Tisztelt kollégák!
Harminc évvel ezelőtt sikerült megszerveztem, hogy a Japán Sebész Társaság folyóiratában, a Surgery Today -ben Contributions from Hungary címszó alatt tizenennégy magyar tanulmány jelenjen meg - ezzel áttekintést adva a hazai sebészetről. Korábban nem volt még példa arra, hogy a japán folyóirat ilyen módon mutasson be egy kiválasztott országot. Az esemény jelentőségét magyarázza, hogy a 125 millió lélekszámú országban nyolcvan orvosegyetem működik és az ottani sebész társaság negyvenezer tagja olvashatta a magyar sebészek munkáit.
A magas színvonalú közlemények megismerése igen jó visszhangra talált. Ennek eredménye, hogy 1996-ban, huszonnyolc évvel ezelőtt Masaki Kitajima professzorral, a Japán Sebész Társaság elnökével megállapodtam a két ország sebészeti-tudományos kapcsolatainak továbbfejlesztése céljából és ezzel a két nép jólétét, egészségének megőrzését elősegítve megalapítottuk a Japán - Magyar Sebész Társaságot. Hangsúlyoztuk: számítunk a vezető sebészek közreműködésére, de a fő cél a két ország fiatal sebészeinek részvétele a tudományos találkozókon, elősegítve ezzel ismereteik bővítését, baráti, tudományos kapcsolatok kiépítését.
Megállapodtunk: kétévente rendezünk közös tudományos szimpóziumot – felváltva a két országban.
A közös társaság nagy sikerrel zárult első tudományos ülésére – a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Sebész Társaság támogatásával – Pólya-Herczel Szimpózium címmel 2001 szeptemberében Budapesten került sor.
A második tudományos találkozót japán kollégáink Tokióban rendezték meg 2006 szeptemberében. Ezt követték a rendszeres kétévenkénti sebészeti-tudományos összejövetelek.
Kitajima professzor javaslatára 2014-ben csatlakoztattuk kiválóan működő társaságunkhoz a lengyel sebész kollégákat, így a Tokióban ugyanazon évben októberben rendezett „Triangle Symposiumot” a Japan-Hungary-Poland Surgical Society nevében szervezték japán kollégáink.
Ezután lengyel sebész barátaink Lublinban 2016-ban megszervezték a második közös tudományos találkozót Second Triangle Symposium of the Poland-Hungary-Japan Surgical Society címmel.
Az eddigi utolsó háromoldalú szimpóziumot mi, a magyar sebészek szerveztük meg Budapesten 2018-ban. A Semmelweis-emlékév programsorozatába is illeszkedő rendezvény a Semmelweis Szimpózium címet és a „Clean hands save life” jeligét kapta.
Masaki Kitajima professzor, közös háromoldalú társaságunk alapító társelnöke 2019 február elején, az új japán császár trónra lépése alkalmából küldött üzenet-váltásunkban így írt: We would like to keep contact with you and friendship between Hungary and Japan ever lasting. Már kezdte szervezni a következő, Yokohamában tartandó közös találkozót, amikor májusban érkezett a hír tragikus haláláról.
2021-ben Japán kollégáink zoom-rendszer útján szervezték meg a világhírű professzorra emlékező Masaki Kitajima Commemorating Symposiumot, melyen tudományos munkásságuk ismertetésével magyar kollégák is részt vettek.
A covid epidémia évekre megakadályozta a további személyes találkozókat.
Kedves kollégák!
Örömmel és büszkén tekintek háromoldalú nemzetközi sebész társaságunkra, a Magyar Sebész Társaság legfontosabb élő kapcsolatára, ennek létrehozásában, szervezésében betöltött éveimre.
Most azonban úgy éreztem át kell adnom a staféta-botot. A kiépített kapcsolatoknak tovább kell fejlődnie a lelkes, magyar fiatal gyakorló sebészek és kutatók érdekében.
Felkértem Dr. Szijártó Attila professzor urat, hogy vegye át tőlem a Japán-Magyar-Lengyel Sebész Társaság magyar tagozatának elnöki posztját.
Szijártó professzor többször vett részt a háromoldalú társaság tudományos szimpóziumain, nemzetközi ismertsége, kiváló szervezőképessége biztosíték arra, hogy ezt a feladatát is sikeresen végzi majd a jövőben. Természetesen mellette vagyok továbbra is és támogatom munkáját.
Prof. Dr. Sándor József
a Japán-Magyar- Lengyel Sebész Társaság alapító társelnöke