban mérhetetlenül magas D-vitamin-szint, több szervben manifesztálódó lágyrész-meszesedés, hypercalcaemia okozta renalis diabetes insipidus, következményes exsiccosis, ennek rendezése után megmutatkozó jelentős renalis anaemia, tubularis proteinuria, beszűkült vesefunkció igazolódott. Perzisztáló hypercalcaemiája végül biszfoszfonát adására rendeződött, ezt követően a renalis diabetes insipidus és a tubularis proteinuria regrediált, emissziót követően a beteg alig javuló vesefunkció, enyhe glucosuriában, hypokalaemiában és kifejezett renalis anaemiában megnyilvánuló maradandó tubularis károsodás miatt nefrológiai gondozásba és EPO-programba került.

  • Társasági hírek
  • AKKREDITÁLT TOVÁBBKÉPZÉS