2022-ben felmerült annak a szükségessége, hogy a laparoscopos colorectalis EFI keret bővítése irányába végezzünk munkát. A Kollégiumi Tagozat akkor úgy döntött, hogy ez nem elégséges, mert számos olyan fontos onkosebészeti terület van, ahol indokolt lenne modern vágó varró gép vagy nagyenergiájú vágó használata, de ezekre nincs finanszírozás. Talán a legszembetűnőbb példa erre, hogy Petz Aladár hazájában egy subtotalis gyomor resectiohoz nem lehetett varrógépet kódolni, de nem lehetett ezt megtenni a nyitott vastagbél resectiók esetében sem. Ezért a tagozat elhatározta, hogy kiterjeszti a munkát, és megpróbálja a teljes onkosebészeti területet bevonni a fejlesztésbe.
A kollégiumi tagozat létrehozott egy bizottságot, melyet Sebész Szakmai Szakértői Finanszírozási Bizottságnak nevezett el . A bizottság elnöke Bursics Attila, tagjai L ázár György, Papp András, Szíjártó Attila és Tóth Dezső voltak. A bizottság felkérte a MedEcon Kft t hogy az ország különböző területeiről bejövő költség adatok alapján állítson össze egy anyagot, végezzen számításokat és segítsen javaslatot tenni a helyze t megoldására.
A problémát bonyolította, hogy számos, az országban már végzett műtéti eljárásnak nem volt OENO kódja hivatalosan ilyen műtétek nem is léteztek. Ilyen volt például a minimál invazív nyelőcső, gyomor vagy májműtétek, az ALPPS, a TaTME, a TA MIS és még sorolhatnánk. Ezeket a műtéteket bár végeztük az országban, de jobb híján más OENO kód alatt jelentettük le. Aztán volt nagyon sok olyan műtét is, aminek bár volt saját OENO kódja, de ez a kód nem sorolta külön finanszírozási kategóriába a műtét et . Ilyen volt például a minimál invazív A fentiek miatt az összeállított anyagban egyrészt javaslatot kellett tenni az új OENO kódok bevezetésére , illetve ki kellett számolni és kézzelfoghatóan be kellett mutatni az akkori finanszírozás és a valós bekerülési költségek közti különbséget. Végezetül pedig javaslatot kellett tenni egy új finanszírozási formára . Több hónapos munkával összeállítottunk egy kb. 140 oldalas tanulmányt, melyben 40 főként daganatok miatt végzett műtéti csoport finanszí rozását dolgoztuk fel a fenti szempontok szerint. Ezek magukba foglalták a nyelőcső, a cardia, a gyomor, a vékony és vastagbelek, a végbél, a lép, a mellékvese, a máj és a hasnyálmirigy műtéteit. Az összeállított anyag éves szinten nagyságrendileg 10 800 műtét finanszírozását érintette. Az anyaggal 2022 novemberére készültünk el éves szinten 3,8 milliárd forint plusz finanszírozást igényelve a műtéteinkre. A
tanulmányt akkor eljuttattuk a Egészségügyi Államtitkárságra és a NEAK hoz, valamint az MST vezetős égének tagjaihoz is.
Bővebben: Ismertető a sebészetet érintő új EFI finanszírozási rendszerről